Proč se rosí plastová okna?

Od: Datum: 26.11.13 20:58 odpovědí: 53 změna: 28.02.14 08:57

Poradte...Mam plastové okna a když je venku nula nebo mrzne tak se mí rosi okna..tak 10cm.od spodu..Když mam zatazené žaluzie tak skoro selé jsou uplně orošene...až to kape na parapet. Okna jsou staré 10roku. kolem těsnění netáhne...je to dvojsklo.

Muže někdo poradit?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.13 21:11

Okna prostě neupravíte, už jsou prostě s tak malou izolační schopností a sráží se na jejich vnitřním povrchu vlhký teplý vzduch... Co s tím? Alespoň trochu snížit zdroje vlhkosti uvnitř místností (akvárium, zalévané rostliny, odpařovače atp.) a zajistit alespoň částečné odvětrávání prostorů bytu či domu...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 19.01.14 19:40

Žádná realita a není pravda, že to nejde upravit, u nás v domě to měla řada nájemníků, chce to seřídit spolehlivou firmou, a teď je pokoj a stačí často krátce větrat

Datum: 26.11.13 21:12

Na toto rada není. To je prostě realita.

Vzdušná vlkost z vaření, pocení, dýchání je v místnosti a pokud ji nevyvětráš, tak se vždycky bude srážet na nejchladnějším povrchu v místnosti.

A ta plynová náplň mezi skly taky asi nebude jako u nových oken.

Takže buď doplnit okenice nebo vnější žaluzie, nebo vyměnit zasklení a vyzkoušet a nebo intenzivně větrat - aby v místnosti nebylo tolik vlhkosti.

Od: zubar
Datum: 26.11.13 21:14

Vlhko v místnosti, musí se větrat, pára se sráží na nejchladnějším místě, to je okno. Taky se mi to stává, nejvíc v koupelně,

tak větrám.

Datum: 26.11.13 21:40

asade,

Teplota povrchu Vašeho okna je nižší, než hodnota rosného bodu. Toť pravdivá a učená věta. Jak napravit Váše okno? Určitě se vylepčí, pokud oslovíte někoho, kdo do okna umístní nové zasklení s folií (nahradí trojsklo), vymění těsnění do oken, zateplí se rám okna.

Do té doby nepoužívejte žaluzky...

Závěr, máte hodně špatná okna a špatné zasklení.

Od: buss®
Datum: 26.11.13 21:54

Asi zvenčí, když to teče na parapet. Na webech výrobců najdete důvody.

Od: host
Datum: 26.11.13 22:03

Od nových oken člověk čeká, že budou dokonalá, nebude na nich sražená vlhkost ani námraza (ledové květy), což bývalo v dobách, kdy se topilo jenom přes den a ráno byla okna zamlžená a v zimě zamrzlá, nebo když se v kuchyni vařilo nebo vyvářelo prádlo.

Smutné je, když se vlhkost v dolní části oken a na okrajích, jakoby ve tvaru širokého U objeví vlhkost a když to majitel reklamuje u firmy, která okna montovala, přijde reklamační technik, vysvětlí vám, že máte pustit radiátory a topit a nečekat, že bude teplo i bez topení a nechá si podepsat, že vám to vysvětlil a tím reklamace končí. A musíte se s tím smířit, nebo pátrat po tom, jak je udělaný parapet a jak je zednicky udělané položení okna do otvoru ve stěně a jak je zapěnované a izolované.

Zajímavé je že v paneláku se sto byty při pohledu zvenčí na některých oknech sražená vlhkost je, na některých ne, podle toho, kam se dá dohlédnout, do vyšších pater ne, tam se to lidé dozvědí od sousedů, jestli tam mají sraženou vlhkost na oknech nebo ne

Datum: 27.11.13 07:50

Asi jste si odpověděl sám. Kolem těsnění netáhne.

A to je špatně. Nemáte-li jinak zajištěné větrání, zákonitě se rosí okna a časem přijde i plíseň.

Člověk, který nic nedělá, jenom spí, za noc vydýchá a vypotí asi 1,5 litru vody. Do kubíku úplně suchého vzduchu se při pokojové teplotě vejde 20 až 25 gramů vody (podle teploty). Místnost 4 x 4 x 2,7 metru má objem 43 m3. Pojme tedy (za předpokladu, že když jdete spát, naplníte ji absolutně suchým vzduchem) nějakých 800 až 1000 gramů vody. Kam se vejde zbývajících 500 až 700 gramů vody, které za noc vydýcháte a vypotíte? Holt se někde na chladnějším místě srazí.

Jistá lobby montuje nepoučeným naivkům okna z PVC a oni se pak nestačí divit.

Od: koukolik
Datum: 27.11.13 08:04

Jen nepoučený naivka svede nadměrné rosení oken na materiál, ze kterého jsou vyrobené.

Datum: 27.11.13 08:08

Okna jsou včechna skleněná. Jenom některá větrají netěsnostmi z nedokonalosti, některá vestavěnou ventilací a některá těsní jako v ponorce.

Datum: 27.11.13 08:12

hezký únikový manévr *palec* *smich*

Datum: 27.11.13 08:18

Si dělám srandu z toho PVC, protože je to opravdu příšerný konstrukční materiál. Ale s tímhle problémem to nemá nic společného.

Pokud nebude větrat a odstraní rosení oken, dosáhne rosení zdí a to bude mnohem horší.

Datum: 27.11.13 08:30

No proto ;) Už jsem myslel, že tu začne zase někdo šířit pověru, že plasťáky = rosení oken. Viděl jsem spoustu domů s plastovými okny, která se nerosí. A viděl jsem několik dřevěných (nových) oken, zarosených jak sviňa. Takže s materiálem to opravdu nesouvisí. Je důležité, jak jsou okna vestavěná a jak pečlivě a s rozmyslem je udělaný celý dům.

Ale s vaší poslední větou rovněž nesouhlasím. Neznám žádný mechanismus, který by způsobil, že se rosení oken přenese na rosení zdí. Pokud jsou podmínky pro srážení vlhkosti ve zdech a ta nemá kam odcházet, sráží se tam a tvoří plísně nezávisle na tom, jestli se okna rosí nebo ne.

Datum: 27.11.13 08:39

Pokud je nejchladnějším místem nevětrané místnosti okno, sráží se pára na něm. Pokud zlepšíme jeho izolaci nebo jinak zajistíme zvýšení teploty vnitřního povrchu okna, dosáhneme toho, že nejchladnějším místem bude nějaké jiné. Pravděpodobně zeď v některém rohu. A tam se objeví plíseň.

Mimochodem, viděl jsem i rošení podlahy (z PVC - a děsně mi po ní klouzaly pantofle s plastovou podrážkou).

doplněno 27.11.13 08:59:

A co zabrání srážení na zdi, která má teplotu nižší, než rosný bod?

doplněno 27.11.13 10:53:

Reakce na koukolika - žádné zateplení neodstraní problém nevětrání - pára se nakonec nutně srazí na nejchladnějším místě.

Rozdíly v izolaci oken nejsou nijak dramatické, rozdíly ve větrání jsou fatální.

Datum: 27.11.13 08:49

Nezlobte se, nesouhlasím. Pára si nevybírá nejchladnější místo, ale sráží se na všech místech, kde k tomu má podmínky. Pokud má možnost srážet se na zdi, sráží se tam nezávisle na oknech.

Datum: 27.11.13 09:16

Pára se sráží tam, kde je teplota nižší, než rosný bod. Stalo se mi v zimní zahradě, kde je samozřejmě vyšší vlhkost, že jsem vyměnil okna s dvojskly, která se rosila za okna s trojskly a okna se rosit přestala. Ovšem vlhkost se objevila na stěně pod okny. Takže mě čeká zateplení vnějších stěn a pro jistotu budu řešit i strop a budu doufat, že ta vlhkost zůstane, pokud možno, ve vzduchu. V tuto chvíli si ale myslím, že méně zla naděla, když se rosí plastová okna, než když vlhnou stěny.

Datum: 27.11.13 10:05

Podezřelá souvislost ... a nesráží se to třeba na špatně zapravené vymrzající spáře mezi oknem a zdí? Nebo možná ta stará okna špatně těsnila a průvan stačil vlhkost odvětrat? Nevím, může dpo toho vstupovat víc faktorů, já si stojím za svým názorem. V každém případě by rozumně navržené zateplení mělo pomoci

Datum: 27.11.13 10:55

Není na tom nic podezřelého. Okno s trojsklem má prostě lepší tepelně izolační vlastnosti než 40cm Ytong. Má tak dobré izolační vlastnosti, že na něm dokonce za příznivých pomínek vzniká na venkovní straně námraza, přičemž v interieru je pokojová teplota.

Datum: 27.11.13 11:15

nerozumíme si ... bavím se o faktu, že se rosení po instalaci trojskel přesunulo jinam. Mně se jen nezdá (viz diskuze výše), že by prostá instalace oken bez sklonu k rosení způsobila přesun rosení jinam. Muselo se určitě ještě něco změnit.

Datum: 27.11.13 12:12

Jo, rozumím. Výměna oken umožnila o dost snížit teplotu podlahy pro dosažení stejné teploty prostoru, protože plocha oken je poměrně velká. Tím ale mohlo dojít i ke snížení teploty stěny nad podlahou.

Datum: 27.11.13 10:00

reakce na 27.11.13 08:59: podobně jako u těch oken. Více topit, více větrat + rozumné a dobře vypočítané zateplení

Ale rozhodně tomu nezabráním instalací špatně izolujících oken, na kterých se pára bude srážet

Datum: 27.11.13 08:02

Častěji větrat, více topit, zajistit ofukování oken teplým vzduchem (nemáte náhodou místo radiátorů podlahové topení?). Jestli se to rosí opravdu moc a už při teplotě kolem 0, zvážit výměnu oken nebo přisklení další vrstvou.

Datum: 27.11.13 08:41

Základem řešení je (z)měřit teplotu a vlhkost vzduchu v místnosti. A to nejlépe po delší dobu.

Ohodnoceno: 3x

Datum: 27.11.13 10:22

Buďte ráda, pamatuju si za mých mladých let, kdy bývala okna zevnitř i namrzlá...

Datum: 27.11.13 14:25

Že jsou okna nekvalitní,je nabíledni.Prokázat se to dá jednoduše,měřením kontaktním teploměrem.Porovnáním venkovní a vnitřní teploty.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x

Datum: 27.11.13 16:12

Myslím si, že když se rosí okna, tak vlhkost v bytě je veliká. Možná, že by stálo za to, zakoupit vlkoměr. Není to tak pronikavá finanční zátěž. A větrat! Větrat jako přepadovku! Na několik minut otěvřít všechna okna a všechny dveře. Jinak hrozí plíseň. A to je živá mrcha a zbavit se ji, to bývá velký problém. *plac* Topit a větrat!

Datum: 20.12.13 00:59

Ahoj. Tady se pořád řeší okna a materiály a stále nikdo nepožádal o info, jaká je v místnostech dosahována teplota, kolik je tam a jak velkých kytek, jak je často sušeno prádlo v bytě a podobně. Když se vaří voda, tak se dost vypařuje, když hoří na sporáku plyn, jde z něho ve spalinách nepředstavitelné množství par. A to je dost vody a i s tou co se dostane do místností z biologických procesů Vašich těl. Jak tu taky bylo zmíněno. Něco z toho se dá odstranit, něco omezit a něco třeba i jen např. z těch orosených a opocených oken prostě odstranit otřením. Se to nezdá, ale tím té vlhkosti docela dost zmizí. O nutnosti rozumného větrání tu už bylo dost napsáno.

Od: shermen
Datum: 21.12.13 23:22

Bydlím v novém rod.domku(1 rok).Je postaven z Ytongu + 10cm zateplení,5ti komorová plastová okna.Vše je na elektriku(sporák,kotel).Topíme na 24 stupňů a vlhkost máme kolem 70%.Větráme jako všichni(na 5 minut otevřít dokořán okna i dveře asi 3xdenně).Všechna okna máme ráno zamlžená(asi 10 cm).V horních místnostech vlhnou rohy(plíseň je taky).Od firmy jsem se dozvěděl,že je to u nových objektů normální a tento problém prý potrvá asi 3 roky.

Datum: 22.12.13 16:38

24 st a 70% tak to je teda naprosto nevyhovující. Zřejmě stavba - rychlokvaška. To se Vám musejí vlhkem prohýbat i dveře. Dopoučené maximum je 60%,

Datum: 22.12.13 19:38

Já vím,že 60% je maximum,ale jak to docílít teď v zimě.Po vyvětrání vlhkost spadne na nějakých 55%,ale za 2hod. je to opět stejné.Měl jsem pujčeny odvhlčovače měsíc a můžu říct,že to pomohlo po dobu co běželi.Za 24 hod. jsem vylil 15 l vody.Na kolik bych měl vytápět,aby to bylo vyhovující?

Datum: 23.12.13 21:05

Kde se bere ta vlhkost v bytě?

Když se v zimě větrá, je suší vzduch, proto klesne vlhkost. Vaše okna jsou mizerná. Páč 5 komor je na historii před 10-15 lety. Máte zateplené rámy? ¨Měříte teplotu povrchu okna?

Datum: 25.12.13 17:14

Dům je novostavba,proto asi ta vlhkost.Nevím,jestli jsou zateplené rámy,ale asi ne.Zamlžená okna mám ráno,během dne,jak se větrá,tak už se nerosí.Teplotu okna jsem neměřil.

Datum: 25.12.13 19:51

Jen tak mimochodem, jak počet komor ovlivní teplotu skla?

Od: uska®
Datum: 22.12.13 16:51

Jsem druhou zimu v novostavbě a tento problém znám i když nemám odfušovanou stavbu. Mlží se mi okna, ale jen tak 5 - 6 cm, jsem bez plísně, ale topím, utírám okna a větrám. První zimu jsem málokdy šla s vlhkostí pod 75% , ráno běžně 90% ať jsem dělala cokoliv. Druhá zima je lepší, vlhkost se pohybuje od 50 - 65%. I mně stavaři tvrdili, že musím tři roky vydržet. Nemám radiátory pod okny, to také bude dělat dost zle. Už se těším na další zimu snad bez problémů.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 22.12.13 19:23

Ahoj. Zdá se to jen mě, nebo si i někdo jiný všimnul toho, že mnozí tazatelé (ASAD není asi vyjímkou) vnesou dotaz a po žádosti o doplnění nějakých informací se už nic neděje. Mají vůbec nějaký zájem se něco dozvědět ke svému problému, nebo se zúčastňují nějakých závodů v počtu podaných otázek?

Ohodnoceno: 3x

Datum: 23.12.13 21:07

humbuckere, je to častý jev. Žadatel dá dotaz, nejsaný, neúplný, chci doplnění anic se neděje..

Od: peterka07
Datum: 25.12.13 22:36

Pokud pominu výměnu/opravu oken, tak jediná možnost je snížit vlhkost vzuchu, třeba větráním - viz http://www.snizujeme.cz/clanky/jak-se-zbavit-roseni-oken Okna se mlží kvůli rozdílům teplot mezi místností a venkovním prostředním v závislosti na vlhkosti vzudu v místnosti. Doporučuji se podívat na tuto tabulku http://www.oknamacek.cz/roseni-skel/ kde je to vše podloženo daty a poté provést měření.

Datum: 02.01.14 20:23

Za ten odkaz díky! Také nás trápí podobný problém (máme "poděděná" okna po předchozích majitelích bytu). Ta tabulka, jestli jsem to správně pochopil, vychází z normy ČSN. Pokud bych zjistil, že se okna rosí, i když není dosaženo daných hodnot, je to na reklamaci?

Datum: 02.01.14 20:32

Ta tabulka vychází z fyzikálních vlastností vlhkého vzduchu a nemá nic společného se žádnými okny.

Od: pez
Datum: 19.01.14 19:34

Ale jistě, že okna lze reklamovat.

uspěšně jsem reklamoval okna která se rosila i při normou daných hodnotách, kdy se rosit neměla. Výmluvy výrobce na vlhkost a větrání jsou leckdy nesmyslná. Skončilo to výměnou skel v celém RD na náklady výrobce oken.

Je to trochu složitější problematika.

Od: zdenekj
Datum: 29.01.14 19:49

Článek na stránkách firmy Macek je pouhé balamucení lidí a, jak píše ra252, nemá s okny vůbec nic společného. K posouzení, zda se okna budou rosit je totiž nutno znát nejen teplotu rosného bodu ale hlavně teplotu vnitřní strany skla a ta závisí za konstantních teplotních podmínek (tj. venkovní a vnitřní teploty) na prostupu tepla přes okenní sklo. Je-li např. tato hodnota 0,9W/stKm2, jak deklarují mnozí výrobci, pak lze z řady tabulek i grafů zjistit, že při venkovní teplotě -15stC by měla být teplota vnitřního povrchu skla( u klasického dvojskla) cca +15stC. Dle uvedené mackovské tabulky lze vidět, že i při vlhkosti 60% je teplota rosného bodu nižší než teplota vnitřní strany okna a tudíž by se okno nemělo rosit a pokud ano, pak je údaj o hodnotě 0,9W/stKm2 lživý a skla propouštějí více tepla, jsou tudíž horší kvality, (např. 1,4W/stKm2)a tudíž zákazník byl podveden. Domnívám se, že řečmi o množství generované vodní páry a opakovaném větrání se snaží firmy vnutit zákazníkovi představu, že na vině je on a ne nekvalitní okna s parametry, které neodpovídají deklarovaným a tím se vlastně snaží zakrýt podvod na zákaznících. Problémem ovšem zůstává prokázání této skutečnosti popř. soudní spory s těmito firmami.

Od: reynok*
Datum: 21.01.14 21:05

naši měli problém s novými plastovými okny, nakonec to bylo špatnou instalací, museli potom vybourat příčku mezi okny a firma jim to nějak usadila znovu a vyzdila to mezi či co...nám se doma taky rosí okna, ale spíš stačí jen při vaření otevřít dveře z kuchyně...na velkejch balkonovejch oknech jsem si, při pokládce dlažby na balkoně všimnul, že mají zvenku ventilační díry několik centimetrů pod spodkem skla... jednu díru podélnou v polivně každýho okna dole... tedy je taky možný, že třeba usazením oken nějak hlouběji nebo zatřením díry třeba izolací apod..můžou okna nějak blbnout taky..

Datum: 21.01.14 22:40

Můžete to prosím rozepsat (ten problém Vašich rodičů)? Jak se jim rosily (všude, nebo jen v dolní části) a jestli to bylo v paneláku. Příčku mezi okny máme ještě původní, ale dům (včetně té "příčky") je zateplený. Ty ventilační otvory jsou tuším v rámech oken a ne v "křídlech" - jestli se nepeltu, tak je to pro odvod vody (jelikož dnešní okna se nedělají s takovými těmi malými parapety a to těsnění nemusí těsnit úplně dokonale).

Od: jendaodpoved
Datum: 21.02.14 18:14

Rosení oken trápilo i mě, hodně mi pomohla tahle stránka: http://www.inkapo.cz/roseni-oken

Datum: 26.02.14 21:08

Pokusím se "oživit" tuto diskuzi a zeptám se - je normální, že okno má vnitřní teplotu cca 19 stupňů a v dolní části (od rámu tak do 5-10 cm nahoru) má teplotu cca 14 stupňů)? Venkovní teplota aktuálně 4,6 stupně, vnitřní 23 stupňů. Okno je 5ti-komorové, U=1,1, podklad 343R, 30 mm.

Přijde mi, jestli není spodní rám okna špatně izolovaný - a proto se nám rosí okna v dolní části...

Datum: 26.02.14 21:14

Nevím jaký máte rámeček mezi skly, jak jsou stará okna, U= 1,1 ale asi to je celé okno, nikoliv zasklení.

Skla jsou ochlazováno přes rámeček a okraje...

Je to normální.

doplněno 27.02.14 08:26:

Tomášku, nepotěším Vás. Je to časté stěžování majitelů nových oken. Když jim sdělím, že si koupili sice nová okna, ale horší se již nevyrábějí, tak se diví. Ale je to tak.

K tomu se přidá třeba ještě špatné zapravení a je vymalováno.

doplněno 27.02.14 13:46:

Zkuste vyfotit okno zvenku, pak lze navrhovat zeteplení rámu..

Datum: 26.02.14 22:39

Milane, až tak se v tom nevyznám - navíc okna jsme nevybírali my - už byla v bytě nainstalována (když jsme ho kupovali).

Okna mají lehce přes 3 roky. V popisu se mimo jiné píše: "5K okenní 395.03", "výplň F4-16-F4", "teplý rámeček", ... Předtím tam byla stará dřevěná okna - ta se odstranila a vše se instalovalo nové (rám, okna, ...). Okna (a rám) jsou plastová.

doplněno 27.02.14 08:53:

Milane, bohužel vím, že předchozí majitelka bytu vybrala ta nejlevnější okna - býval bych byl radši, kdyby okna nechala stará a o to byla cena bytu nižší... A okna bych si pak vybral sám (nějaká lepší). Ale s tím už moc nenadělám - zase mi přijde škoda ta okna po 3 letech vyhodit a kupovat nová.

Jen jsem si říkal, jestli to normální (ta o dost nižší teplota v dolní části oken) - jestli to není vada oken nebo instalace rámu a jestli to tudíž nereklamovat... V předchozím bytě byla taktéž levnější okna (od jiného výrobce) a s těmi vůbec problém s rosením nebyl. Je pravda, že vlhkost v daném bytě byla o něco nižší, ale zase když byla z nějakého důvodu vysoká, tak se nerosila výrazně spodní část, ale téměř celé okno (takže asi nebyl rozdíl v teplotě spodní části okna a zbytku)...

doplněno 27.02.14 16:11:

Milane, tady posílám fotku - kdyby bylo třeba další, není problém... Vnější parapet tuším zůstal původní, což snad ale nevadí.

Datum: 27.02.14 16:21

Když pomyslě provrtáte prostor mezi parapetem a rámem, je tam mezera 2,5-3cm. Tak co provrtáte? Plech, podkladový profil okna a jste v mistocti, zřemě v parapetě.

Zde je velký tepelný most, který ochlazuje rám okna a křídlo. Taky i vnitřní parapet. Je to velká ochlazovací plocha.

Pak ještě nevidím jak hodně máte zateplen rám kolem dokola..

Datum: 27.02.14 20:03

Fotku "zbytku" rámu pošlu zítra. S tou dolní částí se toho asi moc udělat nedá, že? Nebo tam dát "provizorně" pás z polystyrenu?

doplněno 28.02.14 19:06:

Milane, tady posílám další fotky... Ještě mi došlo, že je zvláštní jedna věc - co jsou balkonové dveře, tak se dole rosí i to horní okno - přitom mezi ním a tím spodním je jen část "profilu" (tzn. ne rám okna). Napadá mě, jestli to rosení nemůže nějak souviset se žaluziemi - jestli ten spodní "širší" díl "nenapomáhá" ochlazování spodní části okna. V jedné místnosti na noc ty žaluzie vyhrnu a ráno uvidím (i když mám dojem, že už jsem to kdysi zkoušel a vliv to nemělo).

Datum: 28.02.14 08:57

Vždy lze dělat lepší úpravu..

Datum: 26.02.14 22:01

Spodek okna se rosí proto, že kousek nad parapetem se nedostatečně pohybuje vzduch, přesněji většina teplého vzduchu stoupá, ohřívá a osušuje povrch okna, ale nad parapetem se vytvoří malý vzduchový válec se studenějším vzduchem, který naopak ochlazováním ztrácí vlhkost a ta se tam vysráží. To pak vypadá, že je dole horší rám (rámeček skla), ale je stejný (možná stejně špatný) jako ostatní části okna.

Ohodnoceno: 2x

Od: uska®
Datum: 26.02.14 22:07

U podobných oken jsem měla v záručáku poznámku, že rosení do 1,5 cm od spodního okraje je v normě. Z toho mně vychází, že máte větší vlhkost v bytě než by bylo třeba.

Datum: 26.02.14 22:43

Takovou poznámku v záručáku nemáme. Rosení je tak do 2-3 cm od okraje. Vlhkost máme myslím "v normě" (kolem 50 %). Samozřejmě jsou chvilky, kdy je vlhkost vyšší (když se v zimě uvnitř suší prádlo apod.), ale okna se rosí, když to řeknu s nadsázkou, bez ohledu na vlhkost.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.