Kotvení pozednice

Od: Datum: 23.12.13 17:45 odpovědí: 6 změna: 23.12.14 14:34

Zdravím všechny odborníky,

poprosím Vás o radu resp. Váš názor, před rokem jsme dělali nový krov, v rámci přestavby byla provedena částečná úprava stojaté stolice ( vypuštění vazných trámů a uložení sloupků vaznic na nosné zdi a I nosníky ). Součástí úprav bylo i přikotvení pozednic táhly do stropních trámů. Táhla zasahují asi 1,2m do interiéru což celkem vadí a než dokončím novou podlahu přemýšlím zda by to nešlo vyřešit lépe. Napadla mě náhrada táhla konstrukcí z U profilů ( nebo kombinace U a I profilů ) které by byly svařeny do "L". viz. obrázek. Je mi jasné že by bylo nejvíce namáháno místo sváru tzn. šel by vyvařit i klín z nějakého 6mm plechu. viz. obrázek. Je to velký nesmysl? Neřešil někdo něco podobného a nemá to spočítáno?

( Aktuálně jsou táhla z pásoviny 50x5 mm ale jsou kotvena pouze hřebíky 120/4,2 do pozednic a 220/7 do stropních trámů, tyto spoje jsou namáhány na střih takže silně pochbuji že by to v případě nějakého průšvihu něco udrželo. )

Díky moc a přeji hezké svátkySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: olaf71*
Datum: 23.12.13 18:07

přesně takhle jsem měl ,páskovinu šroubovanou k trámu, místo trámu však byly ocelová íčka cca.200mm. páskovinu jsem od trámu odstranil, ohnul podél zdi a k překladům přivařil. na co dělat něco nového. stačila uhlová bruska a svářečka

doplněno 23.12.13 18:15:

berte v potaz, že střecha je svázána kleštinami, takže zase takový tah na tu páskovinu není. já jsem ještě navíc kleštiny posouval výše kvůli výšce stropu v budovaném podkroví.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.13 19:53
avatar

moc se mi to nepozdává, v místě u stěny je trám namáhán na smyk a vy jej chcete zřejmě provrtat. To bych nedělal. Udělejte to podobně, ale zespoda trámu udělejte nějaký svařenec a k němu to svislépřikotvěte. Trámy prostě nejlépe nevrtejte.

doplněno 23.12.13 21:40:

každop. to probetre s nějakým znalým projektantem nebo ještě lépe statikem pro jistotu správnpsti návrhu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.12.13 14:11

Zdravím . Také jsem řešil podobný problém. Nakonec jsem pozednici ke stropním trámům ukotvil pásovinou zešikma kvůli tahu a schoval jsem to do příčky ze sádrokartonu. Vám bych radil toto konzultovat spíše se stavebním inženýrem , nebo statikem. Tady nikdo neví , jak je ta stěna dlouhá a jaké zatížení na ni působí. A průser ten je hned. Nepodceňoval bych to. Přeji pěkné svátky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.12.13 21:29

Zdravím Vás, a pamatujete si prosím jak vysoko jste měl pozednici od stropních trámů a jak daleko jste měl táhla od atiky kotvena? Řešením ( určitě méně pracným a s ohledem na cenu železa postatně levnějším ) by bylo asi i překotvit táhla blíže k atice aby tolik nezasahovala do interiéru, protože 1,2m vodorovné rameno ( vzdálenost kotvení táhla od atiky ) vs 0,8m svislé rameno ( výška atiky od stropního trámu ) mi přijde zbytečná. S délkou táhla se určitě mění vektor síly které působí na trám ve kterém je kotveno takže to má určitě nějaký limit ale překotvení na 0,5m od atiky by pomohlo. Díky

Od: pen
Datum: 18.12.14 14:04

Dobrý den,

jak to nakonec dopadlo? Děkuji...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.12.14 14:34

Zdravím Vás, omlouvám se za zpoždění s odpovědí, avizo o příspěvku mi atlas hodil do spamu, zatím to nedopadlo, než jsem dodělal podlahy tak se změnila situace v majetkových poměrech a koupil jsem druhou polovinu domu takže bydlíme v přízemí a podkroví není tak aktuální ( hlavně mám na krku hypotéku takže není na materiál :-D ). Nicméně je to v pořadí, táhla jsem rozhodnut překotvit blíže atice, jenom jsem přemýšlel co s tahem který tam mohl případně vzniknout tak určitě budu postupovat tak že nová táhla připevním mezi stávající ( stávajíci jsou ob jeden stropní trám ) ale budou řešena pásovina - šroubový napínák - pásovina, napínák je podobný tomu co se používá na plot jenom tuším v M20 to již unese 1,2t a na pásovinu přijde přivařit. Před přerušením stávajících táhel a nahrazení novými, budou přidaná táhla napínákem " předepnuta " abych to nefik a neutekla mi střecha :-D ( samozřejmě budu měnit po jednom ) I když jak jsem popisoval stávající táhla přitloukli dvěma hřeby celkem srandovního průměru takže kdyby tam byl nějaký průser tak to ulítá všechno, ale nechci to dráždit. Jak blízko atice si je budu moci dovolit přepřáhnout budu muset ještě s někým zkonzultovat.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.