Plot u souseda

Od: Datum: 10.12.13 21:15 odpovědí: 6 změna: 11.12.13 16:39

Dobrý den, můžu si postavit na svém pozemku plot z betonových dílů (taková skládačka) i bez souhlasu souseda? Známy tvrdí ,že to možné je ,ale jen v případě ,že od hranice pozemku ten plot postavím o 1metr blíž ke mě a zůstane tam volný ten metr k budoucí údržbě plotu . Soused mi asi souhlas ke stavbě nedá a proto hledám i jiná řešení.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 10.12.13 22:21
avatar
Zatím se plot stavěl na hranici pozemku, bez toho 1 metru. Totiž Občanský zákoník v § 127 píše o tom, že soused musí umožnit údržbu plotu nebo stavby ze svého pozemku.
Jenže ten betonový plot bude mít zřejmě základ a jeho stavbu bude proto vhodné dopředu projednat na stavebním úřadu. Všude mají jiná kritéria. Soused se může vyjádřit i nesouhlasně, ale poslední slovo má st. úřad.
doplněno 10.12.13 22:32: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/1964-40
§127
3) Vlastníci sousedících pozemků jsou povinni umožnit na nezbytnou dobu a v nezbytné míře vstup na své pozemky, popřípadě na stavby na nich stojící, pokud to nezbytně vyžaduje údržba a obhospodařování sousedících pozemků a staveb. Vznikne-li tím škoda na pozemku nebo na stavbě, je ten, kdo škodu způsobil, povinen ji nahradit; této odpovědnosti se nemůže zprostit.
Nový Občanský zákoník najdete http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89#p1017
Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss®
Datum: 10.12.13 22:49

Postavíte to snad na svém pozemku a tak aby to nijak nepřekáželo. Jinak vizte OZ a stavební zákon. Známí to neřeší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rozara*
Datum: 11.12.13 00:27

1 m volného prostoru ve prospěch souseda bych tam rozhodně nenechávala. Jednak si zbytečně zmenšujete svoji zahradu a jednak se vystavujete nebezpečí, že po 10ti letech bude mít soused váš 1m pozemku vydržený a připadne mu zcela zdarma. Stane se tak snadmo majitelem vaší uvolněné části, kterou bude v pohodě využívat. Bacha na to.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kamcik
Datum: 11.12.13 15:10

Tak to jste mě překvapila ,že může někdo po čase můj pozemek prohlásit za svůj ...

Datum: 11.12.13 16:13
avatar

Myslim, ze by meli problem dokazat, ze si mysleli, ze je pozemek jejich vzlaste, kdyby jste ho udrzoval

http://pravniradce.ihned.cz/c…prava-k-nemovitosti-vydrzenim

Ale riziko je to vzdy

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss®
Datum: 11.12.13 16:39

Ono to Rozáro není tak jednochuché, podívejte se všeci na nový OZ - Držba.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.