Popraskaná vložka kamen

Od: Datum: 30.11.13 18:56 odpovědí: 6 změna: 30.11.13 22:04

Ahoj dostal jsem moje první kamna na dřevo ale když je otevřu tak koukám že je popraskaná vložka čím se to dá zadělat? třeba kamnářskym tmelem? nemám vubec zkušenost díky za rady posílam foto sice to drží pohromadě ale bojim se aby se to teplem třeba nedroliloSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: uska®
Datum: 30.11.13 18:59

Šamotem lze vyspravit. Koupí se v drogerii v sypké formě v plechovce. Na ní je přímo návod na opravu.

doplněno 30.11.13 19:09:

Smíchá se prášek asi s vodou a možná ještě s něčím, už si to nepamatuji, však na krabici si to přečtete. Praskliny zvětšit, vyšistit a pak špachtlí (já i pomocí ruk) praskliny přetáhnout. Vše je dobře popsáno i pro neználky.

Možná se vyrábí i něco jiného, počkejte na další reakce.

doplněno 30.11.13 19:41:

Určitě se přidává vodní sklo a staří kamnáři tento šamot míchali ještě s jílem prý pro nezničitelnost.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: atak
Datum: 30.11.13 19:01

děkuju uska a řekněte mi ještě nechám to jak to je popraskané a jenom natáhnu šamot v sypké formě? jako omítku na barák? díky

Od: jendad
Datum: 30.11.13 20:32

Otázka je zda je to šamot . Dnes se hodně používají vermikulitové desky . Ty podstatně lépe izollují (větší teplota v ohništi) . jsou hodně lehké a mužete je řezat pilkou . http://www.silcacz.cz/index.p…hp?stranka=produkty&produkt=3

Šamot je naproti tomu těžký (akumulace) a pevnější a dobře vede teplo

Ohodnoceno: 0x
 
Od: atak
Datum: 30.11.13 20:47

tak to nevim :( jestli to je šamot nebo ne já kamna nikdy neměl a předpokládam s obrázku se to nepozná že?

Od: janm*
Datum: 30.11.13 21:35

Zdravím

No, s vermikulity a jinými materiály zkušenosti nemám, ale šamot běžně praská, dokonce i u nových kamen, a to i za předpokladu,že jsme se ke kamnům chovali citlivě a polehoučku je zajížděli např. "jen dřevem". Je to problém velice častý a objevuje se napříč mnoha značek , výrobců kamen. Někdy dojde k prasknutí vlivem dilatace obvodového plechu, šamot je nepružný tudíž praskne, jindy se to považuje za důsledek nemožnosti dilatace šamotů (příliš na těsno nemají kam) a také existuje názor, že jde o "chemické zrání" šamotu, jež vede posléze k jeho prasknutí. K výčtu příčin připočítám svou skromnou domněnku o jisté nekvalitě současných šamotů, jak si vysvětlit,že kamna před repasem desítky i víc let stará hromadu let užívaná mají jen pár prasklin a kamna nová po pár byť i "citlivých" zatopeních vypadají zevnitř na odpis?

Z praktického hlediska prasklé šamoty ani praskliny nemají vliv na bezpečné užívání kamen, tzn. ani přez praskliny se kamna nepropálí, pozornost je třeba věnovat případu, kdy se část šamotu vydrolí, tam je pak nutno vytmelit vymazat, nebo lépe desku vyměnit. Před každou sezonou je dobré kamna "vyšamotovat", (vymazat) šamotovou moučkou, nebo tmelem, dříve se užívala běžně jílová hlína s přídavkem soli.

http://www.krbova-kamna-thorm…y-tmel-rudokit-2kg-21077.html můžete třebas užít toto.

Kamna doporučuji vymazat, pak v poklidu topte, praskliny bez výdrolu nevadí, (vím ze zkušenosti) při přikládání je dobré se vyvarovat otloukání šamotů polínky, čili s citem, ať se šamot dále nerozbíjí a následně nevydrolí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janm*
Datum: 30.11.13 22:04

Ještě k té kvalitě šamotů, neodpustím si takovou poznámku, známý měl "klasické Petry" (kerpen, též vlastním) a šamoty měl značně popraskané. Dostal se náhodou k jakémusi prý "vysokopecnímu šamotu" (přesně nevím zda šlo o šamot či jiný speciální materiál), tak tedy desky nařezal a do kamen vložil místo starých šamotů a od té doby je po praskání. Kamna nešetří, často topí "na plno" a desky stále výborně drží, žádné praskání a sypání se nekoná.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.