Plynové topení

Od: Datum: 03.01.16 22:29 odpovědí: 6 změna: 05.01.16 09:21

Dobrý den,

prosím o pomoc někoho, kdo má zkušenosti s rozvody tepla a topením na plyn. Používáme doma jak topení na pevná paliva, tak topení plynovém kotlem. Během topení běžným kotlem na pevná paliva (bez oběhového čerpadla) není problém s prohřátím všech radiátorů v domě, avšak dnes jsme přepli topení na plynový kotel, který nebyl dva roky v provozu, a zaznamenali jsme rozdíl. V několika místnostech (symetricky umístěných nad sebou ve dvou patrech) nedochází k ani minimálnímu ohřevu radiátorů, ani stoupaček k nim vedoucích. Kde myslíte, že by mohl být zakopaný pes? V ystému je dostatečný tlak vody (1,5 bar) a při pokusech o odvzdušnění jednotlivých radiátorů neuniká žádný vzduch. Oběhové čerpadlo se také zdá v pořádku, naposledy běželo v pořádku, je staré 3 roky (Wilo Star 25/6) a při běhu kotle je potichu a je zahřáté - i když jsme zatím nezkoušeli sundat odvzdušňovací ventil a protočit jeho lopatkami, zda není zanesené. Díky za radu.

Honza Richtár


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.01.16 22:41

A co zavřít vodu do kotle na pevná paliva,nevytápíte ještě tento kotel kotlem na plyn? Nebyli by jste první

Ohodnoceno: 0x
 
Od: honza89
Datum: 03.01.16 23:09

Právě že vodu ke klasickému kotli máme zavřenou

Od: paw®
Datum: 04.01.16 00:06
Pokud to baposledy topilo v poradku, tak si overte, jestli neni zatuhle cerpadlo.
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 04.01.16 13:16
avatar

Hm. to je divné.

Přede dvěma roky vám topení plynovým kotlem fungovalo bezproblémově? Všechny radiátory topily a dnes netopí?

Pro samotížku se používají větší průměry trubek a voda teče vždycky cestou nejmenšího odporu. Když do velkých trubek samotížky ženete vodu čerpadlem, pak horká topná voda skutečně nemusí dotéct až do horních pater. Proč by taky měla?

Odtud moje rada.

1/ Zkuste uzavřít radiátory v přízemí a napište, jak to dopadlo.

2/ Mrkněte se, zda dole v systému nemáte nějakou trubku s ventilem, která je zapojená nakrátko, rovnou mezi výtlačnou a vratnou trubku. Takovému zapojení se říká bypass a používá se při vypouštění vody ze systému. Možná někdo na něco zapoměl a ventil na bypassu nechal částečně nebo úplně otevřený, což se u samotížky nemusí nijak projevit, ale u čerpadla spolehlivě ano.

3/ a hlavně zkontrolujte, zdali ventil ke druhému kotli skutečně je zavřený a jako bypass vám nefunguje celý druhý kotel..

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 04.01.16 22:16

Ahoj Honzo.

U dvou různých a propojených otopných systémů může být potíž s odpory a následné využití cest s nejmenším odporem pro tu otopnou vodu. Pusť plynový kotel, a postupně ošahávej výstupní potrubí a zjisti si, kudy a kam jde ta teplá voda. Tak si můžeš zjistit, kudy se ti asi vrací zpátky ke kotli. Pak tu lehčí cestu budeš muset přivírat až uzavřít, aby se ta voda vydala tam, nebo až tam, kde je jí potřeba. Aby topila. Tím asi začni. Rozhodně bych skouknul tu hřídelku čerpadla pod tím krycím šroubkem. Neboj se toho a vlez pod něj. Ahoj.


doplněno 05.01.16 18:26:

Ahoj. Tak dobrá věc se podařila. A ještě nám tu tazatel doplnil informaci, čím to vlastně bylo. Co pomohlo. To každej nedělá. Tak díky za reakci. Ahoj.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: honza89
Datum: 05.01.16 09:21

Děkuji Vám za pomoc. Myslím, že ty informace se budou do budoucna hodit. Nakonec byl problém v oběhovém čerpadle - po sejmutí odvodňovacího šroubu a protočení rotoru se rozběhlo naplno a systém je vyhřátý všude. Honza

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.