Dřevěný strop

Od: Datum: 25.12.13 14:44 odpovědí: 8 změna: 27.12.13 17:17

Dobrý den,

potřeboval bych poradit nebo spíše potrvdit, jestli mi budu stačit trámy 20x26cm ,délky 8m na pochozí strop. Rozměry domku jsou 8x10m. trámy budou od sebe 0,5m.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 25.12.13 16:28

Věštit z koule neumím. Odhadovat se sice z praxe dá, ale nikdy to nedělám pro definitivní rozhodnutí. Chce to chvilku času a spočítat. Pokud to neumíte, spočítá to statik a něco za to bude chtít - čas je velmi cenný.

A mimochodem - je potřeba znát všechny vrstvy, které na tom stropě budou, aby se dalo spočítat zatížení.

Bude mi stačit 20 litrů paliva na cestu z Prahy do Brna?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.12.13 20:34

už je to nákej pátek co sjem opustil (po matuře) stavební průmku. Už z vašich 2 vět je mi zřejmé, že je všechno špatně. Trámy ápůl metru je konstrukční paskvil, až nesmysl. Rozumná míra je přes metr. Tudíž doufám, že nechcete mít místnosti dlouhé 8m, takže je přepažte příčkou (nosnou) do 30cm a trámy na ni uložte a dejte je dále od sebe. Odpověď přede mnou je správná. Myslím si, že Vám trámy podle vaší představy v pohodě vydrží, ale nejde jen o nosnost ale tzv. o mezní stav průhybu, kdy si myslím, že by se to celé byť by se nic nestalo, neúměrně prohýbalo díky velkému rozpětí 8m. Dřevo vydrží doslova obrovské namáhání, ale průvodním jevem je právě průhyb, a ten omezíte jedině zkrácením rozpětí. Kapišto. Pokud to necháte podle svého, průhybu v řádu jednotek cm uprostřed rozpětí nezamezíte. Třeba Vám t vadit nebude. Průhyb bude velký podle veikosti zatížení nad trámy.

Od: michalk
Datum: 25.12.13 20:56

Trámy od sebe víc jak metr? No nevim, nevim. Pokud vím, tak se běžně dělalo středy trámů od sebe 80cm. On má od sebe 50cm + 20 cm do středů trámů. To je 70cm. Jako nesmysl mi to určite nepřijde. K těm rozměrům, to musí opravdu někdo spočítat. Určitě to nespadne, ale ten průhyb může být problém.

Datum: 27.12.13 17:17

zatížení stavebních konstrukcí se počítá/je udáváno na 1m2 takže z toho mi logicky vychází, že trám jako takový by mohl být ve vzájemné vzdálanosti 1m, kde je uvažováno s příčným roznosem. Samozřejmě míra méně nez 50cm je také možná, ale vzhledem k existujícím alternativám už asi neekonomická.

Datum: 25.12.13 22:11

Ahoj. U mě na baráku z konce 30tých let, stavitel použil dva trámy 10cm od sebe. Trámy, pořádný baga 35x35cm. Jeden trám jako podlahový a druhý o kousek níž jako stropák. Jsou od sebe ty dvojice po 80 cm. Podlahy se nepronášejí i proto, že jsou na 4 a půl metrech na 30 nosné zdi uprostřed domu. Na nich jsou prkna 25mm a parketové vlisy. Možná by snesly i rozpon těch 8m a případný průhyb by díky zdvojení trámů nebyl dole na stropě znát. Některý detaily se asi tenkrát dost nadhodnocovaly. Zase třeba dokázali do zdiva zazdívat buchty. Tzv. cihly, co vyschly na sluníčku. Z hlíny- bláta. A vedle nich byla kovaná zvonivka, kterou nic neodsekne. Nevím, jestli jsem ti poradil, ale i takhle se to dřív dělalo.

Od: pepap*
Datum: 26.12.13 09:51

Dík za odpovědi, krom první. Já to chtěl jenom vědět orientačně. Chci provést rekonstrukci domku a udělat nový strop, který má být pochozí z důvodu vytvoření obytného podkroví. Oslovil jsem tři firmy, jedna zatím neodpověděla a další dvě mi udělaly návrhy, které se dost od sebe liší jak provedením, tak i cenou. Tak chci nějak tak vědět, ke které se mám rozhodnout.

V otázce jsem sazřejě zapoměl napsat, že uprostředty trámy budou podepřeny.

Datum: 26.12.13 10:05

Snad se Vás to nedotklo?

A ostatní odpovědi Vám pomohli k odpovědi na původní otázku ve které se ptáte zda trámy 20 x 26 cm jsou na rozpon 8 m dostatečné?

Pokud není součástí těch nabídek nějaký výpočet (což nepředpokládám) - pohrajte si s nima trochu a zeptejte se, jak dospěli k závěru, že použijí zrovna tento profil trámu, pokud se budou osočovat statickým výpočtem, tak si ho vyžádejte, ale to nikdo nebude kvůli cenové nabídce počítat. Jde jen o to, jestli to před realizací spočítali, nebo tam plácli něco z hlavy. Pro jistotu to předimenzovali, ale platit to budete vy.

Datum: 26.12.13 12:37

pepo ty jsi tedy koumes, takže jsi zapomněl napsat, že trám bude vlastně namáhán úplně jinak, než vyznělo z otázky. Pokud je trám uprostřed podepřen je podle mého obecbného povědomí nesmysl dávat trámy á0,5m. Určitě by to mohlo být při rozpětí 4m více, protože zatímco uprostřed pole trámu vzniká ohybový moment kladný (dolů) na podpěře vzniká právě opačný (nahoru) a dost to vyrovnává rozložení zatížení a trám je tak namáhán mnohem příznivěji. Ideální je se zeptat projektanta pozemáka, kolik dává výšku trámu na 4m rozpětí v případě zatížení "spojitého nosníku".

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.