Kolik °C má mít voda v UT v bytě

Od: Datum: 29.11.13 21:39 odpovědí: 7 změna: 30.11.13 22:47

Vážení.

bydlím v panelovém domě kde nám měnily ležaté potrubí u topení v suterénu domu a od té doby nám topení hřeje méně.Stoupačky, pokud nemáme otevřené topení u radiátor, jsou úplně studené. Je to normální nebo mají být stoupačky teple a pouze přípojka od stoupačky k radiátoru má být studená?

Mám totiž podezření že vyměněné potrubí (nové) je poddimenzované ( na přívodu teplé vody je menší průměr potrubí než na starém potrubí ,které nebylo měněno, které odvádí použitou vodu UT z domu.

V místnostech ve kterých netopím celý den jsou stoupačky s t u d e n é. Kde je závada?

To před výměnou ležatého poterubí nebylo.stoupačky topení byly stále teplé aniž bychom v místnosti měli otevřené topení tadiátorů

Může mě někdo vysvětlit proč máme nyní některé stoupačky studené.

Není to prý špatným odvzdušněním!

Moc děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.11.13 21:53

Asi protože jimi necirkuluje teplá voda, jiné vysvětlení není. Bydlíte v posledním patře? Pokud ne a stoupačka je studená, znamená to, že radiátory jsou zavřené i v bytě (bytech) nad vámi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 29.11.13 22:16

Kveto, málo info, nemůže si to vyměnit někdo jen tak mírnix dírnix, je třeba na to projekt. Nepíšete, zda si topíte sami, či vám někdo energii dodává - CZT. Pak je třeba se podívat na smlouvu, VY si totiž můžete (SVJ) říct, jak tu vodu chcete horkou! Dále jde o vyregulování soustavy. Jednejte s výborem, družstvem.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kveta*
Datum: 30.11.13 15:01

Děkuji za odpoveď.Máme dálkové vytápění.PokUId vím,žádný projekt nebyl vypracován.Předsedkyně našeho "Společenství vlastníků" zadala tuto zakázku bez výběrového řízení za 500.000Kč známemu pánoví "který je vždy ochotný přijít opravit co je potřeba"její slova.

Jednalo se o výměnu ležatého potrubí teplé vody na topném systému těchto domů.

Datum: 30.11.13 07:18
avatar

jestli uzavřete nebo přiškrtíte všechny radiátory co jsou na stupačce, pak ve stupačce omezíte proudění a stupačka je studená. Jak jinak taky. Kdybyste měli poddimenzovanou trubku stupačky, pak stupačka bude horká a radiátory teplé jen v horní části. Tak se projevují špatně nadimenzované přívodní trubky.

Ve starých panelákových přípojkách se příliš neregulovalo. Obvykle se na přívodu vyskytoval nějaký ten termostat, někdy nějaký automatický regulační ventil, někdy byl regulační ventil neautomatický a ručně nastavovaný, který se ani nepoužíval. Tak už to chodilo.

Vaše situace ale spíš vypadá, že vám v suterénu měnili nejen trubky, ale přidali i nějaké lepší regulační prvky. Proto vám radím, vaši otázku položte vašemu domovníkovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.13 08:18

Napište víc detailů - kolik má dům pater, ve kterém patře bydlíte, jestli má dům kotelnu nebo výměník a tak. Může být, že po odstávce nezapnuli ve výměníku čerpadlo.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.13 20:55
avatar

Nevím ve kterém patře bydlíte,ani normu na teplotu vody v UT.jen jak to máme.

bydlív v 5 patře osmipatrového panel domu (kolaudace 1968). pokud se topí a chytnu na přívod,tak stoupačka je celá horká a odpvodní je o něco "chladnější" a přívod k radiátoru je teplý i na vypnutém ventilu a to i aniž bych "pustil"radiátor!

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 30.11.13 22:47

Teplota vody závisí od venkovní teploty - ekvitermní regulace. Paneláky dříve bývaly provozovány na tepoty 90/70°C ( ev 92,5/67,5°). V současnosti však jsou teploty tak do 75°C přívod, mnohdy i méně. To vše při výpočtové teplotě (tj. např v Praze při -12°C)

Ty rozdílné dimenze trubek mohou souviset s typem rozvodu - Tichelman.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.