Sousedova stavba

Od: Datum: 11.12.13 13:13 odpovědí: 5 změna: 11.12.13 20:40

Zdravím. Celou situaci se pokusím zkrátit, aby neodradila na první pohled. =)

Nedávno jsem se s manželkou přistěhoval do 2-patrového činžáku, který patří její babičce, takže máme do začátku velmi příjemný nájem ve velmi klidné lokalitě - přes den by člověk slyšel v bytě spadnout špendlík. V červnu pak má manželka otěhotněla a vše se zdálo být na dobré cestě.
Jenže soused, se kterým náš byt sousedí přes zeď, se rozhodl provést kompletní rekonstrukci jeho domu. Říkal jsem si, že to nějakou dobu vydržíme, problém je, že rekonstrukce začala v květnu a trvá dodnes a její dokončení je v nedohlednu. Neustále mění stavební plány, více-méně se jich nedrží, zboural garáž, nechal postavit novou, tu z nějakého důvodu znovu zboural, v říjnu to vypadalo, že je všechno hotové, ale on se rozhodl přistavět další patro, vymyslel si že chce skleník, takže další bourání již hotového...shrnuto a podtrženo to celé beru jako výsměch jakékoliv snaze něco takového provést co nejrychleji.
Nejsem žádná citlivka, ale přímo pod našimi okny už půl roku jezdí těžká technika včetně bagru a jeřábu, která je hlučná a kouří nám do okna, nemůžeme ani vyvětrat, jak moc se práší, v devět ráno začíná vrtání, které trvá opravdu celý den a když přiložím ruku na zeď cítím otřesy, nemluvě o tom, že ani s věží na plné pecky nedokážeme to vrtání přehlušit. Pořád čekám, kdy se objeví ten Tádž mahal či co se to snaží tak dlouho postavit.
Žena začala brát prášky na bolení hlavy a není jí dobře, já chodívám na noční, takže když se potřebuju vyspat přes den vzbudí mě úderem deváté vrtačka či jeřáb.

Majitelka našeho domu podle všeho nic nezmůže, a teď nechci vypadat jako paranoik, ale myslíme si, že soused podmázl stavební úřad (prostředky na to má, navíc je to mírně řečeno...labilní člověk, u kterého pokud je jen čtvrtina kolujících řečí pravdivých, tak je zralý na vlastní kotel v pekle), protože dle nich je všechno v pořádku a naopak chtějí provádět měření hluku U NÁS, abychom MY nerušili po dokončení JE. Navíc majitelka chtěla nechat do konce roku opravit fasádu domu, zateplit ji a ideálně i odhlučnit, přičemž potřebovala nechat postavit lešení i na sousedově pozemku - práce na velmi krátkou dobu, soused by nebyl nikterak omezený, protože tam zatím nebydlí. No a samozřejmě, že to neschválil, takže k ničemu nedojde.

Co se v takové situaci dá dělat. Ombudsman? Řešit to přes doktorku, která by řekla, že potíže mojí ženy jsou opravdu způsobené celodenním hlukem? Obejít celou ulici a sepsat petici, protože práce probíhají v těsné blízkosti dalších domů a myslím si, že nikoho netěší že ze své udržované zahrady dosáhne tak dlouho rukou na jeřáb nemluvě o prachu a hluku?

A mockrát děkuji všem, co dočetli až sem a za jakoukoliv reakci. =)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: moto®
Datum: 11.12.13 16:22
avatar

>>>Majitelka našeho domu podle všeho nic nezmůže<<<
proč necháváte vyjednávat babičku, když tam bydlíte vy? A pokud je zateplení důležité, nabídněte sousedovi nějakou protislužbu či úhradu, dle mého skromného názoru je to vše o schopnosti vyjednávat, nacházet kompromisy a řešení, to už asi bude mimo schopnosti babičky a pokud je nemáte ani vy, najměte si vyjednávače
dobré sousedské vztahy jsou základ klidu a to mnohdy i za cenu ústupků

i když chápu, že rekonstrukce, zvláště zmatená a špatně organizovaná může být i hlučná, nemyslím, že by byl hluk trvalý, to by se muselo bagrovat a přemísťovat neskutečné množství materiálu, takže se domnívám, že jistý problém bude možná i u vás, z vašeho textu je zjevné, že jste již vstřícně přednaštvaný

>>>soused podmázl stavební úřad<<<jistá paranoia v tom bude

pokud se mohu ptát, kolik je vám let, jste již v důchodu?

doplněno 12.12.13 07:54:

Máte v podstatě čtyři jednoduché možnosti
zvyknout si
vyjednávat
odstěhovat se
souseda zasebevraždit

potom ještě pátou složitější a nekonečnou, záležitost řešit formou stížnosti a soudů

na tema sousedů zde bylo již velké množství fór, rady jsou hodně podobné, většinou v dané situaci hodně akademické, každá situace je jiná, bylo by tedy zajimavé dodatečně vědět, jak to nakonec dopadlo
osobně si myslím, když vidím nekonečné sousedské spory někde v okolí, tak asi nijak

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lanternon*
Datum: 11.12.13 17:19

Na úvod děkuji za Vaši odpověď.

,,proč necháváte vyjednávat babičku, když tam bydlíte vy?" - Babička mojí manželky se zná se sousedem už déle, navíc jsem nechtěl podnikat nic, co by se jí mohlo v budoucnu nějak vrátit - což se stejně vrátilo oním odmítnutím opravy fasády. Proto jsem se rozhodl do toho nyní vložit sám.

,,bude možná i u vás" - Hluk se špatně popisuje, ale jakožto člověk, který vyrostl vedle školního internátu, jsem myslím ještě hodně tolerantní. A s čistým svědomím můžu říci, že pokud jsem v pokoji přímo sousedícím se sousedem, tak je to k nevydržení, ani nahlas puštěná hudba, která hraje ani ne metr vedle mě to nepřehluší. Navíc, pokud odejdu do jiného pokoje, zavřu všechny dveře a od souseda mě dělí 2 pokoje, tak je to stále slyšet a např. když je puštěná televize tak musí být setsakramentsky nahlas, aby vrtání přehlušila. Kdokoliv nezúčastněný kdo u nás byl to nevydržel déle než pár hodin.

,,vstřícně přednaštvaný" - Já se po půl roce cítím spíše už POnaštvaný. A vstřícnost po tom všem, po jeho reakcích na to, že jsme si dovolili stěžovat, vyloženém výsměchu a vyhrožování...nezlobte se, ale pokud byste takovému člověku chtěl nabízet nějaké protislužby, tak bych Vám dal rovnou svatozář (nemyslím to zle).

,,kolik je vám let" - Je mi 25, v důchodu noční už zvládat asi nebudu. :)

Datum: 11.12.13 17:46

Zdravím . Asi vím jak ti je . Kolem mně je samá výstavba. O hluku a prachu ani nemluvím. To že si budeš stěžovat a třeba i soudit jeho činnost nezastaví. On to prostě dodělat musí. Akorát mezi vámi sousedu vzroste nevraživost. Nezbývá ti nic jiného , než se obrnit trpělivostí a doufat , že to co nejdřív skončí. To že vám nepovolil to lešení je z jeho strany blbost , ale zkus se s ním domluvit trošku jinak. Buď taktik. Dej se sním do řeči. Pochval mu to co buduje a pak naznač že je škoda , že se bude dívat ze svého pěkného baráku na vaši škaredou fasádu. Že by jste byli i ochotni ji i opravit a jaká barva by se mu líbila. A když je takovej stavitel jestli by ti neporadil jakým materiálem to i zateplit. Takoví lidé jak jsi ho popsal rádi manipulují se svým sociálním okolím. Tak toho využij a snaž se vmanipulovat tam kam potřebuješ ty. Ale zbytečně netlač na pilu. Bude zima mráz a ono se to trošku uklidní ,tak máš čas a nenech se manželkou vyštengrovat. Ombucman a pod . je blbost.

V tvých letech jsem byl taky hrr , ale pak jsem poznal jak s lidma vycházet. Psychologie je úžasná věc. Přeji pevný nervy a hodně zdaru.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.13 19:24
avatar

pokud nelze pro konstrukci použit lešení, protože je soused idiot, použiju kontrukci zateplení zřízením bez lešení. Přece jsme v 21. století a pro jednu práci snad známe více technologií. MJ. v uvedeném případě blokace zateplení bych šel jednoznačně zvl. při Vašem nízkém věku do občansko právního sporu, kdy Vám je bráněno v záměru dobré věci a úspoře energiíí a i skleníkových plynů a SÚ by Vám měl být naopak nápomocen a pokud ne, je to na žalobu (spor) i na postup SÚ ve věci neochoty schválení postupu zateplení. Panelové domy se např. kvůli úsporám nezateplují s lešením ale s výtahy na kterých dělnasi jezdí a osazují izolaci. Když se chce tak to jde. Když se nechce nejde nic. Možná jde i o korupci, když na SÚ ukážete něco jako "všimné" jak je do dnes v česku prolezlém korupcí zvykem třeba to půjde lépe. Holt tak je systém nastaven, co si budeme nalhávat. Lobisté můžou cokoli, obyčejný člověk nemůže ani zateplovat.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.12.13 20:40
avatar

Máte ztíženou situaci, protože Vám nemovitost nepatří. Pokud budete chtít něco oficiálně řešit, musela by Vám dát majitelka domu plnou moc. Co se týká neustálých změn dispozic stavby - něco takového není možné bez schválení všech dotčených stran. Prostě není možné, aby Vaše babička schválila něco a on najednou začal stavět něco úplně jiného. Pokud se něco takového děje, okamžitě zdokumentovat a volat kontrolu ze stavebního úřadu. Požadovat uvedení do zákonného stavu - do souladu se stavebním povolením nebo plánem rekonstrukce. Pokud jste nebyli přizváni jako účastníci stavebního řízení, je to na stížnost. Neznám ale přesnou situaci, kdo co podepsal, kdo co schválil.

Obecně ale radím, buď se odstěhujte, nebo si nenechte sr*at na hlavu. Jak soused uvidí, že si k Vám může dovolit všechno, nebude na Vás ani do budoucna brát žádné ohledy. Naopak když tvrdě narazí, začne se chovat slušně. Na nějaké uplacené úřeníky kašlete. Pokud se nechali uplatit a rozhodli jen 1x v rozporu se zákonem, mají velký problém oni. Úředník ze zákona musí rozhodovat v souladu se zákonem - pokud rozhodne jinak, lze jej i zažalovat. Každé rozhodnutí úředníka lze nechat přezkoumat jeho nadřízeným orgánem, inspekcí. Nezákonná rozhodnutí jsou rušena. Pokud si nastudujete zákony nebo zaplatíte odborníka, nemá soused šanci ani kdyby podplatil celý stavební úřad.

Ohodnoceno: 3x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.