Stykač - přetížení

Od: Datum: 07.12.13 15:07 odpovědí: 20 změna: 08.12.13 21:44

Ahoj, na chalupě nám vždy říkala babička, že nemáme zároveň zapínat pračku v koupelně a elektrická kamínka v ložnici., protože by vypnul (vypadl) stykač. Nemohla si to plést s pojistkami?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 07.12.13 15:10

Neříkala jistič? Pokud ne, pak to tak myslela.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fasth
Datum: 07.12.13 15:14

Jistič neříkala. Nejsem si jistý, jak to přesně říkala, ale určitě říkala, že by se něco stalo se stykačem...

Datum: 07.12.13 15:21

Tak jističi říkala stykač. Ona i jeho konstrukce je trochu podobná. Možná se mu tak i lidově říkalo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 15:20
avatar

Stykač přetížením nevypadne, je to v podstatě jen elektricky ovládáný spíneč, takže v případě velkého přetížení by mohl tak akorát shořet. Ale každopádně musí být domovní rozvody nadimenzovány tak, aby v případě přetížení nejdříve ,,vypadl´´ ochranný prvek - tedy pojistky, jistič atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 15:29

Mozna to byla kaminka na nocni proud spinany stykacem a "hodinami". Pracka s kaminky ve stejnem okruhu znamena, ze proud pres stykac prekroci jmenovity a dojde k pretizeni. Zalezi na selektivite jisteni, tj. spravne volbe typu jistice. Spravne by mel drive vypadnout pri pretizeni jistic nez aby odesel stykac. Je vice moznosti jak to muze byt, napr tam muze byt i tepelna ochrana, zkratova ochrana atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 16:41

To by podle Vás musela být i pračka připojena na noční proud přes stejný stykač.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 20:47

uz jsem videl, zvlast na chatach, ruzne usporne systemy. Nedivil bych se, kdyby se pralo jen v noci. Spise jde o to, ze pro ty kaminka (olej.radiatory, infraky apod) bylo nutno posilit rozvod. No a kdyz se poridila pracka, tak se pripojila na co tam bylo poruce nejsilnejsim rozvodem. No a ze ten stykac si umeli domaci nahodit i ve dne...
Nejspis je stykac jisticem a vse ostatni je fabuluace. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 15:29

Měla na mysli jistič, v málo pravděbodobném případě pojistku. Přívod k baráku se většinou poddimenzovává, protože za každou amperu se platí poplatek a málokdy dosáhnete stavu, že si pustíte na zahradě cirkulárku, začnete prát, k tomu si pujdete uvařit kávu a ohřát nějaké jídlo, i když u novostaveb se s tím počítá. U starších baráků to je tak mít zapnutý jen jeden, maximálně 2 spotřebiče s velmi velkým odběrem. Ale jestli to říkala, nepokoušejte to, zvlášť máte-li staré rozvody a jističe.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lego®
Datum: 07.12.13 18:22
avatar

Mozna se babicka spletla, ji mozna bylo fuk jak tomu rikaj ostatni a pro ni to byl stykac.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: daniell*
Datum: 07.12.13 19:54

No měl by prvně vypadnout jištič, až v krajní situaci by (nevypadl) ale spálil se stykač (ten narozdíl od jističe "nahodit" nejde nemá žádnou páčku, když se vypne je potřeba jeho celá vyměna elektrikářem, zatím co jistič jen nahodíte) . Pokud je tomu ale opravdu tak že když sepnete tyhle dva el. spotřebiče a stykač rozpojí obvod tak by jste si měli pozvat elektrikáře, není to dobře.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fasth
Datum: 07.12.13 20:22

Díky a k čemu vlastně ten stykač slouží? Původně jsem myslel, že slouží např. když máte bojler, tak sepne při "nočním proudu" a voda se začne ohřívat (v podstatě takový automatický vypínač) nebo má jiné využití?

Datum: 07.12.13 20:29
avatar

Ano, máte pravdu, v domácnostech slouží právě k těmto účelům. Ovšem daleko rozšířenější je použití stykačů v průmyslu - třeba stroje mívají v rozvaděčích spousty stykačů, slouží ke spínání jednotlivých obvodů stroje, mnohé jsou vzájemně provázány, mívají spousty pomocných kontaktů atd.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 07.12.13 20:55

Stykač je v postatě relé, ten vypadne, když prostě nepřenese spínaný proud a vyhoří (pokud není tepelně jištěn). Stykač nejistí. Takže buď je to jistič, nebo pojistky.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 21:57

Ahoj. Měl jsem před lety kotel s posuvnou automatikou, která byla při puštěném stavu pořád pod proudem. Když vypadl, tak se žádný problém neděl. Ten nastal, když ho-proud zase pustili. Tak jsem si nechal do rozvaděče přidat malý stykač, který se nahazoval T3 tlačítkem a když bez proudu spadl, tak se pomocí pomocných kontaktů na boku okruh propojil a zase pod napětím zapnul zvonek, který mi hlavně v noci oznámil, že je třeba řešit nastavení hoření. Klikou posunout rošt s uhlím, zapnout ventilátor pod něj a pustit čerpadlo do topení a TUV. Byla to dost dobrá pomoc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hop®
Datum: 07.12.13 23:45
avatar

Babička pravděpodobně neměla patřičné elektrotechnické vzdělání. Stykač nepadá - ten spíná a rozpíná, případně hoří. Patrně jistič nazývala stykačem...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fasth
Datum: 08.12.13 15:57

Doma máme také dvoutarifní elektroměr, tudíž by tam asi měl být stykač, ale nikde ho ve skříni nevidím. Pak tam máme ještě něco dole, je u toho otazník - to je co? Díky

 

Datum: 08.12.13 17:44

Ahoj. Ty dvě krabičky jsou tzv. Zemnící můstky. Zbíhají se v nich pod šrouby(někdy jen v jedné) zelenožluté dráty . Když je toho víc v bytě, tak v podružným rozvaděči může být i celá hliníková lišta. A zase se šrouby pro uchycení těch drátů, u starších provedení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 21:44

HDO je integrováno v elměru a stykač máte v kovovém krytu s bleskem.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 18:58

Stykač nemusí byt nutně v rozvaděči, klidně může být až u bojleru, kotle atd. Vedle hodin by ele měl být tzv. HDO a na foto ho nevidím. Nové hodiny jsou snad všechny na dva tarify, ty ale nemusíš obě sazby používat. Záleží na tom, jakou službu máš obědnanou. Pokud nemáš el. topení, bojler apod. tak noční proud asi ani mít nebudeš.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.12.13 20:11

O tom HDO jsem si to také myslel, ale je vidět že už je v novém elektroměru, vpravo nahoře

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.