Plíseň v rohu

Od: Datum: 16.12.13 16:41 odpovědí: 25 změna: 13.03.14 01:04

Dobrý den,vytvořila se nám doma plíseň na zemi v rohu pokoje,kde jsme měli i stoleleček je to zhruba tak 2.mesíce po zpátku a víme,že tam nic nebylo a je to pár dní co jsme na to přišli,nedokážeme si vysvětlit z jakých příčiň by to mohlo vzniknout,protože to neni jediné místo kde se nám plíseň vytvořila i jsme skontrolovali střechu ,kterou máme plochou a mysleli jsme si,že je důvodem střecha ale poté jsme se na to důkladně podívali znovu a střechou to není,mohli by jste nám poradit kde by byl problém? Předem děkuji za odpovědi.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 16.12.13 16:47
avatar

toto obvykle vzniká v zimě tam, kde jde do místnosti zima z venkovního prostředí přes ne zcela ideálně tepelně izolační zdivo Schválně zkustě nějak změřit teplotu zdi (přiloženým pokojovým teploměrem). Je pravděpodobné, že zde bude nízká a dochází zde ke srážení vlhkosti ze vzduch v místnosti a tím plísni. Doporučuju to posříkat klasickým savem nebo savem proti plísním. jde o základní dezinfekci, a to nemusíte dýchat.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 15.01.14 14:24

opálit horkovzdušnou pistolí na nejvyšší stupen a pak savo.chvíli to vydrži a mezitim hledat příčinu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.02.14 01:36
avatar

Ztotožňuji se s tím, že to vydrží jen chvíli. O opálení plísně slyším poprvé, ale Savem se nevyřeší příčina, jen důsledek. Sám jsem během 2-3 dní vysříkal celou tu flašku Sava proti plísním na zeď, ale do týdne byla zase zeď černá. Už aby bylo léto, sice se budu vařit, ale bez plísně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.12.13 18:46
avatar

Když pomyslně vyvrtáte díru vodorovně s podlahou směrem ven, co vše provrtáte? složení a rozměr?

Tipuji tepelný most. Špatnou hydroizolaci..

Ohodnoceno: 0x
 
Od: neonŽ
Datum: 17.12.13 21:19
avatar

Dříve vám to nedělalo? Není to třeba až po instalování nových oken?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.12.13 22:54

Ahoj. Doplním, je to plíseň štětičková a nejlépe se ji daří při teplotě 15-18 stupňů. Když u nás byla, tak jsem oškrabal v jejím dosahu všechnu barvu a postříkal SAVEM. Několikrát. Časem ta vlhkost vyschla a plíseň zmizela. Nesušit prádlo na topení a omezit velké kytky v místnosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 02:16
avatar
Mám také v dílně na některých místech plíseň. Přemýšlel jsem o germicidní zářivce. Zkuste ji nebo horské slunce vyzkoušet. Samozřejmě s dodržením bezpečnostních pokynů. Jestli to bude fungovat tak napište. :)
Ohodnoceno: 0x
 
Od: milanpancho1
Datum: 20.02.14 18:26

Zateplit barák.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ala1970*
Datum: 18.12.13 14:24

Podle mě je dobrý tomu předcházet tím, že si koupíte věc na pohlcení vlhkosti. Dost to pomáhá.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 16:32
avatar

Věc na pohlcení vlhkosti je drahá hračka .Stačří pravidelně větrat,navíc vyvětrání je zadarmo!
Přiklonil bych se k tepelnému mostu jak píše p.Milan!

doplněno 18.12.13 19:55:

Nevím jak kdo ale osobně vím že lidé u nás v paneláku mají s vlhkem problém a plísní,okna mokrá,ale nevyvětrají .Já nemám plíseň nikde protože větrám.I když mohou nastat situace kdy větrání nepomůže (po záplavách,smog na ostarvsku atd).

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.12.13 17:56
avatar

to jsou mi zajímav počty "větrání je zadarmo" - hlavně v zimě, že :-D :-D

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.12.13 20:54

S tím větráním je to hrozně jednoduché. Nevětráte - plesnivíte.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: mirek60
Datum: 18.12.13 21:15

Větrání neuškodí, ale taky nepomůže. Za plesnivění zdí nemůže nedostatečné větrání, ale má to na svědomí buď špatný projektant nebo škudlivý investor, případně líný zedník. Pokud jsou dobré izolace, jak tepelné tak hydro, nemůže při běžném domácím provozu k plesnivění docházet. Žádné rady o větrání nikdy nepomohly, pomůže jen odstarnění tepelného mostu, díky kterému dochází k podchlazení povrchu a kondenzování vlhkosti. Jakým způsobem, to může určit stavař až po prohlídce místa.

V každém případě je do doby trvalého odstranění příčiny vhodné používat třeba Savo k likvidaci vzniklé plísně a hlavně prostor nezakrývat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 21:29

Při běžném domácím provozu s těsnými okny bez větrání zplesniví každý byt.

Při běžném domácím provozu se odpaří denně několik litrů vody. A ty se holt nějak musejí dostat ven.

Když nemají jak, srazí se na oknech, zdech. A příroda využije příležitost.

I když tady to vypadá spíš na izolaci. Ale bez větrání problém přijde znovu a jinde.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.12.13 21:34
avatar

ra252,

srazí se na zdech a oknech jen pokud jsou špatná, nevhodná, nekvalitní, mizerná, práce a materiál.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 21:39

Nikoli. Srazí se vždy na povrchu s teplotou nižší, než je teplota rosného bodu. A to holt budou asi nejdřív okna a obvodové stěny. V přízemí třeba i podlaha.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 18.12.13 21:48
avatar

ra, teď s Vámi souhlasím, ohledně srážení,

ale to je vada stavby, páč povrch nesmí být chladnější nežli je hodnota rosného bodu.

Proč mne se nesráží vlhkost na oknech?

Ani na stěně?

Jen chci sdělit, že plesnivění bývá většinou vada stavby. Některé odpovědi, "musíte více větrat a topit" bez toho, aby odpovídající věděl, kolik je vlhkost, teplota a podobně, to nejsou správné rady..

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 21:53

Pokud se nevětrá a pouze se odpařuje další a další voda, stoupá nasycení vzduchu vodou a stoupá teplota rosného bodu. Až překročí teplotu nejchladnějšího místa a tam se začne srážet. Prosté.

Viděl jsem orosenou podlahu, půlmetrový pruh plísně přes celou šířku místnosti. Stačí dobře utěsnit a je to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: servicemantv*
Datum: 04.01.14 21:00

Dobrý večer všem. Něco podobného jsem řešil cca 3 roky. Plíseň se znovu a znovu objevovala (cca vždy po 2 měsících). Nakonec mi pomohlo oškrábání napadené omítky a vetření vápna do nové. Nyní, po 6 měsících, bez projevu.

P.S. bohužel, jsou situace, kdy nemáte možnost ovlivnit příčiny a proto nám nezbývá nic jiného, než řešit důsledky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.01.14 17:25
avatar

Když pominu vady stavby, je nejčastější příčinou nábytek příliš blízko u stěny. Tam by mi seděl onen vᚠstoleček, nebyl moc u zdi?
Vzduch potom nemůže cirkulovat, prostor se ochladí a plesniví. Teď jsem to řešil na chodbě (nižší teplota sama o sobě) a opřený pytel sladu. Snad jsem to zachytil včas a nic mu nebude :)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: reynok*
Datum: 21.01.14 20:52

lehce mám plíseň na 2 místech v domě...všude jde o tepelné mosty... jeden je od podlahy balkonu, jejíž základ byl položenej na plech, kterej tvoří strop místnosti, kde to následný majitel obložil sadrokartonem, který zateplil vatou...ale stejně se tam sráží vlhkost, která jde do vaty a na kraji, kde se to dotýká zděné stěny je někdy trochu plísen... plánuju sundat v buducnu celý sadrokarton a ten plech zastříkám pěnovou izolací nebo na to dám natvrdo polystyren...

druhý místo s plísní byla moje blbost...měnil jsme vchodový dveře a dal tam plastový, polský, který mají železný futra... takže je tam teeplnej most jak svině..udělám předsín, kam už dám solidní dveře..

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: andycibulka*
Datum: 28.01.14 13:36

Z obrazku vypada, ze mate na podlaze lino, nebo podlahu moderni plastovou. Ta braní prostupu vodnich par, ktere se pak natahuji do zdi. Take podlahovy solkl , nevim jestli je plastovy, anebo dreveny, neprispiva prilis k odvetravani.Krome toho je spojeni soklu zakitovano.

Zacnete odstranenim plastove podlahy, a pokud zed zacne vysychat, je vyhrano. Pak uz jen zbyva nahradit plast na podlaze drevem, nebo keramikou s patricnym prostorem mezi zdi a podlahou (skvirou cca 1/2 cm), ktera se pak prekryje drevenym soklem.

Pravdepodobne to pod podlahou take nebude vypadat priliz vabne.Takze nosne tramy bude treba vymenit, nebo opravit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hubas*
Datum: 20.02.14 19:39

Bez podrobnějších informací děláte zcela zcestné závěry. Pan Cukrář dle dostupných informací popsal tento problém zcela správně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.02.14 20:09

Ahoj. Asi se tu budu opakovat, ale bydleli jsme ve fungl novým 7 patrovým paneláku. Celý, co se týče venkovních panelů, byl konstruován stejně od přízemí, až po 7 patro, co jsme v něm bydleli. Větrat, jsme větrali, ale problém byl ve špatné možnosti si standartně vytopit ten poslední byt. Sousedi na proti, s dvougeneračním 5+1 na tom byli stejně. Dolní tři patra byla zase přetápěná. Vedlejší vchod na tom byl dobře.Těžké bylo tenkrát někoho z družstva dostat do bytu, a aby, to taky vůbec pochopil, co je tam za problém. A to ta stavba, byla ještě v záruce u Pozemních staveb. Pomohlo až seřízení topení, na vstupu do domu, z provizorní olejové kotelny. Větrání bylo taky důležité, ale až po tý možnosti si dostatečně vytopit byt. Na konstrukce, bych to tedy hned až militantně nesváděl.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.03.14 01:04

Žiju v paneláku starém 40 let. Plíseň jsem v bytě nikdy neměla. Tento objekt stavěly shodou okolností taky Pozemní stavby, Olomouc. Podle mně je na vině použitý stavební materiál. Mám štítový by a v ložnici ani v sousedním pokoji netopím. Obě místnosti jsou na severní stranu. V ložnici větrám pravidelně, vedle občas. A plíseň nikde.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright Š 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.