Názor na malý průtokáč do kuchyně

Od: Datum: 28.11.13 13:12 odpovědí: 7 změna: 28.11.13 20:43

Ještě prosím o váš nároz na vybavení kuchyně a koupelny průtokovými ohřívači vody místo bojleru. Šetří prý až 70% nákladů na elektřinu, ale musí mít speciální zapojení, resp.odpojení dalších spotřebičů v době provozu.

Díky

Petra


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.11.13 13:31

Je to tak, jak jste to sama napsala. :) Nepříjemnosti s vysokým odběrem, ale zase ohříváte jen to co ihned spotřebujete. Úspora taková rozhodně nebude, protože bojler obvykle provozujete na levnější tarif nočního proudu, takže podle způsobu využívání a nastaveného tarifu to může klidně vyjít i dráž.. Především v koupelně díky vyšší spotřebě vody a způsobu používání (pouštíte vodu méně často, ale větší objem) vítězí bojler. V kuchyni, zvlášť pokud je dále od bojleru a kvůli umytí každého jednoho hrníčku ohřejete zbytečně třeba 10 m trubky už průtokový ohřívač může být výhodný. Pokud je bojler blízko koupelny i vodovodu v kuchyni tak bez váhání jen samotný bojler. Prostě záleží na konkrétním rozmístění bojleru a kohoutků a taky na způsobu využívání, jestli teplá voda stále valí v čtyřčlenné rodině, nebo tam bydlí někdo sám a jen se jednou za den osprchuje a umeje jeden talíř.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: petra222
Datum: 28.11.13 13:35

Díky za Váš názor prima den

Od: rnk*
Datum: 28.11.13 14:12

Ta úspora je velmi nadsazená. Bojler nemá až takové ztráty. A pokud si z dotací pořídíte solární systém tak máte z bojleru v létě teplou vodu skoro zadarmo.

doplněno 28.11.13 18:00:

např. u 125 litrového el. bojleru OKCE 125 jsou ztráty za 24 hodin 1,09 kWh. na ohřev 125 l vody je potřeba 6,6 kWh. Ztráta tedy je 16,5%. V topném období to navíc nelze počítat jako ztrátu, protože ztrátové teplo přestupuje do místnosti a tím ji vytápí. Ztrátou by tedy byl rozdíl v ceně mezi cenou 1,09 kWh elektřiny a 1,09 kWh vašeho paliva, které používáte k vytápění.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.11.13 16:09
avatar

To tedy nevím co je to za odborníka, který tvrdí, že průtokový ohřívač ohřeje vodu o 70 procent laciněji než bojler. O sedmdesát procent lacinější může být tak snad možná pořízení a připojení, ale provoz spolehlivě ne. Ohřev vody elektrickým průtokovým ohřívačem vás přijde několikanásobně násobně dráž, než ohřev vody v bojleru, nočním proudem.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: uska®
Datum: 28.11.13 16:48

Mám na chatě oboje, průtokáč i velký bojler. Nejmenší průtokáč do sprchového koutu o příkonu 2500W v pohodě stačí, žádný velký proud vody to není, ale v pohodě se osprchujete a nemusíte vypínat žádné spotřebiče. Má příkon jako rychlovarná konvice. Nad dřezem je tento průtokáč málo. Mám ráda na nádobí horkou vodu. Vyměnila jsem jej za 5 l bojler pod dřez a plně vyhovuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: instalater*
Datum: 28.11.13 19:13

Pokud máte vodní kámen , tak průtokáč není dobrý . Přirovnám to k rychlovarné konvici . Když ji máte vyčištěnou tak vodu ohřejete za 1 min . Když je dole usazenina z vodního kamene , tak to samé budete ohřívat 2 min.

Co se týče bojleru , tak nejlepší jsou DRAŽICE . Jiný nekupovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koumes
Datum: 28.11.13 20:43

Vhodnost použití průtokáče závisí na způsobu použití daného umyvadla/dřezu.

Průtokáč se vyplatí zejména tam, kde se často pouští malé dávky vody a vodovodní baterie není těsně u boileru. To pak po každém puštění vody necháváte tu horkou v trubce vychladnout a znovu ji napustíte horkou vodou, třeba za půl hodiny.

Dále se víc vyplatí tam, kde nemáte dvojsazbový elektroměr a nemůžete tedy využít výhod levnějšího "nočního" proudu.

Nutnost odpojovat ostatní spotřebiče je především tam, kde nemáte třífázový rozvod a příkon průtokáče tak bere většinu z maximálního proudu bytové/domovní přípojky. U třífázových rozvodů bych to neřešil, tam je obvyklý max příkon daleko vyšší. Navíc Odpojení dalších spotřebičů se týká pouze dalších spotřebičů s velkým příkonem, jako třeba zmíněná varná konvice. což se dá také pohlídat osobně (nezapínat konvici a teplou vodu zároveň) a nebo risknout, že si párkrát do roka vyhodím jistič. (Šikovný elektrikář bude vědět jak použít rychlejší nebo o stupeň slabší jistič na to, aby tím nevyletěl hlavní jistič, ale jen ten správný). Každopádně každý slušný průtokáč (dostatečně výkonný) vyžaduje speciálně natažený kabel z rozvaděče a jistič (každý napevno instalovaný spotřebič nad 2kW).

Jinak se dělají i malé boilery přímo k umyvadlu či dřezu, u kterých tyto rizika s kabely, jističi či třemi fázemi odpadají, teplou vodu máte ihned, ale není jí dost na koupel, sprchu, nebo vůbec celodenní použití, takže odpadá i výhoda případného nočního proudu, pokud jej máte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.