Podlahovka na kotel?

Od: Datum: 11.12.13 14:40 odpovědí: 22 změna: 14.12.13 20:25

Dobrý den,

proletěl jsem forum a snad tenhle dotaz tu ještě není.

K veci: Mám kotel na tuhá paliva s laddomatem 21 s tlakovou expanzní nádobou, topení funguje jak má, ale dodělával jsem podlahové topení a teď otázka kam ho připojit? Topenář co mi zapojoval kotel mi tu podlahovku napojil přímo na něj, v cestě podlahovky mám ventil RTL, ale neprochází ní žádná voda - všechna proletí do topení a ve směru do podlahovky, která je připojená na T kus v cestě topení nejde nic, řekl bych že na vině je hydraulický odpor těch trubek v podlaze ( asi 55 m had ), když do cesty vřadím další čerpadlo, mám strach, aby mi to nestrhlo vodu z cesty do radiátorů, ale stejně do podlahy nemůžu cpát 80 st. vodu.. prosím poraďtě jak docílit těch asi 45 st. max. co tam má být nebo kolik to je a aby mi voda podlahovkou proudila. Ucpaná není.

Mockrát díky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: paw®
Datum: 11.12.13 14:59

Podlahovku byste mel mit pripojenou pres smesovaci rozdelovac Vypada to opravdu na velky odpor trubek. 2. cerpadlo vsechnu vodu diky smesovaku nstahne. teda nemelo by. Ale zkuste si popovidat s nekym ,do tpeni i rpojektuje a ne jen zapopjuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaalmar*
Datum: 11.12.13 15:58

Děkuju za radu, zkusím prokonzultovat.

Datum: 11.12.13 17:21

paw - Nechtějte odpovídat za každou cenu. Tady jde především o to pomoci druhému , né zbírat body.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paw®
Datum: 11.12.13 19:33
Ok. Nejde mi o body. Ale napsal sem to jako cunik. Omlouvam se.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.13 17:14

Rozdělovač na 55m je hloupost.

Chtělo by to fotečku . RTL je na zpátečce , nebo výtlaku? Jak se podlahovka odvzdušňuje? Neznám váš topný systém , ale s velkou pravděpodobností nepotřebujete vsazovat čerpadlo. Těch 55m opravdu není moc. ( Na jedno čerpadlo se dělá i 9 okruhů při 120m) Z jakého to máte materiálu a jaký průměr 16? 18?

Vycházejme z toho , že topenář věděl co dělá a bude se jednat asi o nějakou hloupost , jako je zavzdušnění podlahovky. Divím se , že vám to nepředal s topnou zkouškou . ( pravděpodobně to dělal v létě a nechceli jste topit )

Pokud se vám to povede zprovoznit , tak to pomaličku opatrně zabíhejte při malých teplotách. Min .4 dny. Na podlaze to zezačátku ani nepoznáte že to topí . Pokud bude vlažná zpátečka ( podlaha bude topnou vodu zezačátku hodně ochlazovat) tak máte vyhráno. Hodně zdaru.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaalmar*
Datum: 11.12.13 19:27

Momentálně to nemůžu vyfotit, až zítra.
Materiál je vícevrstvá 16. Odvzdušňuje se to přímo mechanismu s tím ventilem, který je napojem na konci teho hada podlahovky.

Nový kotel jsem dělal v listopadu a jak jsem odvzdušňoval podlahovku tak vlivem tlaku vody v topení se mi voda hnala do teho hada, na ruku byla přívodní trubka od podlahovky horká, tak jsme mysleli, že funguje. Bylo to ale jen kousek a na chvíli právě tím odvzdušněním.

Jinak voda ní prakticky vůbec necirkuluje, jen kousek trubky je od přívodu od kamen ohřáté, ale jen vedením ne prouděním.

Zde je ten ventil co mám http://www.vodo-plasttop.cz/4…hove-vytapeni/93188-rtl-venti

Datum: 12.12.13 00:01

Vícevrstvá 16 - pravděpodobně to bude asi Pex -al-pex ( bílá trubka , která drží po ohybu tvar neboť uvnitř je hliník) Měl bych trochu výhrady k té 16 . Dal bych 18 , ale na těch pár metrů to zase nemá takový vliv. Ten ventil zdá se v pohodě. Montuje se na zpátečku.Tam někteří dělají chybu. Zkusil bych ještě přiškrtit většinu radiátorů ,abych vodu více donutil jít do té podlahovky při stálém odvzdušňování. Někdy je to problém dostat z toho hada luft. Pozor na přetopení. Pak už se jen modlit , že trubka není někde zlomená , ale to se dá také odzkoušet. Počítej s tím , jak už jsem myslím psal , že to má určitou setrvačnost , než ti začne podlaha topit. Hodně zdaru a držím palce.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaalmar*
Datum: 12.12.13 08:44

Přiškrtit ostatní radiátory mě napadlo taky a řekl bych, že tohle půjde. Problém je ale v tom, že jsem dělal novej kotel, místo starého na samotížku je tam teď čerpadlo a musel jsem si hodně vyhrát s regulací radiátorů, aby mi topily všechny. Mám strach, že to tímto momentálně akorát celé rozdrbu... Ale mám na to celý den tak jdu na to. Díky moc

Od: edge®
Datum: 12.12.13 10:04

A jak si lze vyhrát s regulací radiátorů? Máte na všech osazené termohlavice? To pak přece stačí nastavit hlavici na pozici která byla předtím. Pokud termoventily na radiátorech nemáte tak doporučuju je všude osadit. To potom můžete mít v některých místnostech blízko kotli přetopeno a v těch nejvzdálenějších tak akorát...

Stává se to často v patrových domech po přechodu na nucený oběh a vynechání výměny hlavic za termohlavice. U nás to bylo stejné, jen se nám nechtělo v průběhu topné sezóny vypouštět voda, dělali jsme to až kekonci dubna... Babička žijící v přízemí nadávala jaké má vedro a škrtila (ničila) kotel. My jsme potom občas topili i v krbu. Do podkroví nešlo skoro nic. Instalovaly se termohlavice, babičce když nadává nastavím hlavici na trojku a ona si vesele lítá ve svetru a my máme správnou tepelnou pohodu.

Ve starších radiátorových ventilech se také hlavně ztrácí hodně tlaku když prakticky při plném otevření mají malý tlakový odpor.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaalmar*
Datum: 12.12.13 10:10

Mám všude právě kohouty s dvojitou regulací a byl to boj to nastavit nějak, aby topily všechny. Když tedy dám termohlavici, postará se o uzavírání už sama? Já si to přehodím to není problém, ale můžete mi doporučit nějaký typ?

Od: edge®
Datum: 12.12.13 10:42

Termostatická hlavice si reguluje průtok vody sama podle teploty v místnosti. Takže po dosažení požadované teploty se uzavře. Spíš tedy přiškrtí na minimum ale říkejme tomu, že se uzavře.

Jak snadné bude přehození ale nevím. Někde může být problém s roztečí mezi radiátorem a trubkou jinde je potřeba dát k radiátoru redukci. Termohlavice samotná nestačí, je potřeba vyměnit všechny ventily za termo regulační. My jsme právě u některých radiátorů museli zkracovat o nějakej ten centimetr trubku a řezat nový závit. Hlavní je zjistit si průměry trubek u jednotlivých raiátorů a průměr závitu co je v radiátoru a s tím přijít do nějakého instalo obchodu tam Vám rádi poradí a doporučí i vhodné hlavice pro ty ventily. Ventil plus hlavice by Vás měla vijít na částku kolem 500Kč.

doplněno 12.12.13 10:59:

No proto píšu, že se ventil přiškrtí na minimum... Termoventily se nikdy nezavřou úplně takže není potřeba dělat čachry s ponecháním starého dvojregulačního ventilu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.13 10:50
avatar

Ještě doplním, alespoň jeden radiátor nechejte bez termohlavice, aby se nemohlo stát, že náhodou všechny najednou zavřou a čerpadlo by tlačilo do uzavřeného systému. Já ji nemám na žebříku v koupelně.

doplněno 12.12.13 10:59:

Jinak mám též podlahovku se směšovacím rozdělovačem + kondezační kotel + radiátory v podkroví.
Sestava R5

http://www.hst-zichlinek.cz/s…zdelovacu-a-regulace,317.html

Můžu říct, že pokud nezapnu čerpadlo rozdělovače, tak mi pořádně netopí ani jeden okruh podlahovky. (A to klidně nechám na rozdělovači puštěný jen jeden nejkratší okruh podlahovky a ostatní zavřu. Čerpadlo plynového kotle to v dostatečné míře při otevřených radiátorech neprotlačí.
Pokud zapnu čerpadlo (3 rychlosti), vodu mi to z radiátorů nestrhne.

doplněno 12.12.13 11:03:

Ještě bych doplnil, pokud to budete pořizovat sestavu rozdělovače, dejte si pozor, aby směšovací ventil, kterým se dá na rozdělovači nastavit teplota, uměl nastavit co nejmenší teplotu. (Ventil míchá teplou vodu z kotle se studenou ze spátečky podlahovky)
Já mám nejmenší 35°C a je to moc. Dělají se i s 25°C, asi budu měnit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.13 11:32

S těma termohlavicama , co ti radí velice opatrně. Máš kotel na tuhý paliva . Když vyhřeješ místnosti ,hlavice ti uzavřou radiátory a co budeš dělat s tím zbytkovým teplem? Pokud je tam chceš , tak asi zatím jenom na půlku radiátorů - ( ložnice ,atd) neznám tvoji topnou soustavu. Pokud máš v systému akumulační nádrž je to něco jiného.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aaalmar*
Datum: 12.12.13 12:14

Mám zplynovací kotel atmos 32 kW bez akumulační nádrže, od něj vede dlouhá trubka přes celý dům a na ní jsou napojeny dvě stoupačky. Jedna asi 7m za kotlem a druhá cca 20m. Trubka od kotle je tažená pod stropem v přízemí. Na každé stoupačce jsou 4 radiátory, dva v přízemí a dva v prvním patře. Podlahovka je napojená na kotel a je tažená do prvního patra do koupelny. Expanzka je tlaková.

Na zpátečce komplet topení mám 50 st. z kamen jde cca 85 st. Chápu to dobře, že teplotu vody vhodnou pro podlahové topení docílím pouze s tím rozdělovačem? Kdesi jsem četl, že pokud do té podlahy pustím vodu přímo z kotle, tak ventil na konci podlahovky se uzavře, až voda schládne tak se zase otevře. To ale není správně ne?

Od: edge®
Datum: 12.12.13 13:02

Vhodná teplota vody v podlahovce je 35-45°C. Maximální teplota, která se může do podlahovky pustit je 50°C je tedy správně, že se ventil uzavře. Myslím, že pokud je podlahovka řešená napojením na rozvod bez použití rozdělovače napojuje se na zpátečku kde by se teplota měla pohybovat do těch 50°C. Pokud by šla do podlahovky voda 80°C přímo z kotle potřeboval by jste nějaké teplu odolné bačkory a asi by jste měl z místnosti téměř saunu :D Každopádně by to mohlo nadělat obrovskou paseku když počítáme s teplotní roztažností trubky ale nejen trubky, ale i betonu a stavebních konstrukcí.

Jak je řešená regulace u kotle? Měl by jste mít třícestný ventil a na něm si regulovat teplotu do radiátorů kolem 60°C víc ne.

doplněno 12.12.13 23:11:

No ano to se tak děje aby se co nejrychleji voda v kotli doatala na ideálních 80°C ale potom je potřeba mít dál ještě třícestný ventil, který bude zajišťovat aby voda jdoucí do radiátorů nepřesahovala 60°C a za tímto třícestným ventilem je ještě jedno čerpadlo spínající při oněch 60°C. Nebo jinak podle toho jak si na termostatu nastavíte.

doplněno 12.12.13 23:21:

Podlahové topení se připojuje na zpátečku z radiátorů nikoliv na přívod. Zpátečka má ideálně nějakých 40-50°C takže se hodí pro podlahové topení, když podlahovku napojíte na přívod není se čemu divit, že vám netopí...

Kotelnu jste si taky dělal sám nebu tu vám skutečně dělal topenář?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: aaalmar*
Datum: 12.12.13 13:03

mám tam laddomat 21 a ten má patronu, která otevírá vodu do domu až při 78 .st takže míň z něj nedostanu...

Od: aaalmar*
Datum: 13.12.13 08:34

Já si dělal sám akorát teho hada podlahovky pod beton, k potrubí mi to napojil topenář a kotel mi zapojoval taky topenář.

Datum: 12.12.13 13:24

Cituji : Chápu to dobře, že teplotu vody vhodnou pro podlahové topení docílím pouze s tím rozdělovačem? Kdesi jsem četl, že pokud do té podlahy pustím vodu přímo z kotle, tak ventil na konci podlahovky se uzavře, až voda schládne tak se zase otevře...
Pokud rozdělovačem myslíš RTL , tak to chápeš dobře.

Omezovač teploty zpátečky RTL slouží k omezení teploty zpátečky vystupující z otopného tělesa nebo na konci okruhu podlahového vytápění (do cca 15 m2).


Technický popis

Omezovač teploty zpětné teplonosné látky (RTL) firmy HEIMEIER je samočinně pracující proporcionální regulátor teploty.
Teplota protékající teplonosné látky se přenáší na čidlo. Nastavená teplota je udržována v rozmezí proporcionálního pásma konstantní. Ventil otevírá teprve po poklesu teploty protékajícího teplonosného media pod nastavenou hodnotu.

Neboj , tam bude pravděpodobně jenom nějaká hloupost se zavzdušněním. Dofám , že ten RTL ventil máš umístěn v té místnosti s podlahovkou. Zkus ještě kontaktovat toho topenáře co to dělal.

Ohodnoceno: 2x
 

 

Od: aaalmar*
Datum: 12.12.13 21:56

Tu podlahovku jsem si dělal sám, poptal jsem se co a jak a podle toho to udělal. Ucpaná není a ani nikde zlomená to sem si jistej, když jsem ní zkoušel jen tak prohnat vodu tak šla krásně. Ventil je v místnosti na konci toho hada, kterej se pak vrací do zpátečky ke kotli. Odvzdušnění jsem udělal pečlivě.

Ale ten ventil pořád moc nechápu - když se tam vleje voda 80 st. - ventil zavře, až se otevře tak se k němu dostane zase moc horká voda a zase zavře a tak pořád dokola. Pak se stane, že podlaha bude vytopená na nějakou teplotu a vždy když otevře ventil se prudce ohřeje a pak bude dlouho chládnout, není to tak? Tohle mi hodně smrdí...

Od: aaalmar*
Datum: 14.12.13 18:34

Díky moc všem za rady, zkusím tady z toho vyčíst co nejvíc půjde a budu zoušet, takže ještě jednou díky.

Datum: 14.12.13 20:25

Ještě mně napadla jedna hloupost.( Nevím proč jsem si vzal do hlavy , že jde pouze o zavzdušnění.) Při vypnutém kotli , čerpadle a uzavřeném RTL bych povolil na RTL ventilu převlečnou matici z trubky která vede od RTL do sklepa na zpátečku. Je docela možný , že se to odvzdušňovalo pouze od výtlaku k RTL a tam je odvzduš .před hlavicí. A co ten zbytek? Tou povolenou převlečkou by mohl uniknout ten vzduch. Každopádně napiš jak jsi dopadnul. Ono se těžko radí takhle na dálku.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.