Lepidlo na stropni kazety

Od: Datum: 04.01.14 19:23 odpovědí: 6 změna: 09.01.14 18:58

Dobrý den všem.

Na chatě nalepil původní majitel uvnitř pokoje na strop mezi trámy a na severní stěnu pokoje čtverce 50x50cm bílého tvrzeného polystyrenu se vzorem (odhadem se jedná o 70 čtverců, dekorativního polystyrenu,který souasně i izoluje proti chladu). Vzhledem k času, polystren mírně zežloutl a nevypadá dobře. Jiné vady (odlepování, drolení, praskání atd.) nevykazuje.

Z tohoto důvodu se Vás znalejších a zkušenějších ptám:

1) jakým lepidlem nalepit nové polystyrénové čtverce na ty stáré, jak lepidlo nanášet a kolik ho asi koupit?

2) je to dobrý nápad lepit nové čtverce na staré?

3) nemám raději stávající staré čtverce natřít nějakou akrylátovo malbou?

Děkuji všem předem za konstruktivní názor. Pěkný den.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: hop®
Datum: 04.01.14 19:34
avatar

1) prodává se "lepidlo na polystyrén" v kartuších, je na to určené a vzhledem k balení se s ním i dobře pracuje

2) pokud staré drží, ušetříte si práci (a nepořádek) se strháváním, ten centimetr o který snížíte strop asi není důležitý

3) osobně bych strhal a vyštukoval...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.14 21:55
avatar
Lepidlo v kartuších je dobré ale celkem drahé řešení záleží na ploše. Jestli podklad drží fakt dobře,dá se použít i klasické flex lepidlo na obklady. Lepit jen na 5 bodů velkých jako švestka ne na celou plochu.
Nátěr balakrylem připadá samozřejmě taky v úvahu jestli se vám původní vzorek líbí.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.01.14 16:09
avatar

Osobně mám dobrou zkušenost s natíráním polystyrenu běžnou interierovou barvou.Pokud je relief více hluboký,je nutno místy použít jen štětec.Před natíráním je vhodné vzniklé škvíry a mezery zatmelit Akryltmelem.

Pokud bys chtěl změnit dezén čtverců,je potřeba staré strhnout.Špachtlí seškrabat zbytky polystyrenu a lepit nové,není potřeba povrch zušlechťovat.K lepení bez problémů používám silikon v tubě,nanáším 5 x 5 bodů,velikost dávky asi jako pecka švestky.Na celou místnost,asi 20 m2 je spotřeba 2 tuby.Před lepením nových čtverců nalepím nejprve rohové okrasné lišty.

JABRAKA

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 05.01.14 19:42
avatar

Zdravím,
pokud vám starý polystyren nepadá na hlavu, neostraňoval bych ho. Volil bych z několika možných řešení (viz předřečníci výše) jednu ze 2 variant:
1) nátěr - relativně pracné řešení, ale jinak jednoduché
2) nalepení nových šablon - také relativně pracné řešení, ale jde to rychle na svět a je to čisté řešení.
K bodu 2 jen několik poznámek.
Na lepení nehledejte žádné speciální lepidlo - nejlepší, nejlevnější a nejjednodušší je použít jakékoli PVAC disperzní lepidlo (Herkules, Dispercol atd). Pro pohodlí práce bych ale nevolil lepidlo, které se musí natírat (viz výše uvedená), ale zvolil bych v podstatě jakýkoli klasický akrylátový tmel v kartuších (což je v podstatě též PVAC disperze, jen zahuštěná a případně obarvená) - jen bych dbal na to, aby byl skutečně bílý (kvůli tmelení - tam by byl jiný odstín oproti kazetám vidět).
Pro lepení kazet se nanáší v bodech (pro vaši velikost bych asi zvolil na každous stranu kazety 3 body a 1-2 body doprostřed (+- autobus - pevnost to neovlivní, jen omezíte možnost prohnutí kazety). Výhoda lepení na body je i v tom, že pokud je potřeba někde dorovnat výšku (původní strop není rovný), dáte v potřebných místech tmelu maličko víc a kazetu zcela nedomáčknete k podkladu, reps. domáčknete pouze tak, aby byla v potřebné rovině. Dají se tak bez problémů vyrovnat nerovnosti i cca 5mm při malých bodech, pokud by bylo potřeba vyrovnat nerovnosti větší, je potřeba udělat velký bod, případně nechat tmel trochu zavadnout, než se na něj přimáčkne kazeta.
Výhoda akrylátového tmelu je především v jeho ceně, dále pak také v možnosti jen zcela bez viditelných následků v případě jeho nanesení jinam, než je potřeba, jej bez problémů umýt vodou (je vodou ředitelný) štětcem nebo jen setřít hadrem - podle toho, kde to je. Navíc, jako bonus - akrylátový tmel lze použít i jako tmel na nechtěné spáry. Dělá se to tak, že z kartuše nanesu tmel a štěcem namočeným v saponátové vodě (poměr voda/saponát cca 10:1) tmel uhladím, případně vytvaruju (radiusy, spáry, přechody)
Pro vaši představu o čase - pokud nebudu brát v ůvahu, že asi se nevyhnete přiřezávání kazet, tak položení těch cca 70 kazet (na rovný strop) je otázka max 2 hodin práce pro jednoho člověka - ve dvou by šlo ještě podstatně rychleji (jeden dělá body, druhý přimačkává kazety).
Jen takový dodatek. Lepení akrylátovým tmelem se není třeba bát - mám kromě lepení kazet na strop i odzkoušené lepení polystyrenových desek o tl. 50mm rozměru 1000x1000mm na svislou normální zeď a drží to bez problémů. Jen je třeba si pohlídat, pokud je místnost vymalovaná klasickou malbou, aby té malby tam nebyla větší vrstva, protože pak se navlhčením malby tmelem tato sloupne ze zdi. Řešení - místa lepení navhlčit a seškrábnout malbu. Lepení polystyrenu k sobě PVAC disperzí se běžně používá také. Jen ve vašem případě bych si někde v koutě zkusil, jak bude tmel držet na již nalepených kazetách, protože tyto mohou být např. lehce mastné, zaprášené a to by přilnavost snižovalo.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.01.14 18:45

Dobrý večer pánové,

děkuji vše za názor, především "jabraka" a "ronyx".

Manželka rozhodla za mě , nátěr malbou vyloučila a rozhodla, že budu na jaře lepit nové čtverce na ty staré.

Můžete mi prosím doporučit konkrétní značku lepidla (tmelu) pro lepení polystyrénu na polystyrén (tj. nesavého na nesavý materiál) nejraději kartuši (budu vděčný i za link na konkrétní lepidlo).

Přeji pěkný a klidný den.

Od: hop®
Datum: 09.01.14 18:58
avatar

Dobrá značka je třeba Soudal. Ve Vašem případě nelze použít standardní lepidla na polystyrén, ta bývají určena k lepení na savý podklad...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.