Topeni a podlahovka

Od: Datum: 23.12.13 01:35 odpovědí: 15 změna: 09.01.14 06:54
dobry den mám dotaz ohledně topení na RD po rekonstrukci máme 3 bytové jednotky... ve dvou bytech nahoře už jsou osazeny deskové radiátory dole stále litina... v nejvyšším byte je v koupelně podlahové topení a problém je ze se mi ne ohřívá ta podlahovka po ovzdusneni se jakoby prohrala ale uz je to podruhe co netopi ...a stava se mi ze radiátory topí jen do půlky od zhora nevím co s tím zkouset porad ovzdusnovat? z radiatoru vzduch nejde...a je normalni aby na te podlahovce byla termohlavice na vratce? to same zapojeni je i na zebrine nebo to mozna jen tak vypadá nicméně zebrina topi a kotel kondenzační čerpadlo ma řízené el. magneticky soucasti kotle díky za rady
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.12.13 20:39

1. K té podlahovce : hlavice na zpátečce slouží k omezení teploty na výstupu z podlahovky - v podstatě to funguje tak že ventil na zpátečce propouští jen vodu o nastavené teplotě. Tak si prověřte na jakou teplotu máte tuto hlavici nastavenou. Ale pozor - nedoporučuji více jak 50°C - pak už by mohly vznikat docela dost velké problémy. A uvědomte si, že na vstupu do podlahovky máte stejnou teplotu jako na výstupu z kotle. Tedy jestli tu podlahovku nemáte napojenou na zpátečce z radiátorů.

2. Radiátory - máte na nich termohlavice? Pak by to odpovídalo, že ventily když přivřou, protože v místnosti už je dostatečně teplo tak radiátor může topit jen z části. Uvědomte si, že pro vytopení místnosti stačí často jen částečný výkon tělesa. Vše záleží na teplotě topné vody.

3. Jak máte vůbec vyregulovanou otopnou soustavu? To jste dělali rekonstrukci podle nějaké projektové dokumentace?

Ohodnoceno: 0x

Od: bulo
Datum: 23.12.13 21:12

Dobrý den děkuji za odpověď

1-asi to bude napřímo a mám to puštěné do plna na 5 stupeň proč by tam nemohla vyšší teplota?

2-termohlavice mám ale na 5 ale t by mi tak nevadilo vyhřejí to

3-vyregulovaná vůbec není měnil se to postupně pokaždé dle topenáře (pokažde jiného) žádná dokumentace

začal jsem na šroubeních pod radiatory přitahovat a podlahvka se už probudí ale jen do 13 pak mě napadlo zvětšit nějak výkon čerpadla mno a našel jsem si v nastavení kotle minimalní výkon čerpadla tam bylo 10 procent zvedl jsem je na 25 vypadá to že to trochu pomohlo ale pořád to topi jen do pulky tak zkusim to čerpadlo dát na minimum 50 procent a uvidíme

Datum: 08.01.14 22:59

Dobrý den prosim vás proč nemůžu pouštět větší teplotu vody do toho podlahového topení jde mi o to že to némám jak regulovat leda-by to regulovala ta hlavice na zpatecce a tam mám 5

Datum: 09.01.14 06:54

reguluje to ta hlavice na zpátečce . Ta hlavice reguluje průtok v podlahovce , čím vyšší číslo na hlavici ,tím vyšší průtok v podlahovce a tím je pak podlaha i teplejší . Ta hlavice nemá funkci jako běžná termostatická hlavice u radiátoru . Tato společně s ventilem reaguje na teplotu vody a né na teplotu v místnosti . Nejprve se Vám opravdu celá podlahovka zaplní stejně teplou vodou jako je v topení ale když ta voda dojde na konec smyčky k té hlavici tak hlavice sníží průtok a do smyčky potom proudí už jen tolik vody aby byla podlaha jen zavlažována a neprobíhala v ní voda s vyšší teplotou . Je to nejjednodušší systém podlahovky a má i své "mouchy" . Toto řešení se používá jen do ploch do 12metrů čtverečních .

Datum: 23.12.13 21:32

v tom že je radiátor nahoře teplý (dost teplý) a dole vlažný nebo nehřeje vidím právě správný princip jeho funkce, kdy se teplo předalo do místnosti a dole odchází ochlazená voda. Radiator je v angličtině chladič, to píšu jen jako zajímavost.

Datum: 23.12.13 22:28

Takže na jeden kondenzační kotel jede dům se třemi byty a navíc s rozdílnými radiátory a možná i ventily . Celé to bude potřeba vyregulovat . To že radiátory moc nehřejí je u topení s kondenzačním kotlem normální . Když kondenz. kotel topí na max. 50°C tak nemůžete mít na radiátoru víc. Proto se při montáži navrhují radiátory větší aby se dosáhlo tepelné pohody.

Datum: 23.12.13 23:32

Dobrý den ty radiatory až zas takový problem nejsou prtože mistnosti se vyhřívaji ale to podlahove topení je problém...

Datum: 24.12.13 10:09

Tak jestli tam je elektronicky řízené čerpadlo , zřejmě samo nebo dle řídící jednotky vyhodnocuje jaký má mít výkon aby bylo optimálně dosaženo pokojové pohody při nejmenší spotřebě energie .Jestli že máte doma dosaženou tepelnou pohodu tak prostě čerpadlo jede na nízký výkon . Ten ale nestačí na to aby správně cirkulovala voda v podlahovce v koupelně . Neni na čerpadle víc možností výběru režimů? Co tam máte za čerpadlo?

Datum: 24.12.13 11:29

To bude přesně jak říkáte ale nevim přesně to nastavení našel jsem tam nastavení čerpadla je to na modu -požadavek- myslíte že bych to měl změnit jedná se o kotel brotje 22kw nastěnný

Datum: 24.12.13 16:11

Joo mužete zkusit nastavení čerpadla na vyšší procenta (v menu kotle) . Ale stále jste nám neodpověděl jaké že to máte ty ventily dole na litině . Jestli tam jsou třeba staré myjavy tak vác nejdříve čeká ta regulace celé soustavy .

Datum: 24.12.13 14:29

Zdravím - říkáte dole stále litina . A jaké máte na té litině ventily . Měl by ste mít stejné jak v horních patrech. Voda se vám točí tam , kde má nejmenší odpor. Do té podlahovky se jí asi moc nechce. Pokud dole máte staré ventily zkuste je přiškrtit . Pokud se vám rozjede podlahovka , tak je problém s velkou pravděpodobností v těch spodních ventilech. -zaregulování , popřípadě výměna.

Pokud šáhnete na radiátor a navrchu je teplý , tak na odvzdušňovák ani nesahejte.

Na podlahové topení se dává RTL ventil a ten se montuje na zpátečku.

Kondenzační kotel bych doporučil do dobře zatepleného baráku a nejlépe na podlahové topení . Kondenzační = musí vytvářet kondenz = pracuje na nízký tepelný spád. Pokud to tak nemáte , neříkám že to nevytopí , ale jsou to zbytečně vyhozený peníze.

Datum: 24.12.13 15:09

Dobrý den dům zateplen před dvěma lety pro zelenou na max není problem ani s vytápěním kotel sepne 3 za den na cca 1hod a drží se teplo ale jak říkám ta podlahovka velký problem tak snad to teď vyřeší zvýšení otáček čerpadla ...

Datum: 24.12.13 17:54

ano na radiatorech dle jsu klasicke ventily jen otočné :(

Datum: 24.12.13 18:30

No tak na nich se musí snížit průtok . Dělá se to tak že se dá pod ventil kýblík , vyšroubuje se ten malej stavěcí šroubek na těle kohoutu a pak se točí s kohoutem do prava jako když ho uzavíráte . Na hřídelce kohoutu jsou 3 drážky tak šroubujte tak aby Vám zůstala koukat jen ta poslední jedna drážka . Tím budete mít snížený průtoky (topit to bude stejně) ale líp to "poteče" do tech dalších a i do podlahovky . Pak opatrně dotahujte šroubek ale trefte se zpět do polohy kdy půjde s ventilem zas točit (zavřeno-otevřeno) a pak šroubek dotáhněte (ale nestrhněte)

Pokud se toho bojíte nebo kohouty už jsou ve stádiu že je lepší na ně nesahat tak to svěřte topenáři.

Dám Vám sem obrázek at víte co myslím.

doplněno 24.12.13 18:33:

Ale je možné žetam máte jiné otočné ventily ,každopádně to bude chtít zregulovat nebo lépe , vyměnit za termostatické a osadit hlavicema .

Ohodnoceno: 2x

Datum: 25.12.13 00:02

chroustík to napsal velice pěkně i se super obrázkem. Já bych vám jenom doporučoval , pokud vás to teď moc netrápí , aby jste to nechal až po svátkách a až skončí v obchodech inventury. To bude asi kolem 7 ledna. U starých radiátorů nacokoli sáhnete může být problém.

doplněno 25.12.13 00:06:

Jen bych chtěl doplnit , že ten problém bude s velkou pravděpodobností právě v těch starých ventilech. Tam bývá ,,díra " tak odhadem 6x6 mm a u těch nových ventilů jak velká hlavička od špendlíku. Ta voda se vám točí přes spodek a nechce nahoru.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.