Zapojeni termostatu

Od: Datum: 29.11.13 13:16 odpovědí: 4 změna: 29.11.13 13:53

Dobry den. chtel bych poradit jak zapojit trmostat ke kotli Dakon unica 24RK dua. Na termostatu mam tri konektory. Zapojeni elektriny vseobecne mi nic nerika:) Dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: dexx®
Datum: 29.11.13 13:23
avatar

Za prvé jste ani nenapsal ani co máte za termostat. Za druhé škoda vám radit, zavolejte si odborníka.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: host*
Datum: 29.11.13 13:27

Přidávám se k dexx: zavolejte odborníka.

Termostat je v podstatě spínač nebo vypínač, chcete-li, síťového napětí 230 V. Ve vodičích od kotle k termostatu je nebezpečné dotykové síťové napětí 230 V a práce s elektrickým zařízením, tedy instalace, je vyhrazena odborníkům, kteří také za správné provedení nesou odpovědnost a ručí vám že je instalace provedena podle předpisů, správně a bezpečně.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: elektrika
Datum: 29.11.13 13:29

No jestli si s elektřinou netykáš, zavolej raději odborníka, nebo alespoň souseda kutila. Stejně jako kolega výše potrádám typ termostatu. Obecně: dva z těch tří konektorů budou pravděpodobně spínací a ty je třeba propojit s odpovídajícími svorkami na kotli. Takže stejně potřebuješ přečíst schema termostatu a schema kotle.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koumes
Datum: 29.11.13 13:53

Termostat má obvykle tzv. přepínací kontakt. To znamená, že pokud je teplota nižší než nastavená, je sepnutý základní kontakt s jedním ze zbylých dvou a pokud teplota překročí nastavenou, přepne se spojení opět na základní kontakt ale s druhým z těch dvou. Který kontakt je který, obvykle poznáte podle nákresu na termostatu, nebo podle návodu. pokud jsou kontakty očíslované, ten základní bývá jednička. Pokud má termostat zemnící svorku, nezapomeňte jej uzemnit, protože pokud tam je, tak proto že podle normy uzeměné být musí. Stačí zemění ve společném kabelu, jako u každého elektrického stroje či přístroje.

Pokud potřebujete spínat cirkulační čerpadlo topného okruhu, je třeba je napojit na ty dva kontakty, které jsou sepnuté při teplotě vyšší, než je nastavená. Teplota se pak nastaví tak aby čerpadlo vypnulo, když voda ochladne třeba pod 25°C (Pozor na hysterezi. Spínací a rozpínací teplota se liší a vás zajímá ta rozpínací)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.