Výměna komín. kolena a oprava díry v komínu

Od: Datum: 16.12.13 11:17 odpovědí: 13 změna: 17.12.13 23:09

Dobrý den,

potřeboval bych poradit s následujícím:

Ve starém bytě po babičce máme (v koupelně) starší plyn. kotel Protherm z něhož ústí komín do světlíku. Ono komínové koleno je už staré a děravé. V minulosti bylo obalené teflonovou páskou a přetřeno barvou (viz. foto). Chtěl bych ono koleno vyměnit za nové. Nové koleno mám (viz. foto). Problém je ale ten, že ono koleno je z jedné strany o trochu menší a z druhé zase o trochu větší, nežli části, kam se bude nasazovat. Chtěl jsem se zeptat, čím nejlépe ony mezery vyplnit, aby neunikal kolem kouř.. Soused říkal, že dříve se na ono vyplnění mezer používala azbestová šňůra a jakýsi nehořlavý tmel. Chtěl jsem se zeptat, zda se tento materiál doposud používá a prodává (a kde) anebo jestli by někdo neporadil nějaké jiné řešení, čím by šly ony spáry vyplnit.

Druhá otázka: V onom cca 12m dlouhém komínu (ve světlíku!) ústícim na střechu se (v jeho dolní části u okna světlíku) nenadále objevila cca 6cm díra (viz foto). Komín je cca 20 let starý a je (snad) z pozinkovaného plechu. Nikde jinde díry nejsou, jen tato jedna dole. Plech kolem díry je pevný. Chtěl jsem se zeptat, jak onu díru (prozatímně!) opravit - zda na to lze použít např. nějaká hliníková fólie, která by se na díru přilepila jako záplata, anebo by stačilo komín omotat onou teflonovou páskou? Případně jaké lepidlo na to použít? Anebo by to šlo spravit nějak jinak?

Já vím, že nejlépe by bylo vyměnit komín (anebo jeho část) za nový, ale na to teď nemám peníze. Takže potřebuju poradit zatím jen prozatímní-dočasné řešení, aby to prostě aspoň ještě nejaký čas vydrželo, než si nechám udělat komín zcela nový.

PS: ta díry prakticky ničemu nevadí, žádný kouř z ní nejde a ve světlíku nic cítit není ani když plyn. kotel topí, ale nelíbí se to kominíkům, kteří k nám chodí každý rok na revizi a tuto díru při posl. revizi objevili.

Všem děkuji za radySeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: petr796663
Datum: 16.12.13 11:20
Od: honzajs122
Datum: 16.12.13 11:54

Přestal bych si hrát na kutila Tima a nechla to celé kompletně vyměnit odbornou firmou s nýáslednou revizí a potvrzením. Jinak v případě problému ti pojišťovna NIC nedá a budeš mít kopec dalších problémů. Tady nejde o pracha, tady jde o život. CO nebo CO2 případně nespálený CH4 nesmrdí, zabíjí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr4654654
Datum: 16.12.13 14:38

Ale to já přece vím, že to může být nebezpečný.. a proto to chci taky vyměnit/opravit. To, že mnoho lidí to má v ještě mnohem dezolátnějších stavech, vím taky..

Na druhou stranu na pouhou výměnu kolena myslím není potřeba volat žádnou specializovanou firmu, která si jen za příjezd napočítá 1000Kč + další 2000Kč za práci. Já přece nechci sám vyměňovat žádný plynový potrubí.. Navíc nový koleno mám.. Tyhle kolena si na chatách a chalupách lidi odjakživa vyměnují sami.. Já chci pouze vědět/poradit čím ucpat ty spáry, protože jsem to nikdy nedělal.. To, že to udělám opravdu precizně a kvalitně (možná líp než kdejakej kominík) si opravdu nemusíte dělat starosti..

Co se týče onoho komína ve světlíku, tak ten je starej cca 17 let (což taky není zas tak velký stáří), a opakuji, že kromě týhle jedný díry je jinak v naprostým pořádku - plech je i kolem oný díry jinak 100% pevnej. A kvůli jedný pár cm dírce prostě narychlo vyměňovat celej komín nechci. Resp. klidně bych ho vyměnil celej, ale teď prostě nemám volnejch 100tis na novej kotel a komín.

Datum: 16.12.13 14:45
avatar

Petře, vůbec nesouhlasím s Vaším postupem, ale na to jste se neptal.

dotaz zní: čím ucpat ty spáry, protože jsem to nikdy nedělal

podle skutečné velikosti buď silikonem na vyšší teplotu, nebo dojdete do prodejny železářství, nebo tak co prodávají kamna. Koupíte tesnící provazec dle rozměru Vaší mezery.

doplněno 16.12.13 18:23:

zkuste hledat


Silikon 300°C

díru zazáplatujete čímkoliv, hliníkovou páskou, záplatou z plechu a přilepit silikonem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr566464
Datum: 16.12.13 16:07

Díky,.. takže silikon na vyšší teploty? A ten se prodává kde? Taky v železářství kde prodávají kamna? A žádné tmely se na toto nepoužívají/nedají použít? Já tu mám jen sanitární silikon (na keramiku, obklady, dlažby) a na něm píšou, že lze použít na teploty od -30 do +120C.. ten je ale asi na toto nevhodnej, že? To koleno bude cca 1m nad hořákem kotle, takže by to asi chtělo nějakej silikon na ještě vyšší tepoty.

Jinak rozměry: Koleno je z obou stran o něco menší, než jsou obě koncovky (komínu a kotle) kam příjde zasunout. Z jedné strany je obvod kolena menší o 1cm a z druhé strany o 1,5cm (měřeno krejčovským metrem po vnějším obvodu obou koncovek + obou stran kolena).

Od: bgmaniac*
Datum: 16.12.13 14:53

Těžko říct, zda by Vám to kominík vůbec udělal, pokud vím, tak pozink již neodpovídá normě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: petr4564564
Datum: 16.12.13 16:30

Přesně tak.. ten pozink dnešní normě už roky neodpovídá.. to říkají i kominíci, kteří k nám chodí každej rok na revizi. Už dlouhý roky nám (nejen nám ale i sousedům) pošlou dop. dopis, že je třeba komín vyměnit.. a tím to končí. Takže kdyby došlo k nějaký havárii, tak nám pojišťovna stejně nic nedá..

Už vidím, jak za pár let komín vyměním, a oni pak hned na to zase nějakou normu změní..

Od: honzajs122
Datum: 16.12.13 15:01

Já bych to koleno nechal vyrobit znovu, aby pasovalo, bez mezer a bez utěsňování. Jestli je tam 1 cm fuka , tak je to cesta do pekla. Ale je to tvoje hra.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hujer123*
Datum: 16.12.13 15:38

Problém není jen koleno. Pokud dobře vidím, klube se dírka i na T kusu. Navíc pozink neodpovídá současné normě. Výměna vás stejně nemine, jen se dá odhadovat, že časem bude dražší a dražší. Ale možná vám to nebude tolik vadit, protože se toho už nedožijete. Nepřeji vám to, ale zřejmě proto hodláte udělat maximum.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petr564646
Datum: 16.12.13 16:49

Co je to T kus a kde se klube další dírka? To bude nejspíš jen nějaká špína nebo pavučina..

Od: petr6546465
Datum: 16.12.13 16:41

Z jedný strany je celkový obvod kolena menší o 1cm a z druhý o 1,5cm.. a to mi nepřijde až tak moc. Ty spáry můžu (po utěsnění silikonem) ještě dokola oblepit teflonovou nebo hliníkovou fólií a přetřít to nějakou silnou barvou..

Od: petr654654
Datum: 16.12.13 16:55

Ještě mi někdo poraďte jak nejlíp opravit tu díru v komínu (ve světlíku). Není moc velká.. Já myslel dát tam nějakou záplatu z hliníkový fólie anebo to omotat teflonovou fólií a přetřít barvou? Co myslíte?

Datum: 17.12.13 23:09

Ahoj. Teda chlape, ty perlíš! Máš kotel na plyn, dejchá ti to do schnilýho pozinku a i přes docela dobrý rady, furt vymejšlíš nějaký bastloviny! Vopravdu tomu fakt moc rozumíš. Jak můžeš napsat, že ti tam nejde žádnej kouř? Máš to docela dobře přístupný, tak tam nech pospojovat ten nerez a neblbni. Nebo jen blbni, vždyť jde jen o život!

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.