Jak prokázat netěsnost oken?

Od: Datum: 11.12.13 09:52 odpovědí: 12 změna: 12.12.13 13:24

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak můžu jednoznačně prokázat, že okna netěsní?

Zjistil jsem, že něterá okna nebo balkonové dveře jsou mírně prohnuté a tedy uprostřed je vidět, že těsnění nedoléhá. Když to přišli servisovat, mírně to seřídili, což nepomohlo, pak tam strčili papír A4 (přes obě těsnění), vyzkoušeli, že nejde vytáhnout, a řekli, že to znamená, že okna těsní.

Potíž je v tom, že netěsnost je znatelná na cca 10cm uprostřed okna a papír A4 má stranu 21cm, když vezmu proužek 5 cm, tak jde samozřejmě volně vytáhnout i přes dvojí těsnění, což ale oknaři neuznávají. Nehledě na to, že pokud zkouším zvlášť vnitřní a venkovní těsnění, tak tam jde papírem volně pohybovat bez problémů. Týká se to jak malých oken, tak velkých i balkonových dveří.

Bohužel už jsou okna uz 4 roky staré, takže nevím, jestli se na toto záruka vztahuje, i když má být nějaká prodloužená.

Každopádně ověřování těsnosti papírem mi příjde jako amaterismus. Jak by se to mělo správně ověřit, termokamerou?

Je nějaká norma nebo limity, které musí být z pohledu těsnosti splněny?

Děkuji

Petr


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: luke237
Datum: 11.12.13 10:04

Jestlize je tam netesnost, tak je tam pruvan. Staci tedy prilozit neco, co doutna (frantisek, doutnajici spejle) a bude videt pohyb koure.

Pokud nemate "zdroj" koure nebo dymu, tak lide pouzivaji i tenounky hlinikovy prouzek na spejli nebo lehounkou bavlnenou nit nebo neco podobneho lehkeho na nejake tenke tycce ("tlusta" ruka blokuje pruvan a stejne se nevejde vsude).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.13 12:26

Naprosto souhlasím, okno musí být těsné, pokud někde nedoléhá těsnění tak v tomto místě pravděpodobně okno netěsní. Vyzkoušejte těsnost pomocí nějakého zdroje kouře. Pokud to servisáci nechtějí doladit nebo vyměnit okna tak asi ví jakou kvalitu montují. Se zkouškou na papír jsem se setkal hlavně u "odborníků".

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.13 12:10
avatar

To záleží, jaké máte kování? Přítlak jde seřídit.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.12.13 12:26
avatar

http://www.tempa.cz/termofoto.cz zkuste se poptat, jestli ve vašem okolí není firma, která provádí termodiagnostiku. Na termofotce jsou okamžitě vidět všechna slabá místa.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.13 13:10

Jde o panelák? Máte funkční původní odsavač par z kuchyně a WC?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paett*
Datum: 11.12.13 13:21

Rodinný dům. Digestoř funkční je.

Datum: 11.12.13 14:13

Digestoř má pro tohle použití zanedbatelný výkon. Neporadím.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paett*
Datum: 11.12.13 13:20

Díky za reakce, s kouřem to vyzkouším. Kování je Maco Multitrend 2000. U oken je netěsnost většinou bohužel uprostřed křídla ve straně rovnoběžné s podlahou), kde kování nemá žádné díly na "přítah". A u balkonových dveří je to uprostřed dveří, na kolmé straně k podlaze, kde teda paradoxně je přímo klika, ale dveře jsou vyhnuty tak, že i když se to zavře, minimálně z vnitřní strany těsnění uprostřed nedoléhá. Jinak jedná se o profil Salamander a je to firma, která má vlastní výrobnu v Česku, tak předpokládám, že to není ta levnější polská varianta, kterou jsem taky někde viděl...

Datum: 11.12.13 16:14
avatar
Záleží jak je široké to křídlo. Ukotvení musí být každých 80 cm, takže u běžně širokého křídla na spodu nemusí být nic. Co se týká balkonovych dveří, nejspíš stačí seřídit čepy, aby křídlo víc přitáhly k ramu. Nedávno tady byla o těch profilech řeč, salamandr má těsnění uz v profilu a při svařování v rozích ztvrdne a křídlo pak nedoléhá k rámu. Kamarád to reklamoval čtyřikrát a vždy bez úspěchu. Jestli byli servisaci neschopní nebo jestli to nechtěli přiznat nevím, ale stačí to v rozích upravit a popřípadě seřídit pritahovaci čepy. Lepší je profil s vkladanym tesnenim, ten je bez problémů.
doplněno 11.12.13 16:16:

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.12.13 13:30
avatar

Já jsem už před lety pořídil IR teploměr a můžu říct, že ho využívám docela často. Změřím s ním okamžitou teplotu v ledničce, mrazničce, teplotu radiátorů, stoupaček, lze změřit i teplotu například v troubě a samozřejmě se s ním dají odhalit i netěsnosti oken a dveří.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.12.13 06:40
avatar

U balkonových dveří jsme měli stejný problém,řešil to dodavatel oken vložením ocelové výztuhy do rámu.Teď už je vše dokonalé.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: paett*
Datum: 12.12.13 13:24

Podle vzoroveho rezu profilu jsem si myslel, ze tak ta ocelova vyztuha je, Dokonce by měla být 2mm tlustá. Otázka, jestlito v oknech skutečně je...

Jinak zkoušel jsem zjistit jestli okny fuci zapalovačem a svíčkou, ale bez účinku. Asi musím fakt koupit něco co doutná.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.