Kde se bere vlhko v domě? Odstěhovat se?

Od: Datum: 27.12.13 10:06 odpovědí: 24 změna: 06.02.14 14:50

Zdravím,
máme starý rodinný domek, koupili jsme ho před 5 lety .
Ve dvou pokojích jsme udělali sádrokarton na stěny a na strop, jeden jsme nechali tak (tento jeden je přistavěný cca před 40 lety, zbytek domu je cca 100 let starý).


V jednom pokoji se sádrokartonem máme koberec a bohužel jsem zjistila, že vše vlhne. Máme gauč bez nožek, s úložným prostorem pod ním, který jde cítit vlhkostí a koberec, na kterém stojí, samozřejmě také. To samé jsem zjistila i pod pianem...


Stěny mokré nejsou, izolace od země je v pořádku - na betonu je mirelon + OSB + koberec, OSB jsou naprosto suché. Pokoj je ze tří stran obklopen dalšími pokoji, takže se nejedná ani o promrzlé stěny a kondenzaci vlhkosti apod.

Vlhko se tam tímto způsobem drží i v létě.

Jsem zoufalá, nevím, co s tím. Mám strach z plísní ze zdravotních důvodů, hlavně kvůli malé dceři. I kdybychom pořídili gauč na nožkách, zbavili se piana a veškerý nábytek dali tak, aby vše kolem větralo a aby koberec nenačichnul vlhkem, jde o to, že vlhko jde cítit po celém domě hned, jak třeba odjedeme na dva dny pryč a tyto dva dny se nevětrá.

Kde se vlhko bere?
Jak se ho zbavit?

Zbavení se koberce nepomůže, stejný problém je i v přistaveném pokoji (bez sádrokartonu), kde je dřevěná plovoučka, na které stojí komoda, jejíž nejspodnější šuplík opět načichnul vlhkem (a věci v něm taky).

Dům jsme si koupili kvůli zahradě, abychom nebyli zavření neustále v bytě, ale mám sto chutí to prodat a jít do paneláku a vystačit si s balkonem.

Manžel by asi tímto nápadem moc nadšený nebyl, domek se zahradou byl jeho sen, ale myslím, že za zdraví, které bychom si asi čicháním vlhka s plísněmi zničili, to stojí.


Nemůžu přece týden co týden odsunovat piano, utírat zespodu plíseň (která tam byla) a desinfikovat koberec pod ním.

To stejné je s verandou - je z kovových soklů, montovaná... V tomto počasí se sokly rosí, obrůstají plísní... Můžu to utírat denně, nepomáhá to...


Když vidím, jak bydlí naši rodiče nebo sourozenci - v suchém domě a suchém bytě, kde je čisto (nemyslím uklizeno, ale ne vlhko a žádné hrozící plísně), dokázala bych zapomenout na každou minutu práce a na každou korunu, kterou jsme do oprav domu za těch pět let investovali...jen abych se vracela do čistého a suchého domova, kde je zdravý vzduch a příjemně.


Na rozsáhlé opravy nemáme peníze.

Co říkáte na vlhko - odkud se bere?
A co byste udělali na mém místě?

Díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: kjanik112*
Datum: 27.12.13 11:04

Uveďte prosím, jestli je dům podsklepený, a jestli není, vzhledem k okolnímu terénu, "utopený". Jednou jsen v Rakousku také opravoval abnormálně vlhký , utopený domek. Náhodou šel kolem starý děda, který řekl, že na tom místě byl kdysi rybník, který byl pak zasypaný.No pak už bylo všechno jasný...Proveďte také místní šetření, a vyptejte se nejstarších občanů, případně kronikáře, co tam kdysi bylo, a doplňte to sem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 27.12.13 11:36
Jake mate okna? Puvodni klasiku nebo nove plastove? To vlhko tam pozorujete uz od zacatku nebo az posledni dobou? Pokud od zacatku, tak za 5 let by uz tak ty plisne byly. Mimo jine vlhko muze byt zpusobeno novymi okny a nedostatecnym vetranim.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.13 11:42
avatar

Může to být taky nízká teplota v domě Měla by být asi 22 stupnů hlavně tam kde je vlhko a nedostatečné větrání.Samozřejmě že se pod nábytek aza musí dostat vduch. Mezera asi 10 cm

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 27.12.13 11:45

za prvé si zjistěte historii pozemku (pokud to bude dohledatelné), zjistěte si jak moc okna a dveře dobře izolují (zdali nejsou špatně montovány), má dům venkovní zateplení ,poraďte se z odborníky a prokonzultujte s nimy zejména provedení venkovní izolace .. nechte si vypracovat hrubý přibližní odhad ceny celkových oprav a na základě tohoto faktu se rozhodněte zdali chcete investovat nebo koupit jiný dům a tento prodat ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.12.13 12:17
avatar

ani jsem si to nedočetl celé. Podle mého názoru jde o špatnou tepelnou (i hydro) izolaci buď podlah nebo i stěn a stěn od základů (hydroizolace). Pokud stěna není řádně tlustá a zaizolovaná, dochází ke srážení vzdušné vlhkosti na konstrukcích uvnitř domku, tzv. rosný bod. Úplně banální metoda zjištění problému je měření teploty někde, kde máte pochybnosti. Zkuste třeba pod koberec umístit teploměr. Jak tam bude 10 st. a míň. máte jasno. Ikdyž te´d je venku kolem 10st. tkže v bytě bude ukazovat jistě víc. Zkuste to když bude venku zima.

P.S. kdyby měl dům dnešní (resp. dobrou) hydroizolaci, i kdyby sám stál na rybníce, voda by v něm něměla být ve formě vlhkosti tak jako tak.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: sandydydy
Datum: 27.12.13 12:35

Doplňuji:

- okna jsou plastová, dveře taky, měnili jsme my před 5 lety
- větráme často, přes den topíme na 22+
- dům je řadový, nepodsklepený

- stojí pod kopcem se skálou, v okolí kdysi býval rybník, je zasypaný
- pokoj, ve kterém vlhnou věci, je z jedné strany obklopen sousedem (společná zeď, má za zdí kuchyni), dále kuchyní a koupelnou, jediná nekrytá zeď je ta s oknem (nezateplená)
- zpočátku byla plíseň v novém (přistavěném pokoji), jelikož jsou tenké stěny, promrzaly a kvůli teplu uvnitř na nich kondenzovala vlhkost. Tyto stěny byly zatepleny (20cm polyš), od té doby není s plísní na stěnách problém, ovšem vlhkost je tam neustále

- vlhkost je samozřejmě i v kuchyni, ovšem tam je PVC, tam není problém s vlhnutím věcí

Od: hujer123*
Datum: 27.12.13 17:41

Jak to vypadá u sousedů? Jak je odváděna srážková voda ze strany k té skále?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: rv
Datum: 27.12.13 12:57

Ověřit, že je funkční vodorovná hydroizolace. Tepelně zaizolovat domek zvnějšku. Vyvarovat se tepelné izolace zevnitř (koberec, sádrokarton, skříně u vnějších zdí. Popřípadě přejít na topení v kamnech/krbu (odvedou spoustu vlhkého vzduchu z místnosti komínem a ten je nahrazen suchým vzduchem zvenku).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.13 16:21
avatar

zde částečně souhlsím. Odizolování podlahy bych jako způsob vnitřního zateplení nezatracoval. Spousta domů to nemá, ale pod barákem může také být zima.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.12.13 17:55

Jak větráte?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vilik3
Datum: 28.12.13 08:19
Měil jsme to samé. Postel s úložným prostorem byla dole vlhká. Nám pomohlo sbíječkou z půjčovny rozbít beton, vybrat bordel pod ním a pak podklaďák, ipu chytit do ipy ve zdi, polystyren a beton s kari sítí. Cca 4 tis. za pokoj.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: fiam*
Datum: 28.12.13 15:39

Taky bych se nestěhoval jinam i když bydlím v paneláku, mám s vlhkostí ve starých barácich nějaké zkušenosti. Měl jsem na slovači chalupu po prarodičích a byla vlhká do metru. Ono ve stoletých barácích na nějakou hydroizolaci nevěřím, navíc i ty nejlepší a moderní izolace mají životnost tak do 120 let. V té chaloupce udělal tehdy táta dědovi elektroosmózu (vyšlo amatérskem rádiu kolem r 1970, pozor na kšeftaře, co pod tímto názvem nabízejí nefunkční krabičky!) tak, že přimitivně natloukl kolem baráku do zdi dvěstovkové hřeby, pospojoval drátem "co dům dal" a uzemnil na zatlučenou lešenářskou rouru. Za rok baráček krásně vyschnul, jenže za další dva popraskal po celé délce. On ten můj táta jaksi při tom experimentování zapomel udělat tohle na všech zdích, tedy vnitřní příčné se nevysušily (na nich ani nic moc vidět nebylo, tak se na to vykašlal) a tedy ani nepoklesly s poklesem obvodových zdí a malér byl tady. Pokles díky slabým základů na sedmi metrech spraše. Na tuhle chaloupku jsme jezdili 25 roků a je pořád suchá i popraskaná, ale 400km je při dnešních cená benzínu hodně, tak jsem koupil chalupu tady a je taky vlhká a taky ji budu odvlčovat ještě před zahájením stěhování. Počítal jsem, kolik mě to bude stát (mimo vlastní práce a omítky) a nepřekročím šest tisíc i když mi výpočet ukázal 540 vrtů, tolik sond a malty. No a do konce léta by to mohlo vyschnout a být připraveno na omítky, ty co jsou vlhkostí poškozeny pochopitelně musím oklepat a znova nahodit.

Ty staré chalupy jednak nejsou odizolované, ale ani je nemuseli odizolovávát, protože naši prapra si topili v kamnech, které tahaly vzduch z místnosti, do místnosti proudil čerstvý netěsnýma oknama a speciálnima větračkama, uvnitř se pěkně teplem vysušil a zdi přes vápennou omítku a nátěr stíhaly odevzdávat vodu, takže nebyly nikde vlhké mapy, co je plíseň to ti naši prapra neměli ani páru a taky si vařili a potili se. Dnes chceme vše na automatiku, plynové kotle, centrální topení a co nejvíce ušetřit, dáme plastová okna aby nám teplo neunikalo, ale ona neuniká ani ta vlhkost a pak závidíme betonovým panelákům ten přesušený vzduch. Co o to, já jsu stejnej, proto odvlhčuji chaloupku, ale topit budu jenom v kamnech, nejlépe se skleněnýma dvířkama (malá účinnost, častá obsluha, ale ten pohled nad všechny televize...) a okna mně ani nenapadne měnit za plasty, pěkně si poopravuji ty staré kastláky, akorát dám dvojskla. A možná přivedu z venku vzduch pro kamna pod podlahou, ale ne přímo do kamen, jenom jej ohřeju kolem nich a pustím do místnosti pro bohatou výměnu, vždyť právě o ten čerstvý a teplý vzduch jde mně i těm stěnám. Vím, že by to na odvlhčení stačilo i bez tý elektroosmózy, ale nebudeme tam trvale, barák se nebude dostatečně větrat a vlhko nebude mít kam jít, tak budou zase mapy a pod. Ty sondy do zdí zabrání vodě vzlínat a zeď zůstaně suchá i bez větrání. Jsem si plně vědom, že podřezat všechny zdi je ideálni a osvědčena metoda, ale na to jednak nemám a proč bych to dělal, když to jde i levnějc a jednodušeji?! Dnes vím, že mi to vydrží minimálně čtyřicet let.

Tím jsem doufám vysvětlil vše, co bych udělal sám, navíc to i budu dělat na svým, klidně se přijeďte podívat jak to budu dělat i pak na výsledek. Zdi mám osmdesátky cihla, kamenný základ bez sklepů, chalupa pět let neobývaná, omítka (ta mokrá) odpadává, podlahy OK i když zatím vlhké, jinak má to slušnou střechu a moc se těším na aktivní oddech - budu si chystat dřevo na topení, vylepšovat drobnosti (taky nemám na rozhazování) a užívat si velkou zahradu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.12.13 20:47

Velmi rozumný příspěvek. Jen drobný přípodotk k suchému vzduchu v paneláku. To platilo za časů, kdy v zimě mrzlo, pořádně se topilo, nešly zavírat radiátory. A muselo se extrémně větrat. Od dob, co se topí vlažnou vodou a paneláky mají okna z PVC, plíseň se pěstuje i tam.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: fiam*
Datum: 29.12.13 14:14

Pravda. Opět platná a opět o větrání. Namontované poměrové měřiče konečně donutili lidi u topení přemýšlet, namontované regulační hlavice jim umožnily regulovat, ale cena energie stoupla tak, že sedí doma v teplákách a jegerovkách, okna zavřena, hlavice na jedničce a navzdory parádnimu zateplení si zvýší relativní vlhkost tak, že se to pak kondenzuje a div se světě, máme plíseň i v paneláku. Koukal jsem na vyúčtování a samotná cena plynu (tedy energie) tvoří kolem 30% nákladů na topení a TUV. Pak mi dálkovým topením ohřejou kubík vody za 400+ k tomu vodné a stočné. Jeden se nemůže odpojit (kolik by mně vyšlo ohřát ten kubík elektřinou!), lidi jsou vycuclý z peněz zateplením, výtahem a jinými zlodějinami proto do vlastní kotelny nechtějí jít, tak platí jako mourovatí a perspektiva žádná. Pro tohle nemohu pochopit když někdo chce do paneláku ze "svého". Svoboda rozhodování není k zaplaceni - chci šetřit, šetřím například změnou topiva, vždyť za posledních třicet let se preference posunuly snad třikrát, od uhlí, přes plyn a elektřinu po dnešní dřevo, slámu a pod. Na tohle panelákovníci nemají / nemohou a platí a platí. Nemají sice žádnou práci kolem údržby, ale pokud jste zdraví, zkuste si představit den/měsíc/rok, kdy čučíte buď do okna, nebo do TV, všechny penízky vám sežerou opravy co jste MUSEL zaplatit i když jste schopen si je udělat daleko kvalitněji a levněji. Paní sandydydy má, na rozdíl od "panelákovníků" možnost volby, vybere si firmu podle vlastního uvážení když už si něco neumí udělat sami, obvykle si udělají sami co můžou, to topení si mohou vylepšit kamnama v obýváku a centrálním temperovat, přitom mohou větrat do libosti a baráček bude suchý a ještě asi ušetří. Nenutím, to všechno sandydydy MŮŽE ale NEMUSÍ. Záleží jenom na nich, jak se rozhodnou, ale když budou v paneláku, budou za ně rozhodovat jiní a to i když budou mít byt ve "vlastnictví", nebudou sice nic dělat, ale všechno si zaplatí třikrát a to nemluvím o zahradě, o tom, že vám nikdo nedupe nad hlavou a vy chodíte po špičkách, aby jste nedupali jinému... Jako noclehárna je panelák dobrý - přijdete do tepla a můžete oddechovat s nohama na stole, ale k život to fakt není.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.13 19:57
avatar

fiam napsal jste velkou pravdu a toto šetření je největší důvod vlhka v domě,bytě.Postupně takto ušetřené peníze investují do odstranění vlhka a plísně

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.12.13 20:09

Každé má svoje. V rodinném domku můžete chytit nesnesitelného souseda, může Vám zablokovat příjezd, trávit psy a jinak zpříjemňovat život. V bytovém domě (s technologií výstavby to nesouvisí) můžou být problémy se sousedy také. Ovšem náklady jsou řádově nižší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fiam®
Datum: 22.01.14 15:08

Teď trochu ironie: Myslíte, že v paneláku se nenajde nesnesitelný soused, že si lidi nemohou dělat naschvály? Porovnám možnosti a už bez ironie. Pokud máte obdélnikový (ne atypický) pozemek, máte šanci na protivu jednoho ze tří (jedna strana je ulice - obvykle), nejvíce tedy celkem tři blbce, ale v paneláku (u mně dobrý, klep-klep) mám sousedů jenom ve vchodu 18 (slovem osmnáct) a tedy adekvátně větší šanci na konflikt. Holt, kdo chce s lidma žít, musí se přizpůsobit, jinak ať jde mezi medvědy do hor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: reynok*
Datum: 21.01.14 20:40

mohlo by jít o problém s ventilací--tedy spíš s totální uzavřeností prostoru, kde necirkuluje žádný vzduch...na to bych kouknul jako na první--tedy možná nějak pořešit ventilaci..plastová okna můžou uzavřít prostor, kde potom nedochází k cirkulaci.. soused si starý dům obložil polystyrenem a potomk se mu začaly potit zdi, začaly mu vlhnout... pokud nepomůže nějaká forma úpravy cirkulace vzduchu uvnitř, možná zkusit místo polystyrenu třeba nějakou odvětrávanou fasádu..nebo dřevo apod.

já mám trochu problém balkonem, protože ty kokoti přede mnou udělali základovej beton do železnýho plechu a dovnitř dali sadrokarton zateplenej...balkon je nahoře studenej, zespoda tam jde teplo zmístnosti...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.01.14 15:30
avatar

Tazatelka neodpověděla rádcům na dotazy od 28.12.2013 Asi již jí nezajímají odpovědi.

Pokud nemá barák funkční hydroizolaci, musí být v něm vlhko.

Bez místního šetření nelze dělat závěry..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kata*
Datum: 25.01.14 19:34

Možná si budte myslet, že jsem napůl blázen , ale stáhněte si z internetu film "Tajný projekt voda". Smad to půjde stáhnou ze serveru ulozto.cz

Žasla jsem co tam bylo. Je tam i o vlhkých stavbách. V té zoufalé situaci bych se vydala dál v pátrání touto cestou.

Napište mi co Vy na to.

Rodiče měli kamenný dům, prostě kámen a hlína. A dům se podříznout nedá, určitou vlhkost potřebuje, jinak kdyby vysch úplně tak by se rozsypal. To nám řekl stavař.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 26.01.14 21:59
avatar

...A dům se podříznout nedá... ale to snad nemyslíte vážně?

doplněno 27.01.14 19:08:

kata, zdůvodnit lze vše,

Samozřejmě by to šlo. Takže by to opravdu šlo, takže nekecám. Ale dům byl kámen a hlína. Toto je taky kamenné.. Prý by to dělali po kouskách. Kus podříznout, dát izolaci, zas kus podříznot (aby si to vždy sedlo) ..zde je chyba, musí se to vyklínovat, lepenka svařit, nechat ztvrdnout... a a opět izolace a tak postupně kolem dokola. nelze postupovat kolem dokola, musí se nechávat mezery na tuhnutí betonu a pak se vrátit..

Jenže stavař říkal, ať to neděláme! Tyhle domy potřebují svou určitou míru vlhkosti. Každá stěna má určitou vlhkost, i když jí podříznete, i když je nová. Když tam není žádná vlhkost, tak po podříznutí vyschne dům, tedy stěny úplně, tak se hlína začne drolit a kameny sesedat. Ale tomu snad nevěříte, že mokrá hlína drží a suchá nedrží.... Může se začít trhat a rozpadat. Může to prý nastat i nemusí, ale to toho rizika bych nešla. Je jen na Vás, jak se rozhodnete. Sucho v domě, který se mi pak (ne)začně padat na hlavu. To by asi (ne)chtěl nikdo. U zděného to možné prý je a účinnost 100%

Nesmíte každému vše věřit.. zkuste jednu stěnu a uvidíte..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kata*
Datum: 27.01.14 12:51

Chtěli jsme ho podříznout. Samozřejmě by to šlo. Ale dům byl kámen a hlína. Prý by to dělali po kouskách. Kus podříznout, dát izolaci, zas kus podříznot (aby si to vždy sedlo) a a opět izolace a tak postupně kolem dokola. Jenže stavař říkal, ať to neděláme! Tyhle domy potřebují svou určitou míru vlhkosti. Když tam není žádná vlhkost, tak po podříznutí vyschne dům, tedy stěny úplně, tak se hlína začne drolit a kameny sesedat. Může se začít trhat a rozpadat. Může to prý nastat i nemusí, ale to toho rizika bych nešla. Sucho v domě, který se mi pak začně padat na hlavu. To by asi nechtěl nikdo. U zděného to možné prý je a účinnost 100%:

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bathory
Datum: 06.02.14 13:28
Dobry den, to, co popisujete muze byt vzlinajici vlhkost. Tady pomuze jen odizolovani objektu. Injektaze anebo podrezani. Druhy zpusob je slozitejsi a nakladnejsi.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 06.02.14 14:50

bathory: Domnívám se, že nemáte pravdu. Tazatelka jasně v dotazu píše, že podkladní beton i OSB jsou suché, a vlhký má pouze koberec. To podle mě jednoznačně znamená, že jde o srážející se vzdušnou vlhkost, nikoliv vzlínající jak uvádíte vy. Ostatně většina rádců už v tomto smyslu poradila.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.