Pilinové brikety

Od: Datum: 20.12.13 08:50 odpovědí: 18 změna: 23.12.13 16:18

Už několik let topíme v krbových kamnech briketama, ale ted mám možnost koupit levné brikety ale hoří nějak divně.

Vzala jsem 20kg na zkoušku. Co mě první zarazilo je to že 1t briket byl ten dvoumetrový big bag, což je okolo 2m3. Vždy jsme to brali po paletách s plochou 0,93m3 kde výška byla okolo 1,2m. TAkže je to asi málo slisované, nebo je to extra měkké dřevo.

No když to hodím do krbu tak to začne úplně divoce hořet, pokud mám zatažený komín tak z toho lítají takové 10-15cm krátké strašně rychlé plameny jako při svařování CO a pokud je krby více naložený tak se rozvibruje a drnčí. Jakmile komín otevřu tak hoří vysokými plameny, pomaleji a už nevibruje. Jsou to válce průměr 6cm, rozlámané na kousky 3-10cm. Do hodiny je krb prázdný, brikety nežhnou, ale divoce hoří.

Neví někdo co je to zač?má to vůbec cenu kupovat ve větším množství? Napadlo mě to přidávat ke dřevu které mi už pomalu dochází.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.12.13 08:54

Levný nekvalitní materiál,zřejmě ty brikety obsahují stejný podíl dřeva jako dietní párky podíl masa.

A levné nejsou asi jen tak pro nic za nic.

Ohodnoceno: 0x

Od: jakanas
Datum: 20.12.13 08:56

A z čeho by měly být? když briketu rozlousknu tak jsou tam jasně viditelné kousky dřeva. Popela je z toho jen hrstka tak jak z všech jiných.

Datum: 20.12.13 09:26

Kubík briket ze smrkového dřeva váží cca 550kg, takže tuna může mít okolo těch dvou kubíků. Vlhkost dřeva 6-8 procent.

Datum: 20.12.13 09:43

Ale to by znamenalo že tunová paleta by musela být naložená do 2m výšky... a to není.

Noo zkusila jsem naložit krb briketama na to desku heraklitu a hoří to už skoro dvě hodiny, krásně pomalu.

Nevím jestli je to prudké hoření těma briketam nebo tím že máme o 2m vyšší komín...

Od: jendad
Datum: 20.12.13 10:12

Pokud řešíte rychlé hoření , tak je to otázka ovládání vzduchu .Dvířka by měly být vzduchotěsná .Zkouší se to přivřením kousku papíru do dvířek a neměl by jít vytáhnot . Vyzkouší se to po celém obvodu .

Datum: 20.12.13 10:52

to mě ani nenapadlo. to těsnění po 4 letech už nevypadá nic moc. Jak to vyhasne tak to zkusím

Od: jendad
Datum: 21.12.13 09:15

Tady je video , kde mění šnuru a papírkem zkouší těsnost(bankovka test)

Datum: 20.12.13 10:40

Tak třeba vám to neprodávají na váhu, ale na objem? Kolik stojí ten kubík?

Datum: 20.12.13 10:51

ee prodávají to na váhu

Datum: 20.12.13 10:59

tuna za 3700kč s dph i s dopravou

Datum: 20.12.13 14:23
Jak jsem psal - sypaný objemovy kubik váží do 600 kg,

Datum: 20.12.13 17:41

Dle mého je to málo slisované a proto to tak rychle shoří a nejde to regulovat.

Datum: 20.12.13 20:45

Nevím, od koho ty brikety máte, ale podle toho průměru 6cm jsou velmi pravděpodobně z nějakého menšího lisu - coža ale je ve výsledku vcelku jedno. Myslím, že nemá cenu reagovat na plky typu ,, málo slisováno´´ ,, nízký obsah dřeva´´ a pod. To může plácnout jen někdo, kdo neviděl brikeťák ani na prospektu. Jen pro info - ano, jsou tací, co slisují vše, co proletí odsáváním - tedy nejen dřevo, ale i MDF a DTD. Jenže - zatímco dřevo se hobluje , frézuje a pod - což jsou operace, při kterých vzniká hodně odpadu, plošné materiály se víceméně jen rozřezávají, což přináší vcelku málo odpadu, takže i jejich podíl v briketě je malý. Vím o jedné výjimce, kde zpracovávali dýhovanou dřevotřísku tak, že nadměrky roztřískovali a lisovali z toho brikety. Ale ty neprodávali, těmi si vytápěli dílnu a hořelo to naprosto normálně. Ještě jsem viděl směsné brikety - dřevní odpad + řepková sláma - ale to je poznat na první pohled, nicméně i to hoří vcelku velmi slušně. Další věc - málo slisovaná briketa je protimluv - když to bude málo slisované, tak už to nebude briketa´, ale rozsype se to. Podle mě jde o brikety z měkoty - nejspíš nějaký SM, nebo BO. Já sám kupuji od jednoho mého zákazníka BK brikety do krbových kamen - supr věc, krásně se s tím topí. Je ale pochopitelné, že to hoří rychleji než stejný objem dřeva a krom toho ( což řeší nejvíc má manželka ) nepraská to, jako normální polena

Od: zabu
Datum: 21.12.13 16:59

Moc o tom nevím, topím plynem. Ale nedávno jsem někde zahlédl reklamu na "měkké dřevěné brikety". Z toho jsem pro sebe vyvodil závěr, že jsou asi dvoje: měkké a tvrdé brikety(?málo a hodně lisované?). Nejedná se o něco podobného?

Datum: 21.12.13 18:57

měkké dřevo x tvrdé dřevo?

Datum: 21.12.13 22:43

Bingo, frony.. Skutečně se brikety dělí podle výchozí suroviny, brikety z tvrdého dřeva mají, pochopitelně, jiné vlastnosti, než ty z měkkého, proto se i ten lis musí jinak nastavit (otvírací tlaky a pod).

Více slisované a méně slisované - ono je to vcelku prosté, briketa musí být slisována natolik, aby držela po hromadě, při nastavování lisu provádím tzv ,, betonový test´´ - neboli praštím briketou o beton - pokud se rozprskne, je třeba nastavit vyšší tlaky. Pokud ne, je vše OK, není důvod řešit větší tlaky, protože to pak už jen prodražuje výrobu briket - vyšší spotřeba elektriky, větší opotřebení lisu a pod.

Datum: 23.12.13 13:58

Položím Vám otázku. Skutečně jsou všichni (i ti malí) výrobci dřeva tak poctiví a dělají "betonový test"?
Už jsem měl v ruce nějaké ty kupované brikety a některé by takový test rozhodně nevydržely.

Datum: 23.12.13 16:18

Ne, zcela jistě ne. Ono taky jde o to, že lis, který je takto schopen lisovat dřevní odpad je poměrně drahá sranda - řekněme, že nejmenší lisy s kapacitou okolo 60kg/h stojí okolo 180tKč, přičemž na pohled je to velmi triviální zařízení - čerpadlo, rozvaděč, pár čidel, dva písty. Takže se u nás vyskytuje spousta ,, výhodně koupených´´ číňanů, či domabastlů ve stylu Pata a Mata, které sice vypadají podobně, ale prostě nedokáží briketu správně slisovat. Takže po takto výhodné koupi jsou mnozí rádi, že z lisu vypadne vůbec cosi, co aspoň chvilku drží pohromadě, případně do toho přidávají různé škroby, kukuřičný šrot a já nevím co všechno. Ovšem víte jak to je - některé zkušenosti jsou nesdělitelné, obzvláště, když dotyčný nabyde dojmu, že on je přece chytřejší a ví sám lépe, jak na to levněji *smich*

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.