Kamna s výměním a AKU nádrží

Od: Datum: 04.12.13 09:44 odpovědí: 23 změna: 17.01.14 14:08

dobrý den,

jsem laik a hlavně sama žena se dvěmi dětmi. Obracím se proto o radu. Svépomocí jsem si psotavila malý bungalov 4+kk, cca 120 m2. vytápění jsem na radu pořídila krbové kamna s výměníkem Romotop granada, k tomu akumulační nádrž dražice 500l. jako náhradní zdroj elektřina. A to je právě celý problém. bylo mi řečeno, zatopíš v kamnech, aku nádrž pojme přebytečné teplo a pak zatopíš až tak obden, protože aku nádrž bude vodu postupně pouštět do podlahového topení. Podle vodaře, elektrikáře i krbaře mám vše správně zapojené. termostaty, 4-cestný ventil, ochlazovací smyčku atd. jediné,co zatím nemám je pokojový termostat. topení probíhá asi následovně... cca kolem 16 hodiny zatopím v kamnech, nádrž se vyhřejem max na 60°C ( budík,který je na nádrži), podlahové topení mám nařízeno na 50°C. takže jakmile přesáhnu v nádrži 60°C, pustí čerpadlo vodu do podlahového topení. To už mám ale v obývacím pokoji nesnesitelné vedro, takže otvírám okna a v zadních pokojích je zima. skončím přikládat cca ve 22 hodin a ráno na budíku na nádrži je pouhých 40°C, takže po celou dobu,co jsem v práci topí elektřina spirálu,která je v nádrži. Podotýkám ještě,že v nádrži mám i zásobník na TUV. Takže původní informace, že topím co druhý den, nefunguje. Když nezatopím, nemám ani teplo a tedy ani teplou vodu. když topím, vyhřeju nádrž,ale na druhý den není zase ani teplo ani teplá voda. Jak to tedy prosím vyřešit? je ta nádrž na 500 l málo nebo v čemu mám asi problém?

děkuji za jakoukoliv pomoc

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 04.12.13 10:22
Nepisete jake ztraty ma vas dum.
Ohodnoceno: 0x

Od: paw®
Datum: 04.12.13 10:26

Zdravim

Krom toho, ze nepisete tepelne ztraty objektu a vykon kamen (kolk davaji do vody) vidim jako zakladni rpoblem to, ze mate podlahovku anstavenouo na moc vysokou teplotu. Bezne se podlahovky nastavuji na tak 30-35°C.

Zkuste se s timto dotayem obratit na forum-tzb.info tam budete muset asi vice popsat problem, ale oni se vas doptaji na detaily a pokusi se poradit.

JInak vsechna cest, pokud jste to yvladla sama s dvema detmi.

Od: jendad
Datum: 04.12.13 10:50

Kamna dávají hodně tepla do vzduchu a málo do vody . Potřebujete kamna co nejméně topící do vzduchu.Nejlepší je postavit kotelnu.

Od: jezinkalenka
Datum: 04.12.13 11:19

info o kamnech:

Výška

1250 mm

Šířka

560 mm

Hloubka

498 mm

Hmotnost

236 kg

Jmenovitý výkon

13 kW

Regulovatelný výkon

4 - 17 kW

Výkon teplovodního výměníku

1 - 9 kW

Průměr kouřovodu

150 mm

Průměr CPV

120 mm

Vytápěcí schopnost

250 m3

Tah

10 Pa

Účinnost

78 %

teplotu u podlahovky jsem snížila,ale když jsem dala,aby to pouštělo do podlahy při téhle teplotě,tak nezůstala teplá voda v zásobníku TUV v nádrži.

Od: topic
Datum: 04.12.13 16:38

Chybí ten pokojový termostat = systém nepozná že je v místnosti teplo a topí furt = teplem večer hýříte a pak chybí.

Datum: 04.12.13 16:46

A projekt by nebyl? Snad jste si to nedělala sama, ale s někým kdo tomu rozumí (nebo by měl).

Dobře zateplený dům o této podlahové ploše, má tepelné ztráty tak 4kW..

Takže při počasí kolem 0stC, Vám krb dává do místnosti (obýváku) i když je na minimu třeba 4x větší výkon než je potřeba..a pak tam holt máte saunu.

Osobně bych Vám to v předprojektové fázi vymluvil...(pokud by jste si to vymluvit nechala...když on ten krb je teď tak moderní..a "IN").

Datum: 05.12.13 07:17

ne, sama jsem to opravdu nedělala. Bylo mi to doporučeno,ale jelikož na tom dělali tři lidé ( krbař,vodař a elektrikář) nějak to nekonzultovali a vodař mi teď neumí poradit, protože je to podle mě jeho druhá akumulační nádrž,tak si neví moc rady.

Datum: 05.12.13 07:24
Tohle má ale dělat projektant, ne řemeslník..a ještě když tomu nerozumí.

Od: jezinkaluenka
Datum: 05.12.13 09:47

ne, v projektu jsem nic takového neměla

Datum: 05.12.13 10:14

2 Martin: pokud není prostor na kotelnu, tak je krb+aku jedna z mála rozumných možností jak topit levně a nemuset přikládat pořád, navíc aku jde nabíjet z různých zdrojů (kolektor atd.). Je to sice kotelna v obýváku, ale pokud se topí dřevem tak to není až tak hrozné.

1. systém by měl teplo z aku brát podle potřeby místnosti = zjednodušeně až po vyhasnutí kamen a vychladnutí místnosti.

2. do topného systému by nemělo jít vybrat veškeré teplo z aku, ale (v horní části aku) by měla vždycky zůstat část tepla na ohřev TUV

Dejte sem schema zapojení ideálně s fotkama, pak se dá radit co s tim. Nebo tam vemte topenáře/projektanta který zapojení a regulaci aku ovládá...

Datum: 05.12.13 10:32

Já jsem se díval na ty kamna a mají malé topeniště . Šířka cca 35 cm a hluboké cca 30cm . Kamna jsou ale velká (vysoká) a budou už z tohoto principu hodně topit do vzduchu .Mají třeba i velké dveře , ty mužou dávat i 3kw(60m2) . Takže podle mého jsou spíše vhodná do velkého otevřeného prostoru a teplá voda je asi spíše jen doplnková - pár radiátoru a TUV.

Datum: 05.12.13 10:46

Odhaduju poměr voda/vzduch 50/50, tj. běžným topením nějakých 6kW do vody a 6kW do vzduchu = při zatopení voda jen do aku a do místností jen od kamen, radiátory i podlahovka odstavené (max. nechat podlahovku v koupelně). Po vychladnutí kamen se přejde na aku. Tj. ideální opravdu do jedné velké místnosti, po příchodu z práce zatopit, nabít aku a kamna nechat vychladnout - na tohle určitě špatné nejsou. Aku bych ale dal větší, aspoň 1000L, pak to výrazně rozšíří možnosti. - aspoň 100 litrů nahoře je třeba trvale rezervovat na TUV a zbylých 400 není na topení na moc dlouho...

Datum: 05.12.13 11:04

Ano . známý má dum cca 150m2 a nadrž 3m3 a spokojenost . Pak zatápí jednou za 2 i 3 dny

Datum: 05.12.13 10:39

topic:

prostor na kotelnu se najde vždy...zvláště v novostavbě

Nebo tam vemte topenáře/projektanta který zapojení a regulaci aku ovládá...

Však to říkám...

P.S.: v případě domů resp.novostaveb, v podstatě ani výše uvedené řešení není ekonomické, V domě podobné velikosti jsou roční náklady na elektřinu (topení, včetně další spotřeby na vaření, ohřev TUV a mytí nádobí) cca 20tis Kč. Pokud potom v případě takto malé tepelné ztráty objektu investovat, tak do TČ, i když i tam by se návratnost musela spočítat..a ideální by také nebyla..Ovšem bylo by to na rozdíl od krbu pohodlnější na provoz.

Datum: 05.12.13 10:52

TČ spíš vyjde dráž - vysoké pořizovací náklady a životnost + problémy s topením ve velkých mrazech (pokud nemá podzemní vodu).

Pokud přidá teplovodní kolektor (dnes už jsou tak drahé nejsou), tak od jara do podzimu bude topit + ohřívat TUV skoro zadarmo. A jasně že kotel v kotelně je lepší než krb. Ale kotelna chce prostor, ten v novostavbách moc neni - rozumná kotelna chce aspoň 2x3m + vedlejší místnost na palivo 4x4m. K domu dílna, garáž, pokoj pro hosta už je to barák jako kráva ;)

Datum: 05.12.13 11:06

Tady topí klimatizací .Ale je to novostavba . http://forum.tzb-info.cz/127070-topim-klimatizaci

Takže není potřeba utrácet statisíce.

Datum: 05.12.13 11:13

Ona totiž klima je taky tepelné čerpadlo - v létě přesouvá teplo zevnitř ven, v zimě zvenku dovnitř. Jen v mrazech to je problém, aby to topilo i ve velkých mrazech tak musí být kvalitní.

Pokud elektrika tak nejlíp vychází přímotop - ušetří se za rozvody v domě. Jen nesmí být velká tepelná ztráta objektu jinak to domácího sežere.

U TČ stačí aby se rozsypalo těsně po záruce a ekonomicky jste v háji...

Datum: 06.12.13 09:23

Asi jste nečetli tu diskuzi .Tam si pořídil klimatizaci za cca 14000Kč a k tomu deskový vyměník . Cena celkem 20000kč .

http://levnetopeni.info/

U novostaveb cca 100m2 máte tepelnou ztrátu kolem 3kw a na to vám ta klimatizace stačí . Kolikrát je do roka -10°c , aby jste potřeboval ty 3kw? A když tak si zatopíte na pohodu v krbovkách . Ale zakladní vytápění už máte a nemusíte každý den topit dřevem A i kdyby vám ta klimatizace vydržela 10 let , tak si pořídíte novou .Ta si už na svý dávno zaplatila

Datum: 05.12.13 11:23

prostor na kotelnu nebyl. Jak jsem psala, jsem sama se dvěmi dětmi. Jde o bungalov, nepodsklepený a další finance na kotelnu s nějakou další místnosti nebyly a jelikož mi to navrhli takto s akumulačkou, kterou mám v malé technické místnosti, nebyla ani potřeba nad kotelnou uvažovat. fotky zapojení tu hodím.

pro Topic: když zatopím v krbu neodstavuju podlahovku, protože zadní místnosti sálavé teplo z krbovek nevytopí. aku nedokážu vytopit na 60°C a nevím proč. Krbařem mi bylo řečeno ,že můžu až na 80 a pak stačí obden zatopit,ale nejde to, protože když si potom bere podlahovka vodu z Aku nemám TUV.

TČ jsem zavrhla. ty levnější pod 100 tis. mi nebyly doporučovány. vydrží opravdu málo a servis je pak drahý. Na dražší nebylo.

Datum: 05.12.13 11:39

Je třeba vědět jak to máte zapojené, bez toho je to věštění z koule...

Aku nádrž na 80°je běžná teplota, dá se i na víc. V podstatě by 60°měla jít zpátečka do výměníku kamen a 80°by měl být výstup. Pak by se z toho mělo míchat na nižší teplotu např. 50°do radiátorů a 30°do podlahovky. Pokud jde z aku přímo horká voda bez míchání, tak je to špatně. Stejně tak pokud nezůstane část horké vody pro ohřev TUV (cca 100 litrů v horní části aku).

Datum: 17.01.14 09:04

omlouvám se, že jsem ještě nenafotila. stále s tímto bojuji a řeším s krbařem, který se radí přímo v Romotopu a s vodařem, který mi doplnil celou soustavu o pákové ventily. Poté jsem zjistila, že když topím a vytopeno mám sálavým teplem, pokojový termostat se nesepl, že mi stejně čerpadlo, které žene vodu poté do podlahy pouští vodu do podlahy i přesto, že to vlastně není potřeba, protože je všude v místnostech teplo. Vodařem mi bylo řečeno, že tohle umí pořešit elektroventil,že čerpadlo prostě neudrží tlak vody a pustí vodu a pokud je teplá nad 50 ° ( takto je nastaven termostat na podlahové topení) , tak se prostě ta podlaha začne nahřívat taky a tím mi vlastně teplo jde z akumulačky a nenasbírává se na jindy,

takže zase nevím,jak dál a řeším dál a už se bojím, že začne pořádná zima, protože doteď to šlo přežít při tomto počasí.

Datum: 17.01.14 10:29

Je jasné, že ten váš krbař a vodař si s tím neví rady. Systém funguje špatně a oni to řeší metodou pokus - omyl, platit to budete vy a výsledek nejistý...

Vemte tam někoho kdo problematiku ovládá - kvalitní projektant nebo topenář. Takhle skončíte, že budete pořád skákat kolem kamen a regulovat to budete ručně místo automatiky, k tomu zaplatíte pokusy těch vašich "odborníků".

Pokud sem nedáte jako to máte zapojené, tak se nedá radit co je špatně a ani sem nemusíte psát...

Datum: 17.01.14 14:08

A pak si pořidte takovou jednoduchou věc - kamna s vyměníkem . Vždyt tomu každy rozumí

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.