Měřiče spotřeby tepla

Od: Datum: 19.12.13 14:29 odpovědí: 16 změna: 21.12.13 20:48

Dobrý den, existuje nějaké nařízení nebo předpis, který by nařizoval povinné vybavení bytů v panelovém domě (sdružení vlastníků bytových jednotek) měřiči spotřeby tepla?

Díky za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.12.13 14:48

Povinnost to neni, jen doporuceni a mozne zpusoby rozuctovani. Kolik proc. dle podl.plochy a kolik dle mericu nebo jen podl.plocha atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.12.13 15:24
avatar

Žádná právní norma nepřikazuje instalaci měřičů. Je ovšem lepší a spravedlivější, když všechny byty jsou měřiči vybaveny. Způsob rozúčtování tepla stanoví vyhláška č. 372/2001 Sb. ve které se např. v § 4 praví: Neumožní-li konečný spotřebitel instalaci měřičů tepelné energie nebo indikátorů vytápění, nebo přes opakované prokazatelné upozornění neumožní jejich odečet, nebo je ovlivní, činí v daném zúčtovacím období u tohoto konečného spotřebitele spotřební složka nákladů 1,6násobku průměrné hodnoty spotřební složky nákladů připadající na 1 m2 započitatelné podlahové plochy zúčtovací jednotky. Při výpočtu se postupuje podle přílohy č. 2 k této vyhlášce.

Tento způsob stanovení úhrady může být pro majitele bytu bez měřičů nevýhodný.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: vis*
Datum: 19.12.13 17:46

Souhlas, nehrotil bych to. Jakmile začne někdo švejkáčkovat, zbytečně rozhádá celý barák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 19.12.13 17:03

ZoVB .. Vlastník jednotky je povinen umožnit instalaci a údržbu zařízení pro měření tepla a vody v jednotce a umožnit odečet naměřených hodnot nebo a) vybavit vnitřní tepelná zařízení budov přístroji regulujícími a registrujícími dodávku . Jak s tím naložíte... Jedině VY však víte čí IRTN je (bude¨;), zda je součástí bytu, nebo vlastnictví SVJ! Je-li SVJ není o čem diskutovat. Ale kdybyste počkala pár dní, je vlastnictví rozhodnuto - NOZ.

doplněno 19.12.13 17:53:

Instalujte, ušetřil jsem 50 % za teplo. Nastavíte si teplotu a držíte, jste-li mimo, večer stáhnete, ve sklepě, chodbě jsou-li radiátory uzavřít. Každý si hradí své.

doplněno 19.12.13 23:12:

miramira, jsou-li radiátory ve vlastnictví jednotky a též IRTN, což tazatel(ka) bohužel neuvádí a to je hlavní, tak nelze! o tom co je vlastníka hlasovat, jen se dohodnout 100 %. Ajak uhradit IRTN a instalaci. V podstatě se při šetření náklady do pár měsíců vrátí.

doplněno 20.12.13 18:39:

Dotaz zní miramira: existuje nějaké nařízení nebo předpis, který by nařizoval povinné vybavení bytů v panelovém domě (sdružení vlastníků bytových jednotek) měřiči spotřeby tepla?

Zdroj: https://www.poradte.cz/domacn…54-merice-spotreby-tepla.html

doplněno 20.12.13 19:46:

ra252: - měřiče spotřeby tepla existují, ale asi by je vlastníci nechtěli hradit..., někdo tomu říká kalolimetr.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.12.13 18:31
avatar

samozřejmě že ano. Jde o členskou schůzi samosprávy. Pokud se schůze jako nejvyšší orgán shodne rozhodujícím počtem hlasů na instalaci měřičů je její provedení neodvratitelné. Pokud to ještě nemáte vězte že Váš dům plýtvá teplem a platíte minimálně o 1/3 více než byste ve skutečnosti museli. Moc lidí to neví, ale platíte hlavně za "hovadské" sousedy, co teplem plýtvají. Pokud tu někdo uvedl, že to mte instalovat jednoznačně má 100% pravdu.

doplněno 20.12.13 16:42:

Buss v poslední bodu nemá pravdu. Pokud schůze rozhodne, vlastník bytu resp. i nájemník se musí podvolit. Pokud tak neučiní patřičná vyhláška na to myslí a stanovemým výpočtem mu je pak účtováno teplo bez odečtu na měřácích. Vychází mu to tak ale velmi velmi nevýhodně, zhruba řečeno 1,5 násobek toho, co by reálně za teplo platil. takže si klidně měřáky vůbec neinstalujte, tak jako tak to pro Vás bude nevýhodné a vaši sousedé budou jenom rádi a spokojeni. Mj. známý dělá ve výboru SVJ informace si zde nevymýšlím.

doplněno 20.12.13 19:35:

"nařízením" lze myslím chápat i rozhodnutí členské schůze samosprávy, jakožto nejvyššího domovního rozhodovacího orgánu. Když rozhodne, třeba že je zakázáno společných prostorách kouřit, tak to prostě platí.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss®
Datum: 20.12.13 19:53

Není tomu tak, to by to shromáždění mi mohlo odhlasovat fialové puntíky na desce WC, jak vymalovat byt a jiné kokotiny! Co je vlastníka, po tom je jiným kulové. Buď je to vlastníka, nebo SVJ, ale to musí být stanoveno v prohlášení, nebo majetkem SVJ.
Tazatelka IRTN a zřejmě ani TRV dosud nemá, pokud to nwestihnou do konce roku pak jiná situace je po 1.1.2014, tak to říká zákon.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.13 18:08
avatar

poměrové měřiče spotřeby tepla se týkají společného odečtu a vyúčtování tepla v domě jako celku. Mluvit o tom, že členská schůze mutí majitele něco vymalovat nějak a srovnávat s prolblémem společného měření tepla v domě poměrovými odečty je zcela irelevantní, nesmyslné a chimérické mj. jsem zde napsal a opakuji to asi po črvrté, že neistalací měřičů je majitel sám proti sobě a je nanejvýš hloupý a ničeho se nemusí obávat, dnes se něřiče odečítají dálkově rádiově, do bytů se neleze, cena je ne o moc dražší oproti klasickým bez DO a platí se tovše z fondu oprav, tak prosím o co tu vlastně jde, o smysluplnost vhodné investice nebo o to, že majitel prostě nemusí, ale tím pádem zaplatí 1,5x tolik, než by musel, ptorože mu to bude pčtováno podle vyhlášky. Tak do toho, plaťte místo 10 ti až 15 tisíc, když je Vám to vhod. ANo lidská hloupost je někdy poměrně velká (tím nemyslím nikoho konkrétního), ale mám obavy z mnohem zásadnějších věcí, než je banalita poměrového měřiče na radiátoru.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 21.12.13 20:24

Prosím se držet DOTAZU! Shromáždění může rozhodovat pouze! o tom, co je společné! Čili opakuji, po tom co je v bytě je jim kulové! Račiž se podívat do ZoVB třeba § 9/1. Tazatelka IRTN (TRV) nemá dosud instalované, takže pro ni už bude platiti NOZ! Tudíž teď naprosto zbytečná diskuse.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.13 20:48
avatar

spousta dalších věcí co je běžně v bytech má společné souvislosti pro správné fungování domu jako celku. Svislá odpadní, kanalizační, odvodňovací portubí, stoupačky tepla, vodoměry na studenou a teplou aj. diskuze je zbytečná ve smyslu navádět tazatele apriori k tomu aby odepíral instalaci PROTOŽE PROTO, RESP. PROTO ŽE NA TO SAMOZŘEJMĚ MÁ PRÁVO. Všem jenom způsobí komplikace a ničím si nepomůže navíc nebude ani nijak omezován. Samozřejmě že může nesohlasit a bránit instlaci, ale jde pro něj o nejméně výhodné řešení, a to je nezbytné uvést, viz moje připomínka o nevýhodném rozůčtování tepla výpočtem místo odečtu. Já bych to udlělal radikálně, ale udělat to tak nelze. :" nechcete měřáky tak bych fiknul radiátory a topte si jak je libo. Malinko mě i mrzí, že se tu neřeší už třeba to že v bytě díky vytápění okolních bytů je platba za teplo někdy až na nějakých 65-70% platby ve srovnání v samostatném domku, kde Vám nikdo teplo podlahou nebo stropem nepředává. Dobrá končím tedy své příspěvky, které většina považuje za nesmyslné a hloupé a tazatel ať se rozhodne jak uzná. poslední: bydlíe v domě s cca 60 byty a před tím jsme bydleli v domě s cca 30 byty a zatím jsem se nesetkal s obyvytali, kterým by instlace vyloženě vadila. Návrh vždy prošel a žádné "války" se kvůli tomu nevedly, byť si myslím, že v každém domě se nějaký ten "problémový" obyvatel najde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 20.12.13 18:49

Odpověď zní - neexistuje.

Neexistují ani měřiče spotřeby tepla v bytě.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.13 19:30
avatar

hm, můžete to nejak doplnit. Tazatel jiste myslel poměrové měřiče, ale jsou i měřidla tepla na jiném principu. Vy tvrdíte že nic takového není. To je mi ale podivná věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.12.13 19:47

Jsou různé měřiče. Většinou se používají odpařovací integrátory teploty jednoho bodu radiátoru. Nebo podstatně dražší a lepší měřiče spotřeby tepla radiátoru. Ale spotřebu tepla bytu neměří nikdo a nijak. Neměří se totiž prostupy mezi byty. Takže byt uvnitř domu může mít úplně studené radiátory (a tedy naměřenou nulovou "spotřebu tepla") a přesto může mít lepší tepelnou pohodu, než byt nad sklepem nebo pod střechou s radiátory na plný výkon.

Mimochodem, fyzikálně vzato je spotřeba tepla bytu nesmysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.13 18:21
avatar

odpařovací se už opravdu dlouhodobě nepoužívají,a upouští se od nich, pokud jsou nainstalované tak výměnou za digitální. Mj. měříče v digi podobě se instalují od roku cca 2002, dnes jsme ponekud dále a instalují se s rádiovým odečtem tzv. na dálku. Nákady na odečítací zařízení nejsou zanedbatelné, platí se však z FO a odečet jednoho domu trvá asi 1-2 hodiny, kdy původní odečet trval i několik dní ručně, kde se "naháněli" obyvatelé domu. Výhodnost systému zvažte sami.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.13 19:10

Pokud jde o digitální intergrátor teploty jednoho místa na radiátoru, je to jen ekvivalent odpařovacího. Neměří spotřebu. Pokud měří průtok a současně teploty na vstupu a výstupu radiátoru, pak měří dodané teplo. Nic a nijak neměří skutečnou tepelnou ztrátu bytu. A je otázka, zda to má smysl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.13 20:12
avatar

... digi je ekvivalentem odpařovacího, který mj. dnes není považován za zrovna nezávadný, ale digi poskytuje někilokanásbně lepší přesnost měření poměrových jednotek. Rozdíl je podbný jak dřívejší audio pásek na kazetě oproti CD tedy analog X digital.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.12.13 20:16

To ano, měří přesněji, ale pořád jen howadinu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.