2-kolíková zástrčka - záleží kde je fáze?

Od: Datum: 02.01.14 11:32 odpovědí: 21 změna: 18.02.14 06:21

Zdravím, pokud mám 3-kolíkovou zástrčku, tak je jasné, kde je fáze, nulák a zem. Co když mám ale 2-kolíkovou zástrčku (TV, vysavač, atd.) a je jedno jak jí strčím do zásuvky? Jednou můžu mít fázi na levém kolíku, jindy na pravém. Jak je to ve spotřebiči zapojeno, že nezáleží na tom, kde je fáze a nulák? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.01.14 11:39

Zdravím...je to jedno...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: standars*
Datum: 17.02.14 22:38

Je to úplně fuk.Kdyby na tom záleželo,věřte,že by to bylo označeno.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: luke237
Datum: 02.01.14 11:52

Myslis tuhle zasuvku? U ni to je opravdu jedna, protoze je soumerna, takze nejde zajistit jeji jednoznacne zasunuti do zasuvky. Takze i kdyby to tak bylo zadratovane jednim urcenym zpusobem, tak do toho spotrebice to pujde pode toho, jestl tam tu snuru zapojis tak nebo opacne.

Mimochodem podle elektrikaru zde na Poradne i na te trikolikove zasuvce uz neni normou urcene, ze faze ma byt vlevo. Stale se to tak vetsinou ze svyku montuje, ale muze to byt i opacne.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.14 12:04
avatar

Mimochodem,toto není zásuvka,ale zástrčka,jinak souhlas.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ff
Datum: 18.02.14 06:21

Nebrat ohled na umístění fáze si lze dovolit pouze v nových rozvodech podle TT-S.

Ve starých rozvodech to nezkoušejte.

Umístění fáze vlevo bylo doporučeno na základě psychologických testů a pravděpodobnosti kam malé dítě strčí hřebík.

A vyšlo umístění vlevo.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: isteron
Datum: 02.01.14 12:03

Pred časom som čítal v radách pre rádioamaterov, že dvokolíková zástrčka sa môže použiť vtdy, ak je koncový prístroj krytý obalom z um. alebo podobnej elektricky nevodivého materiálu. . Napr. rádio, tv, budík a p. Ja mám v byte všetky zástrčky prerobené tak, že nulák mám zavedený naprv na uzemňovací kolík v zásuvke, a až od tohoto kolíka mám zavedený vodič do pravého kolíka zásuvky.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martin12
Datum: 02.01.14 12:17

Takže je v podstatě jedno, jestli je fáze vlevo nebo vpravo? A jak je to zapojené v tom spotřebiči, že mu to nevadí?

A co když si budu chtít zapojit třeba přenosku na tuto zástrčku (nepotřebuji PE) a je určeno, že fáze na objímce žárovky musí být ve středu a nulák na obroučce? Tady to asi nepůjde, že? Budu asi muset mít takovou zástrčku, aby šla zapojit vždy jen jedním způsobem.

Od: luke237
Datum: 02.01.14 12:30

Jak se to ted resi u te prenosne lampy nevim, ale nahore v prispevkcich uz mas nekolikrat napsano, ze podle platnych norem neni garantovana zapojeni na konkretnim koliku v zasuvce. Tedy muze byt ve stene zapojene vlevo ale klidne i vpravo, takze fakt, ze zastrcku muzes zapojit jen jednim konkretnim zpusobem ti nijak nepomuze.

Jinak u tech 2kolikovych pripojeni se uvnitr pristroje stejne bere jen rozdil potencialu mezi draty (at uz na vstupnim trafu nebo na usmerovaci) a tomu je jedno, jestli ma nulu "natvrdo" a plave mu faze, nebo jestli mu plave nula a ma fazi natvrdo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.14 17:05
avatar

Vsechny spotrebice ktere se daji zapojit jen takovouhle zastrckou, musi byt oznaceny prislusnou znackou tridy ochrany a tou jsou dva ctverce v sobe. At je to TV, nebo fen, nebo prenoska. Da se ridit i tim, ze obal, plast takoveho spotrebice je z plastu. Ale neni to vzdy pravidelm.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 02.01.14 12:55
avatar

Jen zkráceně, každému elektrospotřebiči je přidělena takzvaná "třída ochrany" a podle toho je nutné ho zapojit.
Běžná je
- třída ochrany "I", u které je nutné třívodičové zapojení, (tedy uzemnění krytu pomocí zemnícího kolíku v zásuvce)
- a třída ochrany "II", u které toto zemnění nutné není, protože je konstrukčně zajištěno, aby se nebezpečné napětí nedostalo na kryt spotřebiče (kryt je plastový nebo kovový, ale uvnitř bezpečně oddělený od vodivých částí).

Tato zástrčka je určena pro třídu II, takže zemnění nutné není a nezáleží ani na umístění fáze a nuláku. U objímek a jednopólových šňůrových vypínačů se v tomto případě toleruje, že při otočení zástrčky může být fáze na závitu žárovky a to i při vypnutém vypínači, patrně se předpokládá, že při výměně žárovky vyndáme lampu ze zásuvky.

doplněno 02.01.14 13:06:

Minstrel, jen poznámka, myslím že je dáno, že dvoupólové KONCOVKY musí být nedemontovatelné od KABELU, nikoli kabel od spotřebiče, je mnoho spotřebičů s odnímatelnými dvoudrátovými přívody, od adaptérů k NB přes přenosné rozhlasové přijímače až po holící strojky, běžně se prodávají i dvoudrátové prodlužovací kabely... ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.14 12:57

Lehce rozvedu debatu, protože se často setkávám s tím, že neznalost v tomto oboru je hrou s úrazem...

Zásuvka (to je ta krabička ve zdi) je vždy zapojená stejně. Zapojení má svá pravidla a pravověrný elektrkář je dodržuje. Hojně rozšířenou lidovou tvořinost teď pominu.

Zástrčka (předmět vidlicovitého tvaru, zpravidla se nacházející na konci přívodní šňůry spotřebiče), má několik podob, my se nejčastěji setkáváme se dvěmi verzemi:

1/ s připojením na ochranný kolík

2/ bez připojení na ochranný kolík, čili Vámi zmiňovaná zástrčka.

Připojení na ochranný kolík nemá proto, že spotřebič, který tato zástrčka napájí, je opatřen tzv. dvojitou izolací a NEMÁ nikde na přístupných místech kovové části, na kterých by se mohlo při poruše ocitnout nebezpečné napětí. Klasickým příkladem je už zmiňovaná spotřební elektronika, nabíječky na telefon, atd. - všiměte si, že jsou vyrobeny zpravidla z plastu. Tyto spotřebiče jsou při výrobě důkladně testovány na kvalitu izolace. A těmto spotřbičům je opravdu úplně jedno, kde mají fázi a kde nulu.

Jedna z důležitých věcí, která by měla zaznít je ta, že přívodní šňůra s takovouto zástrčkou musí být se spotřebičem spojena neoddělitelně, čili nelze jí ze spotřebiče vyjmout bez použití nářadí nebo zničení spotřebiče. Z toho také vyplývá, že použití této šňůry k jiným účelům není nejlepší nápad.

Jistě, žárovka Vám bude svítit, ať budete mít fázi kdeloviv, ale musíte pak mít na paměti, že se právě fáze může ocitnout na závitové části objímky a tam už za určitých okolností v souhře s neopatrností, hrozí úraz el. proudem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: axus®
Datum: 02.01.14 13:11
avatar

přívodní šňůra s takovouto zástrčkou musí být se spotřebičem spojena neoddělitelně

To je nejake divne. Je spousta pripadu, kdy je dvojkolikova zastrcka oddelitelna od pristroje. Kdyz uz, tak bych spise rekl, ze snura musi byt konstruovana tak, aby nesla pouzit na jinem pristroji, kam neni urcena. Tedy typem spojeni s pristrojem, ktery je standardne prave celkem charakteristicky ve tvaru osmicky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.14 13:27
avatar

"...přívodní šňůra s takovouto zástrčkou musí být se spotřebičem spojena neoddělitelně..."

Ukázka toho, že se mýlíte. Těmito šňůrami se připojují desítky různých spotřebičů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.01.14 16:51

Ano, máte pravdu, to nebyla ode mě přesná definice - pochopitelně jsem necitoval žádný konkrétní text. Chtěl jsem napsat, že taková šňůra nemá být použita k jinému účelu, než k jakému je určena a vyrobna, čemuž v tomto případě konektor na její druhé straně vyhovuje.

Pokud bude někdo s takovou šňůrou nějak neprofesionálně manipulovat (třeba uštípně konec, na který napojí např. žárovku), je to pro laika určitý hazard, na který jsem chtěl poukázat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: intruder
Datum: 17.02.14 23:17

V podstatě se nemýlíte. Je třeba si ovšem jen trochu srovnat pojmy. Na obrázku se jedná o tzv. Oddělitelný pohyblivý přívod. V případě zamontování šňůry do spotřebiče se jedná o Pevně připojený pohyblivý přívod. Tzn., že na jednom konci je zástrčka neoddělitelně spojena se šňůrou a druhý konec má volné vodiče, které se pevně připojí k el. předmětu. Možná by stálo za zmínku, že opravy, např. výměny pevně připojených přívodů, ale i výše zmiňovaných žárovek v těchto spotřebičích, smí vykonávat jen osoby s elektrotechnickou kvalifikací - osvědčením Vyhl.50/1978 §6. Vím, je to až absurdní a každý se v tom tak nějak pošťourá sám. Ale je třeba brát bezpečnost práce v úvahu a alespoň si tu vydlici ze zásuvky před tím vytáhnout. Co se stane při opětovném zapojení bude pro laika třeba velkým překvapením...Práci bez úrazů zdar.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vlada*
Datum: 02.01.14 20:36

Zdravím

Jenom doplním vesměs správné odpovědi. U spotřebičů třídy II není co řešit, v odpovědích bylo popsáno vše. U spotřebičů třídy I je situace na pováženou. Stará norma ČSN byla nekompromisní a požadovala fázi na levé straně zásuvky. Každej rozumnej elektrikář to dodnes dodržuje, už jen kvůli vlastní bezpečnosti. Po zrušení staré ČSN se normy zmírnily. Třeba u Rakouských sousedů se používají zásuvky s bočními vývody ochranného vodiče. Takže jde zástrčka otočit. Protože se mají používat zásuvky běžné v té které zemi, u nás by se používat neměly. Budu se bavit o ČR kde jsou zásuvky s ochranným kolíkem. Pokud použiji fázi na pravé straně, mohou vzniknout problémy. Např. jak už bylo psáno, třeba u ledničky bude fáze na objímce žárovky vnitřního osvětlení. Ale současně se objeví fáze také na pohyblivé části vypínače (pokud je použit) a budu vypínat nulu (pokud se nevypíná nula i fáze). Některá zařízení (např. některé plynové kotle) přímo vyžadují fázi na správném místě, jinak nepojedou. To samé může být u lékařských přístrojů. Stalo se mě, že dva plynové kotle, které byly v jedné zásuvce s rozdvojkou která přehazovala fáze nefungovaly. To samé se může stát u PC sestav a jiné elektroniky, kde jsou propoje datovými kabely. V lepším případě zavleču brum. Jelikož v ČR jsou přístroje schvalovány podle českých zvyklostí, nedoporučuji připojovat fázi v zásuvce jinám než na levou stranu.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: intruder
Datum: 17.02.14 22:19

ČSN 332130 ed.2 jasně definuje zapojení zásuvky. Ochranný kolík (PE) nahoře, fáze (L) na levé straně při pohledu na zásuvku zpředu a nulový-střední vodič (N) na pravé straně při pohledu na zásuvku zpředu. V ČR je používání Rakouských a jiných zásuvek bez ochranného kolíku se jmenovitým napětím 230Vstř. zakázané! Proto všechny spotřebiče tř.I, prodávané v ČR, mají na zástrčce zároveň zdířku na kolík a jdou připojit jak v Rakousku, Německu... tak i u nás.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 22:45
avatar

Kdyz pominu, ze o tom dotaz vubec neni, a resi se tu vec mesic stara, pak si normu precti jeste jednou a podtrhni si slovo DOPORUCUJE. NIkoliv prikazuje.
*cteni*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: intruder
Datum: 17.02.14 23:34

OK, 332180 čl.6.2.2 stále platná. A nebo můžeme laické veřejnosti říkat, že si to vlastně můžou připojovat jak je to zrovna napadne. Jistá pravidla by se dodržovat měla.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 17.02.14 22:22

Ano, nezáležíííí!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.02.14 22:28

Tyto přívodní šňůry, tj pro třídu II, musí mít neoddělitelnou vidlici. Jinak mezi fází a "nulou" není v podstatě rozdíl. Oba jsou pracovní! vodiče. Jeden kope, druhý ne..

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.