Je nutna kolaudace?

Od: Datum: 04.01.14 10:54 odpovědí: 10 změna: 06.01.14 01:06
Dobry, den chci na zahrade postavit hobby dilnu o rozmeru 8x5m
Stavbu budu delat svepomoci ! Nechci projekt...
zajima me co se mi muze stat bez povoleni a kolaudaci takove cerne stavby?bude prece na mem pozemku a soused s tim souhlasi!
Prece kdyby nahodou v buudoucnu mel nekdo neco proti muzu zazadat a spetne zkolaudovat!nebo nee?

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 04.01.14 11:27

1. Co se může stát? Nic hrozného, třeba budete pokutu a budete muset stavbu odstranit bez možnosti podání dodatečného stavebníího povolení.

2. Lze zpětně zkolaudovat? Ne nelze, napřed musíte mít st. povolení a pak teprve kolaudovat. Vy projekt nechcete, to je každému šumák, vy jej potřebovat budete, bez něj st. povolení nikdy nedostanete.

Dodatečné povolení černých staveb dostávají především movití lidé. Záíleží jak jste na tom finančně a jaké máte vlivy na st. úřad. I když se může najít vyjímka.

doplněno 04.01.14 15:25:

Svatá pravda - kolaudaci mít nikdy nebudete, ale potřebujete souhlas s užíváním stavby.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: olaf71*
Datum: 04.01.14 11:38

jeden důvěrný známý ze staveb. úřadu mi řekl "není žalobce, není soudce"

dost lidí žije stylem "co bude, bude" nebo "řešme problém až nastane"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 04.01.14 14:33

Stavba ma vice nez 25m2, takze to je na ohlaseni. Take asi budete potrebovat uzemni rozhodnuti. Protoze se tam nebude bydlet, tak bych rekl, ze kolaudaci nepotrebujete.

Jsem pravni laik v oblasti stavebniho zakona.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: 345
Datum: 04.01.14 16:45
Dekuji za opovedi,myslel jsem ze kdyz soused souhlasi nikdo se do toho vrtat nebude!jak tedy udelat vse legalne ale aby to moc nestalo? Muzu si projekt nakreslit sam? Mam s kreslenim zkusenost!pak jen ohlasit stavbu..?
Od: uska®
Datum: 04.01.14 17:37

Projekt může vytvořit jen oprávněná osoba, což asi podmínky nesplňujete. Vaše stavba bude považována stejně, jako byste stavěl RD do 150m2. Zajděte na váš st. úřad pro info, bohužel st. úřady nemají stejné požadavky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.01.14 17:19

Jak jste přišel na to, že se kolaudují jen stavby k bydlení?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laik
Datum: 04.01.14 18:01
Jak jsem psal, jsem pravnicky laik, ale vychazel jsem z §115:
Ve stavebním povolení stavební úřad [...] může též stanovit, že stavbu lze užívat jen na základě kolaudačního souhlasu

a z §119:
Dokončenou stavbu [...] lze užívat na základě oznámení stavebnímu úřadu (§ 120) nebo kolaudačního souhlasu.

Uznavam, ze nevim, jestli se na nebytove objekty nekdy vydava povoleni jen oznameni, misto kolaudace. Zrejme jsem si to s necim popletl :(

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.14 01:06

Hobby dílna do 50 m2 je stavbou ve smyslu ustanovení § 104 odst. 1 písm. d) stavebního zákona, jejíž realizace vyžaduje ohlášení stavebnímu úřadu. Pro umístění takového stavebního záměru je dále třeba územní rozhodnutí (za splnění podmínek ustanovení § 96 odst. 1 stavebního zákona územní souhlas) stavebního úřadu. Lze též využít postupu podle ustanovení § 96a stavebního zákona (společný územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru)
Svépomocí stavbu provádět můžete, ale musíte zajistit stavební dozor, nejste-li sám odborně způsobilý stavbu provádět.
Projektovou dokumentaci mít musíte, tedy alespoň tu pro stavební úřad, kterou musí vypracovat oprávněná osoba podle autorizačního zákona (autorizovaný technik pro pozemní stavby by v tomto případě mohl stačit).
Pokud postavíte bez povolení, pak můžete být pokutován až do výše 200.000 Kč, neboť se dopouštíte přestupku podle § 178 odst. 1 a 2 písm. a) stavebního zákona; obdobně lze pokutovat i užívání takové stavby. Jeden soused sice souhlasí, ale co ti ostatní? V případě žádosti o územní souhlas a ohlášení budete potřebovat stavebnímu úřadu doložit souhlasy mimo jiné všech vlastníků pozemků, které mají společnou hranici s pozemkem, na kterém chcete stavět. Taková stavba se pak ze zákona musí evidovat v katastru nemovitostí. Tu Vám však katastrální úřad bez "kolaudace" nezapíše.
Počítejte s tím, že bude jen otázka času, kdy se k Vám pracovníci stavebního úřadu, popřípadě jiné instituce, podívají a pak v tom budete lítat a budete z toho opravdu nešťastný. Navíc by se opravdu mohlo stát, že to dojde až k odstranění stavby, nesplníte-li veškeré podmínky území a požadavky, které na Vás budou stavebním úřadem, respektive zákony kladeny, a nedej bože aby se i legislativa do te doby nezměnila ve váš neprospěch...
Jinak potvrzuji, že "kde není žalobce, není soudce" je pravdou, ale jak se jednou něco dostane na stůl stavebního úřadu, pak rozjetou lokomotivu už nezastavíte.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: 346
Datum: 05.01.14 21:06
Ok. Udelam vse legalne! Kolik muze stat projekt na zahradni domek?8x5 sikma strecha s sindeli? Dekuji
Datum: 06.01.14 01:06

Poptejte pár projektantů o cenovou nabídku a uvidíte sám, osobně se cenu ani nepokusím odhadnout. Pokud byste byl šikovný, pak byste část dokumentace mohl zkusit zpracovat sám s tím, že by Vám to zodpovědná osoba (projektant) pouze orazil autorizačním razítkem a podepsal jej.

Jak má vypadat taková dokumentace je stanoveno ve vyhlášce o dokumentaci staveb a její příloze č. 5 (odkaz na vyhlášku máte např. zde http://www.stavebni-pravo-poradenstvi.cz/ke-stazeni/)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.