Topí jen půlka topení

Od: Datum: 08.12.13 18:35 odpovědí: 11 změna: 27.12.13 16:12

Dobrý den, prosím o radu. V patře máme nově udělan topení v mědi, v přízemí zůstalo ve starých silnějších trubkách. Dále máme nový kotel Dakon na tuhá paliva s výkonem 30 kWh. Při zatápění nám v patře hřeje jen půlka radiátoru, v přízemí hřeje celé, takže v patře je zima a v přízem se potí. Stále ovzdušňujeme, ale bez úspěchu, nevíte kde může být problém? Případně na kolik stupňů má být vyhřátá voda v kotli a kolik má mít spátečka? Moc děkuji za rady, jsme z toho už nešťastný


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 08.12.13 18:41
avatar

Stejné a podobné dotazy se tady řeší obden.

Ano, víme co s tím je.

Máte hydraulicky nevyváženou soustavu a je třeba to napravit.

Bežně tyto věci má dělat topenář co Vám potrubí a tělesa montoval. (Když pominu, že nastavení těchto parametrů se běžně počítá v projektu, ten ale asi nemáte).

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 08.12.13 18:47

Jednoduše-přiškrťte přízemní radiátory

Ohodnoceno: 0x
 
Od: vmb
Datum: 08.12.13 19:30

Dobrý den, důvodů může být hodně. Záleží také na tom, která půlka radiátorů hřeje, vertikálně nebo horizontálně, jestli je v okruhu čerpadlo, expanzní nádoba tlaková nebo ne? Na kotli by neměla být teplota nižší neý 60st.C (jinak dehtuje) a zpátečka když je horká a v domě nebo jeho části je zima je špatně. Zkuste v místnostech kde je horko ventily přiškrtit nebo zavřít.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: marcitay*
Datum: 08.12.13 19:43

Hřeje jenom horní část topení. Máme jak čerpadlo, tak expanzní nádobu, u té ale nevíme na kolik by měla být natlakována. Děkuji

Od: vmb
Datum: 08.12.13 19:52

Tak vzduch tam není odvzdušňovat nepomůže, přiškrťte radiátory kde je horko

Ohodnoceno: 0x
 
Od: edge®
Datum: 09.12.13 10:54

Tak zaprvé je potřeba osadit veškeré radiátory v domě termostatickými ventily (hlavicemi). To, že radiátor odspodu je chladnější než ve vrchní části je normální, v podstatě je to známka, že se teplo adekvátně využívá a nedochází k přetápění místnosti. Pokud se osadí všechny raiátory termostatickými ventily lze si v každé místnosti nastavit teplotu podle gusta. Také jsme s tím měli problém, babička v přízemí nadávala, že moc topíme a škrtila (ničila) kotel. Teď když huláká tak jí ventil přiškrtím na trojku a ona si spokojená lítá ve svetru...

Teplota v kotli by měla být ideálně 80°C nikoliv 60°C. 60°C je ideální voda, která jde do radiátorů, je tedy potřeba řešit regulaci třícestným ventilem v kotelně, což nejspíš řešené máte. Takže ventil nastavovat tak aby teplota vody jdoucí do radiátorů byla 60°C. Doporučuju tedy dát si na trubku která vede k radiátorům teploměr a teplotu sledovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.13 15:42

Když to tazateli netopí, tak mu budou termostatické hlavice na 2 věci :))

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.12.13 15:41

Váš případ je neobvyklý, protože teplá voda letím nahoru a obvykle netopí celé radiátory v přízemí. Překontrolujte nastavení dvojregulačních kohoutů ( pokud tam jsou) na radiátorech v patře a otevřete je naplno. Někdy bývají rohové regulační ventily instalovány na výstupu vody z radiátoru - otevřít naplno !

Ohodnoceno: 0x
 
Od: sovice*
Datum: 18.12.13 17:54

Mohu se připoit s otázkou?

Máme podobný problém. Máme patrový RD topení máme v mědi. Máme termohlavice. V patře některé radiátory topí také jen v horní polovičce. A ještě jeden problém máme stále se nám ztrácí voda z topení a zavzdušnuje se. Nikde topení neteče, nekape, u kotle je také sucho. kudy a čím se ztrácí voda?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 18.12.13 18:12
avatar

sovice, zdravím.

Jak dlouho máte topení? Čerstvé se chvilku zavzdušňuje, je to vina nového rozvodu, stačí týden a je to OK.

Pokud topí jen horní část, je to známka málo teplé vody. Když uděláte pokus a všechny radiátory uzavřete, jen tento necháte topit, tak se ohřeje.

Čtu, ztrácí se voda, nikde neteče. Něco z tohoto je špatně, nebo zázrak Kelišová...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 27.12.13 16:12

Otázka je, jak starý máte kotel? Onose totiž může stát, že když se kotel dostane do výkonu, tak se mohou otevřít některé póry ve svarech u ocelového kotle nebo se roztěsní niplový spoj u litinového článkového kotle a voda se odpařuje do ohniště. Když kotel zchladne, tak neteče:)) Žádný zázrak to není a dá se to i opravit.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.