Výhled z bytu - jaký dalekohled?

Od: Datum: 06.12.13 22:28 odpovědí: 7 změna: 07.12.13 11:59

Zdravím všechny.

Mám otázku na technicky zdatné jedince :)

Poštěstilo se mi koupit byt s nádherným výhledem na přírodu a část města. Bydlím v pátem patře a tak to už stojí za to. Je to okrajový panelák sídliště (dole je městský sad a pak hřbitov skrytý stromy) - dle těchto informací a také územního plánu se před barákem opravdu stavět nic nebude, takže výhled by měl zůstat. Rád bych si pořídil nějaký teleskop, pro sledování přírody, či obyčejného ruchu města... V dalekohledech se nevyznám vůbec. Napadlo mě nejdřív pořídit něco levného a podle toho pak investovat pořádně.

Otázka: Lze levným hvězdářským dalekohledem dosáhnout dobrých pozorovacích výsledků i pro běžné účely?

http://www.tvproducts.cz/cz/d…tail/teleskop-hvezdarsky-star

Nebo tento?

http://www.tvproducts.cz/cz/detail/Teleskop-hvezdarsky

Děkuji za reakce.

Adam


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.12.13 22:32
avatar

Nechci Vás klamat, ale je to věc pro děti, no. Na sídlišti to bude dobré spíš na šmírování... nekupujte to!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.13 23:04
avatar

Ani na to šmírování. Leda by vám nevadlo, že jsou kočkyi vzhůru nohama. U hvězdiček je to fuk.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.12.13 23:05
avatar

kamo za ty lovky urcite ne

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 01:02
avatar

nejsem odborník na hvězdářský dalekohledy, ale tak jako tak budou mít (nezávisle na typu) velice malej úhel záběru (tak trochu jako byste se díval rourou od vysavače - mimochodem to není zas tak moc přehnaný přirovnání), ten lacinější by mohl mít i nějakou redukci, která by zas obracela obraz, aby nebyl nohama vzhůru, ale stejně je to pro pozorování přírody nevhodný - leda by vás zajímal nějaký detail; samozřejmě bez toho stojanu se to neobejde, stačí maličký klepnutí, a jste jinde...;
(poznámka o penězích je ovšem nesmyslná - pro nejlevnější kategorii hvězdářských dalekohledů (stejně je to všechno z Číny) je to pěkná cena - mimochodem pro úplně začínající zájemce o hvězdy, tj. souhvězdí, včetně planet, je to ovšem opět naprosto zbytečná věc - to už je pro kapku pokročilejší...)
navíc s tím můžete vypadat trapně - jako šmírák; další problém je, že se vám to podle mě brzy omrzí, a budete mít celkem zbytečnej krám...; když dalekohled, tak jen obyč. triedr - a s co nejširším zorným polem (a lehkej)
(to už bych viděl jako podstatně nadějnější zábavu nějaký časosběrný focení z balkonu - jak se podle ročních dob, počasí mění ten samý pohled, případně zajímavý aktuality v dosahu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 07:25
avatar
Dalekohled neporadim, ale co tam tak dát stálou webovou kameru, ať z toho něco mají i ostatní?
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 11:29

Tak tím druhý určitě ne. To je plastová hračka. Ten první vám zase dá převrácený obraz. Principielně ho lze dalším zrcátkem otočit a le ne u takro krátkého ohniska. Obraz bude jako z triedru.

Pokud hledáte něco hodně levného, tak v lídlu bude zoom triedr.
http://www.lidl.cz/cps/rde/SI…l_cz/hs.xsl/nabidka.htm?id=51

Za ty peníze to není taková hrůza. I ten astrodalekohled není špatný.

Pro pozemní pozorování z levné katogorie bych doporučil klasický triedr, nebo pro větší zvětšení něco jako Celestron 20-60x60.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 07.12.13 11:59
avatar

když je tu ta nabídka z Lidlu (já bych teda volil menší triedřík, ale o to nejde): nepořizujte si ten spektiv - to je trochu v menším to samé, co u hvězdářských dalekohledů - má to už velice malý zorný úhel, v ruce to neudržíte (tak abyste měl to úzký pole pořád na stejném místě, ostaně ani konstrukce pozorování z ruky prakticky neumožňuje; pořádnej stativ k tomu ale taky nedostanete, jen takovej maličkej); to je zas pro nějaký specializovaný pozorování - třeba koukáte na ptačí hnízdo a tak...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.