Výměna pl. kotle a nová zásuvka

Od: Datum: 16.12.13 11:06 odpovědí: 8 změna: 06.02.14 07:05

Zdravím

Teď nám odešel hodně starý pl. kotel. Nejmenovaná fyrma nám přivezla a nainstalovala nový. Starý kotel byl zapojen napřímo do kotle, firma to sice provizorně zapojila napřímo, ale fyrma dodávající kotel požaduje pro pl. kotel novou zásuvku. To bych vše bral.

Ale chce aby zásuvka byla připojena 3-žilovým kablem (TN-S), ale my v celém byte máme 2-žilový rozvod (TN-C). ten chlap co tam byl mektal že to je kvůli přepětí což je podle mě úplná blbost.

Tak se chci zeptat když bychom dali zásuvku na zed u kotle a napojili tam stávající přívodní kabel ke kotli a případně poupravili rozvaděč, aby to bylo samostatně jištěné (což asi máme) mohlo by to zůstat v 2-žilovém provedení (TN-C)?

Protože kdybychom to měli udělat podle toho chlapa museli bychom dotáhnout drát od hlavního pospojení objektu do našeho rozvaděče, doplnit jistič pro ten jistič rozdělit soustavu a dotáhnou nový drát ke kotli dát tam zásuvku a na to celé nechat udělat revizi. Což je z finančního hlediska o dosti dražší a díky ceně kotle už na to nezbívají finance.

Případně nějaké odkazy na normy či něco takového abych mohl s něčím disponovat až ten chlap z té firmy přijede.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 20.12.13 11:22

Odpíchněte se od toho, co požaduje manuál, nebo technické požadavky na kotel, které předepisuje výrobce a které jsou závazné.

Bude-li napsaná jen "zásuvka", klidně jí vytvořte ze stávajícího dvoužilového kabelu, budou-li tam ostatní požadavky, řiďte se jimi, jen tak si uchováte záruku na kotel.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.12.13 14:06

Ahoj. Tenhle dotaz jsem tu už viděl včera a dnes mi vešel do cesty jeden z revizáků a tak jsem s ním dal řeč. Pravil: Z tý původní zásuvky ke kotli se vyvede dvoužíla na pojistkovou desku na které bude jistič 2A a zemnící můstek na kterém se sejdou zelenožlutej drát s modrým z nové zásuvky, která tím pádem bude zapojena (TN-S). Kdyby byla ta původní zásuvka ještě na vlastním samostatným jištění, by bylo to dokonalé. Posvětit by to mělo razítko revizáka. Dělá se to pro bezpečnost elektroniky toho kotle, protože ta nová zásuvka má nižší jištění než ta před ní, která může mít 10A až 16A. Je to u nového kotle pro jeho bezpečnost a platnost záruky. Jestli nechceš mít potvrzenou záruku na svůj nový plynový kotel, nech to být. Jsou to přeci jen tvý prachy, co dáš za jeho případnou opravu. Včil mudruj.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 05.02.14 19:09
avatar

Ten popis souhlasí. Prakticky se jedná o rozdělení sítě z TN-C na TN-S. Ne chá se to udělat následovně, kdy na stávající dvoudrát připojíte zásuvku zapojenou dle dřívějších norem - nulováním. Zelenožlutý drát jde na kolík a pak pravou dutinku. V lavé je fáze. Pak na třížilový kabel od kotle připojíte zástržku z pohledu na kolíky- pravý kolík fáze (černý nebo hnědý dle provedení kabelu) - levý kolík modrý vodič - ochranná dutinka zelenožlutý kabel.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 04.02.14 23:46

Bohužel, pán už nenapsal, co řekl chlap z tý firmy. Možná, že je spokojený a už samým štěstím nenašel cestu na Poraďte.cz.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 05.02.14 21:20
avatar

Podle mne je nesmysl, aby požadovali třížilovou zásuvku, oni požadují třížilový kabel od kotle do té zásuvky a často i fázi vlevo. Myslím teď výrobce kotlů. Ta Vaše fYrma si trošku asi vymýšlí nesmysle. Už samotná každá zásuvka s přívodem v TN-C je rozdělením (přechodem na TN-S), kde se přívodní PEN dělí na PE (kolík) a N (pravá zdířka, většinou)!

Jiná situace by byla, kdyby byl kotel v koupelně, tam by bylo nutné mít zásuvku přes chránič a tím i třívodičový přívod k zásuvce. V tomto případě není přípustná ani zásuvka s vestavěným FIčkem.

doplněno 05.02.14 21:24:

@humbucker: rozumné kotle mívají na přívodu napájení tavnou pojistku, takže nevyžadují jistič 2A, v případě poruchy shoří ta pojistka. Přívody k plynovým kotlům již léta dělám kabelem 3x1,5 s jističem 10A a žádný problém...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.02.14 22:16

hop má úplnou pravdu. Je to pitomost. Přinejhorším najděte revizáka, který napíše revizi jen na tu jedinou zásuvku. Podle norem platných v době montáže vyhovuje Tečka .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: army666*
Datum: 06.02.14 02:05
Firma trvala na tom ze musi z rozvadece vest 3 zilovy kabel a u kotle umístěna nová zasuvka. Tak nám známý elektrikář od jistice pro kotel (6A) natahl v liště novy 3 zilovy kabel ke kotly, zde se umístila nová zasuvka na zeď. V rozvadeci je připojen zeleno-zlutej a modrej drát na jednu pripojnici. Firma potvrdila záruku a je to ok. Akorad porad nechápu jakej to mělo smysl táhnout novej drat. Jestli hraje roly rozdělení v rozvadeci a nebo az v zásuvce. Protože kdybych na stávající privod dal zásuvku a zapojil fázi na levou zdirku a zeleno-zlutej na kolik a pravou zdirku tak by to bylo stejne a nemuseli jsme pridelavat listu a tahat novej kabel. Fyrma stejně papak přijela zapojila do kotle 3zilovy drát který má na konci zastrcku do zásuvky s kolikem.
Datum: 06.02.14 07:05

No jo, srážka s blbcem je nejhorší...Samozřejmě, že na funkci, nebo bezpečnost kotle, to nemá vliv. Ale zas to berte tak, že máte klid.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.