Změna sazby elektřiny - co je třeba?

Od: Datum: 05.01.14 14:00 odpovědí: 22 změna: 07.01.14 00:41

Prosím znalce o vysvětlení. Potřebuji změnit sazbu el. energie z D 45d na D 25d . Velikost jističe ponechám. Vím, že mohu si sama přes PC změnit sazbu, ale nevím, zda bude muset být nějaký zásah v hodinách. A nebo mi přes HDO budou posílat jen jiné signály na sepnutí NT a VT? A elektrikář nebude třeba? Prosím o radu, ale polopaticky. Děkuji Uška


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ivik®
Datum: 05.01.14 14:44
avatar

Hlavně si při podpisu změny sazby dejte pozor, aby si vás neupsali na nějakou určitou dobu, jak se to teď běžně dělá,protože když byste chtěla změnit následně dodavatele, tak můžete mít problém, že nevědomky podepíšete smlouva na určitou dobu u stávajícího dodavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.14 16:18

Proč to děláte?U D 45d máte 20 hod levného a 4 hod drahého proudu a u D 25 D je 16 hod drahého a 8 levného?.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 05.01.14 16:27

Odpovědi mimo dotaz. Neptám se na smlouvu a 100% vím proč to dělám. Spočítala jsem, že pokud netopím přímotopy ,tak poplatek za jistič ( 537.- Kč /měsíčně) mi zbytečně navyšuje fakturu.

Datum: 06.01.14 03:11
avatar

Mně přijde škoda zbavit se dvousazby. Nechcete zkusit přejít na sazbu D35d? Poplatek mám 169 Kč měsíčně (používám elektřinu na vaření + 1 přímotop). 16 hodin levnějšího proudu by byl podle mne na celkové ceně znát i když nebudete topit přímotopem.

Zrušíte-li nyní dvousazbu, může se stát (pokud budete dvousazbu znovu potřebovat), že budete muset mít novou revizi.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jim®
Datum: 06.01.14 08:49

Na sazbu D35d musí být přímotop? My máme D25d psané na bojler a vaření,od doby co topíme plynem,jen na vaření a běžnou spotřebu-a taky kdybych žádala o jiný tarif abych o dvousazbu nepřišla-nebo to nemůžou vzít,když už vůbec vodu eletrikou neohřívám?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.01.14 09:47

ivzez- děkuji za nápovědu, která stojí za zvážení. O této sazbě jsem neuvažovala, mám dojem, že musít u této sazby být akumulačky. Ale pokud to nekontrolují, mohla bych to zkusit. Mohu se zeptat v jakých intervalech vám jede levný proud? Pokud je to sazba na akumulačky, mělo by to být i přes den nebo se pletu?

Elektřinu potřebuji na vaření + 2 x bojler + ostatní spotřebiče + dílna + kurník (vytápím na 10 st.). Denně peču pečivo v el. troubě.

Datum: 07.01.14 00:41
avatar

Já ji mám u Pražské energetiky už skoro 13 let, kdy jsem si ji mohla vybrat, aniž bych musela něco dokládat (nevím, jestli se změnilo u PRE, ale vím, že někteří dodavatelé dodnes nic dokládat nechtějí.)

Pro představu přikládám přehled vysílání signálu HDO.

Hlídám si změny, které bývají po měsíci až asi 8 týdnech, někdy bývají delší období přes zimu, jindy přes léto, některý rok je to poměrně rovnoměrné, ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: zabu
Datum: 05.01.14 18:01
Jestli máte přímotopy, tak instalovaný odepínatelný výkon(přes HDO) je určitě víc než 50% celkového příkonu. Zažádejte o D26d nikoliv o D25d. Je to výhodnější.
Ohodnoceno: 0x
 
Od:
Datum: 05.01.14 18:41

Jenže přímotopy nejsou akumulační spotřebiče. Sazby 25d a 26d jsou určeny pro akumulační spotřebiče (bojler, akumulační kamna). Správnou informaci o změně sazby podá jedině dodavatel elektřiny.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 05.01.14 20:54

Zdravím

Asi bych to neměl říkat, ale ještě se mě nestalo, že by někdo od energetiky kontroloval, co je v objektu za spotřebiče. A dělal jsem jich hodně. To co napíšu do přihlášky, tak to vždycky bylo respektováno. Zatím. Problémem by mohla být neúměrně nízká spotřeba. To nevím jestli někdo kontroluje. Nakonec vše co je po elektroměrovou desku je energetiky a co je za ní je majitele objektu. Ve vašem případě by ani neměla být potřeba revizní zpráva, protože není žádný zásah do instalace. Jinak HDO se spíná frekvencí nenásobnou frekvenci sítě (50 Hz) posílanou po síti. Každá frekvence jiný tarif (jednoduše řečeno). HDO energetika buď přeprogramuje a nebo vymění. Ale to je starost energetiky. Pokud se nezměnily provozní předpisy, tak máte možnost změnit sazbu jednou za rok. Snad vám moje odpověď pomůže.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: uska®
Datum: 05.01.14 21:55

vlado - vás mě seslalo samo nebe, díky. Máte naprostou pravdu, že co je na přihlášce, to je svaté. Nikdo nic nekontroluje. Bydlím 1,5 roku v novostavbě, rozvod el na přímotopy mám, pod každým oknem je pouze zásuvka na případný přímotop. Přímotopy nikde zabudované a nikoho to nezajímalo, ani se nikdo neptal. Nakonec bych mohla pod okna postavit přenosné přímotopy, ale nepotřebuji je a zbytečně by mě zavazely. Podám žádost o změnu a ať se starají, moc děkuji Uška

Datum: 06.01.14 00:14
avatar

JÁ mám nainstalovaný a připojený elektrokotel se sazbou D45 PŘÍMOTOP + plechové radiátory a HDO pro stryčka přihodu,kdy se může stát to,že nebudem schopni si jinak doma v rodiném domku zatopit a nebo kdybych vyhral ve sportce miliony a nemusel škudlit peníze na to,abych měl na pivo.potom teprve bych vytápěl domek eletrikou a nebral bych ohled na to za kolik propálím,takže kdo ví,co bude zítra.Jinak sazbu můžete mít jakou chcete a bez nutnosti mít předem nainstalované spotřebyče,vždy bude pro čez rozhodující to co napíšete do smlouvy za přispění revizního tecnika nebo eletrikáře a čez se přijede podívat do hodin ve kterých musí odpojit přímotop a vyměnit HDO nebo ho odpojit,to podle toho,zda máte bojler na teplou vodu nebo ne.Jestli mate malou spotřebu elektřiny a mate v hodinách 25hlavní jistič, který je pro přímotop nutný,tak si ho nechte eletrikářem vyměnit za 16 a rozhodně na tom vyděláte při vaší nové sazbě.tento jistič v hodinác je citelnou položkou při placení,což poznáte při vyučtování.Musíte to však udělat před sjednáním vaší nové smlouvy,což je velmi důležité pro stanovení ceny v sazbě.Jinak ja topím doma uhlím a to i na bojler v zimě a spotřebu mám za rok kolem 3,500 až 4000kw a to díky plazmové televizy,což je největší žrout,ale na to abych jí vyhodil je ještě brzy,to ostatní jsou už prkotiny,které jsou součastí mého já a součastí me ženy. s pozdravem SAMOUK

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 06.01.14 17:29

uska: NIKDY si nenechávejte jako hlavní jištění dát 16A jistič. Ta úspora není tak velká, a kdyby jste potřebovala náhodou navýšit odběr, tak každý ampér navýšení znamená 1000kč poplatku. A za druhé, jestli máte boiler, tak ten vezme odhadem 10A z celkového příkonu. Vám zbyde na domácnost 6A, To už nedá ani na varnou konvici. Nechte tam těch 25A.

jarin: Pokud je to jen trochu novější instalace, je pravděpodobné, že zároveň s tlustým kabelem je natažen 2x1,5 černý+modrý, nebo podobná kombinace, který slouží k ovládání stykače NT od HDO. Pokud tam ten kabel nemáte, museli by jste ho natáhnout. Pozvěte si nějakého elektrikáře, jemu bude stačit pohled do Vašeho rozvaděče a bude vědět.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarine
Datum: 06.01.14 18:32

tuším že ve schráničce další kabel není

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 06.01.14 10:41

Zdravím

Ještě bych reagoval na "samouk". Jenom doplním. Pokud je v objektu dvoutarif, tak VT a NT je přepínaný pro celý objekt, nikoliv jenom pro ten který spotřebič. Z HDO je pouze vyvedený vypínaný nulový vodič (přes 2 A jistič HDO) do bytového rozvaděče odběratele. V něm by měl být stýkač s ovládací cívkou připojenou na 2 A jistič rozvaděče a nulou z HDO. Pokud odběratel nechce, aby určený spotřebič (topení, bojler) byl zapojen i při VT, propojí ho kabelem přes kontakty stýkače. Ale nemusí. Takže energetika nebude odpojovat ani bojler, ani topení. To je věc odběratele, jestli stýkač využije a nebo ne. Nakonec je to za elektroměrem, tudíž v majetku odběratele. Můžu si přes stýkač zapojit na NT třeba automatickou pračku, už jsem to viděl. A nebo kontrolku, abych věděl kdy je NT a v té době vařil. Menší jistič než 25 A bych radši nepoužíval. Ze zkušenosti vím, že když předěláváme bytová jádra, tak při dnes používaných spotřebičích (varné konvice, automatické pračky, fritky, elektrické trouby, počítače a pod.) je 3 x 25 A na bytovou jednotku optimální. To se pozná hlavně třeba před vánočními svátky, když se zapne skoro všechno a začne lítat hlavní jistič.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jim®
Datum: 06.01.14 11:50

Mám D 25d-mohu si tedy požádat o lepší tarif D35d nebo nějaký jiný? Mám to psáno na bojler,ale od té doby,co topíme plynem na ohřev vody nepoužívám,mám obavy aby mi nízký tarif nevzali,kdyby do toho začali štourat! Spotřebu mám téměř půl na půl-VT a NT, děkuji

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 06.01.14 15:05

jim - no, zažádat i můžete o cokoliv. Vy nemáte národ ani na D25d a chcete ještě lepší sazbu D 35d? Přeji vám to, ať vám to vyjde, ale nějak mi u vás chybí přímotop, akumulačky a bojler.

Datum: 06.01.14 15:31
avatar

Je vidět VLADO to,že jste eletrikářem od fochu,který se tím i živý,při různých instalacích elektro rozvodů,to já osobě říci nemohu,pokud se hrabu v elektřině,tak je to zásluhou jen toho,že jsem tuto školu získal koukáním eletrikářům přes rameno na to jak to dělají a co dělají.Řadu roků jsem jím sekundoval na montážích všeho možného,takže jsem získal praktickou školu a vědomosti jsem si doplnoval z knih.dnes toho vím dost na to,abych věděl jak se mám chovat při elektro instalaci a věděl jaký je rozdil mezi měděným dratem a hliníkovým.To jsem poznal v domku po němcich,ve kterém celý rozvod byl jen z hliníku Než jsem všechen rozvod přeinstaloval na měd postupem času,tak jsem si něco užil s hliníkem,než se mi podařilo ho zlikvidovat,jinak však si také troufnu vyměnovat vypínač v krabici nebo jistič v rozvodové skříni pod proudem,ale to jen tehdy když musím a jiná schůdnější cesta není a já potřebuji světlo na to třeba ve sklepě,kde jinak tma. pokračování příště

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jarine
Datum: 06.01.14 15:53

Trošku OT, ale zeptám se zde:

mám před domem boudku s elektroměměrm - v ní je umístěn hlavní jistič, jistič na HDO, jednosazbový elektoměr a vyvedeny dráty z desky na připojení HDO(stykače?)

z elektroměru mi vede ven z boudky do domu kabel 5-ti žilový UVW N PE do fička

lze v boudce jednoduše připojit dvousazbový elektroměr, HDO a stykač pro spínání celého domu na jinou sazbu a nebo je třeba do domu dostat další drát na daný spotřebič (boiler, ...)?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.14 20:26
avatar

Dobrý večer,já měl původně hodiny v rodiném domku na chodbě,ale protože jsem chtěl všechny pojistky vyměnit za jistíče celkem 6 mimo jiné tak došlo na rozhodnutí umístit hodiny ven před vchod do domu do skřině ve zdi,kde dnes jsou dvousazbové hodiny,hlavní jistič,HDO se stykačema a jističem,který ve spojení s HDO je kompletně zablombován 6 ti blombama a odtud vedou dráty na rozvodovou bytovou desku jednak na relé,které na zakladě signálu z HDO zapíná bojler,což jsou někdy pecky,že člověk nadskočí leknutím,když jde kolem,potom zemnici nulovou jednotku a jistič pro bojler,takže si ze svého selského rozumu nemyslím že to nebudete mit tak,jednoduché,co se týče provozování bojleru a jeho zapojení než jak píšete.Na to Vám jistě odpoví školený eletrikář VLADO s pozdravem SAMOUK

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.01.14 19:01
avatar

pokračuji v započatém díle v tom směru,že uznávám tvoji pravdu o citelném omezení osobního používání nainstalovaných spotřebyčů v domácnosti po výměně hlavního jističe v hodinách z 25 na 16 a to tim,že 16 jistič nebude schopen tolerovat nadbytek odebíraneho proudu ode všech spotřebyčů v domácnosti a proto bude vypínat proud.Například když moje máma žehlila prádlo tak já nemohl v dílně zapnout svářečku,okamžitě to vyhodilo jistič,to stejné to bylo při jných věcech ,ktreré se společně zapínaly,navíc to co platilo před 10 lety už dnes není pravda.dnešní spotřebiče mají většinou odběr kolem 2000 watů,co se týče topných spiral v žehličkách pračkách kávovarech atd a když se do toho přidá sporák s troubou,tak je konec.Já se o to pokusil na skoušku na jeden rok že jsem změnil jistič a po roce jsem se vrátil k původnímu jističi 25.při mém podnikatelském zajmu mě bylo silně proti srsti se omezovat.Jínak tuto vychytávku v zapojení kontrolky pro vaší informaci kdy je levný proud a kdy ne jsem si také zavedl a to přímo,do kuchyně aby jí měla moje žena stále na očích,jako světelnou kontrolku jsem použil z vyřazeného bojleru,která je tak velká že v noci osvětluje celou kuchyni a tím slouží jako orientačni nočni světýlko.Pokud jde o různé propojování spotřebyčů na stykačích,tak je jistě možné aby se třeba bojler zapojil do stykače,který jede pouze 8 hodin a nebo do stykače na 20hodin Levného tarifu,ale to musíte mít k tomu oprávnění jako zaměstnanec čezu,nebot tyto stykače jsou součastí HDO a to celé jako celek je zablombováno pěti blombami,takže domácí pán na to může maximálně koukat a sledovat,jak ty stykače zapínají a kdy a které jsou na co.Já jsem si výslovně přál zapojení bojleru na stykač který je k tomu určený a je na 8hodinový provoz,4 hodiny v noci a 4 hodiny ve dne v závislosti na HDO.Také jsem viděl to ,že někteří zazobanci topili eletrikou doma a neměli žádné HDO čímž nebyli ani nikým omezování ve vypínání proudu a bylo jim hej,jak dlouho to však nevím.já bych to také bral,kdybych měl zlaté bezedné konto a nebo oslíčka,kterýby se staral o moje blaho.A nyní z jiného soudku konkrétně k otázce od ***jim***Sazba D25 a D26 je sazba dvoutarifní to jest 8 hodin 4 ve dne a 4 v noci pro ohřev vody v bojleru,bez ohledu na to zda jej používáte nebo ne a bez ohledu na to zda jej vůbec máte.důležité je to,co máte ve smlouvě pro odběr proudu psáno a za co platíte a to Vám nikdo nevezme,takže zůstante u D25 a nic neměnte.A TO JE UŽ VŠE SAMOUK

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 06.01.14 20:30

Zdravím

Pokusím se ještě upřesnit na "samouk" a "jarine". Propojení objektu na distribuční síť se skládá z několika částí. Za prvé je to část, která patří energetice a i když si ji uděláte na v,lastní náklady, předává se do majetku energetiky. Jedná se o propojení distribuční sítě s elektroměrovým rozvaděčem a o elektroměrový rozvaděč (ER). Na tuto část musí být před prvním uvedením do provozu vystavena revizní zpráva. V ER jsou povoleny jenom tyto zařízení: Napěťový chránič (FI), hlavní jistič, elektroměr, hromadné dálkové ovládání (HDO) a jistič HDO (2 A). Ve starších ER se ještě můžete setkat s relé HDO a svorkovnicemi PE (zem) a N (nula). Deska nebo rozvaděč ER musí být zaplombovány, stejně jako ostatní zařízení na desce. Vše co jde z ER je už v majetku odběratele. Jedná se především o kabel propojující ER s nějakým domovním rozvaděčem (většinou něco jako CYKY 5 x 10 v případě že je v ER FI a nebo CYKY 4 x 16 v případě že v ER není FI) a v případě dvoutarifu o nulový vodič vyvedený z HDO ER do domovního rozvaděče, přes který se spíná stýkač HDO umístěný v domovním rozvaděči (např. CYKY 2 x 1,5 ze kterého se použije nula). Pozor, setkal jsem se s tím, že u některých starších rozvoů byla místo nuly vyvedena přes relé v ER fáze. Můj spolupracovník měl dost nepříjemný úraz elektrikou. Takže jak už jsem psal, vysoký tarif (VT) a nízký tarif (NT) je pro celý objekt. Jenom se přepne počítadlo na elektroměru. Blokování VT na vybraných spotřebičích, pokud je chcete blokovat, se provádí stýkačem v domovním rozvaděčí. Pokud máte v domovním rozvaděči FI musíte vzít fázi na jistič 2 A pro cívku stykače před FI.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.