Zásuvka bez zemnícího vodiče

Od: Datum: 26.11.13 14:27 odpovědí: 9 změna: 28.11.13 19:23

Ahoj. Je možné používat zásuvku, do které je přivedena fáze a nulák, ale ne zemnící vodič? Pokud se do ní zapojí nekovový spotřebič, tak by se nic stát snad nemělo. Zásuvka je venku v kolně a slouží hlavně na zapojení sekačky (plast), vrtačky. Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.13 14:34
avatar
Ja bych praktikoval přeznačeni N na PE a zapojil btch to jako tn c
Ale pockal bych na rady mistnich znalejsich...
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.13 15:23
avatar

Bez připojeného ochranného kolíku je to naprosto špatně. Nikdo nezaručí, že tam někdy někdo nepřipojí spotřebič třídy 1. , který může být v případě poruchy smrtelně nebezpečný. To by musela být speciální zásuvka, do které se takový spotřebič připojit nedá. Pokud je to starší dvoudrátová instalace, tak by měl jít nulák nejdřív na kolík a následně na pravou zdířku. Pak je i spotřebič třídy 1. jakštakš chráněn. Ovšem předpisům už ani to nevyhovuje. Do nedávna musely být všechny zásuvky, u kterých se může očekávat připojení spotřebiče používaného venku, připojeny přes proudový chránič (to jest třídrátově). Podle posledních předpisů tak musí být již připojeny zásuvky všechny (výjimky existují, ale s těmi se doma asi nesetkáte).

doplněno 26.11.13 16:08:

Vymlouvat Vám to nebudu, ale může. Třeba si například někdy půjčíte od souseda starší sekačku (třída 1) a v mokré trávě si seknete do přívodního kabelu... Třeba Vás utěší, že byste nebyl první, kdo to odnes tím nejhorším způsobem. Vtip je v tom, že nikdy nemůžete vědět, co tam kdo připojí a ani Vy nemusíte na pohled poznat, že jde o spotřebič 1. třídy. Ony ty předpisy nejsou pro srandu králíkům, ale když myslíte, že se zrovna Vám nic nemůže stát... Takových už bylo...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dkutil
Datum: 26.11.13 15:55

Starší instalace to není, je tam dlouhý dvoužilový kabel (L+N), vedený z garáže a zapojen do zásuvky v kolně. Vím, že je to špatně a nikdo jiný ji nepoužívá. Byla tam přidána jen kvůli té sekačce, která je plastová, tak tam žádné nebezpečí snad hrozit nemůže ne?

Datum: 26.11.13 16:24
avatar

Vaí sekačku neznáme takže muže...

a nechápu proč to řešíte prostě kolík se má připojit na pe nebo pen a vy to nemáte tak co řešit?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniell*
Datum: 26.11.13 16:32

Taková zásuvka se používat nesmí .. repektive smí pokud se, ale něco stane nemůžete počítat s nějakým odškodněním (od poruchy přístroje přes vyhoření elektroinstalace až po usmrcení el.proudem) Zásuvka která není v souladu s aktuálnímy normama se nesmí používat a měla by se co nejdřívě vyměnit.

Zemnící vodič je v elektroinstalaci i v zařízeních vodičem nejdelším - víte proč? Pokud se stane že se vodiče vytrhnou tak je žádoucí aby se vodič zemnící vytrhl až jako poslední právě ten je totiž v elektroinstalaci nejdůležitější- bez něj vás v podstatě nic nechrání před přímým úderem el. proudem . Zásuvku používejte je to ale jen a pouze na vaše riziko. jak se říká 999krát se nic nestalo ale po 1000 už ano ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.11.13 16:59
avatar

Dve veci. Zasuvka se menit nemusi, nema jediny duvod. Vymenit se musi kabel. A druha vec je delka toho zemniciho vodice. Ano v prodluzovackach musi byt delsi, ale neplati to v cele elektroinstalaci.

K dotazu. Chapu ze mate plastovou sekacku a jaky je k ni zastrcka? Taky dvoukolikova, nebo pro spotrebice I, tridy, tedy zastrcka podobna pracce, lednicce...?

A co prumer dratu? Je dostacujici?

doplněno 26.11.13 17:03:

Tedy jestli je to opravdu sekacka II.el tridy, tedy zastrcka kterou muzes strcit do zasuvky libovolne, pak to zas takova tragedii neni. Ale to si clovek rekne jednou a podruhe uz tam rve cerpadlo na vodu a nebo cirkularku. Tak bacha na to.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dkutil
Datum: 26.11.13 17:18

Sekačka má tu zástrčku na kolík (stejně jako pračka atd.). Ok, tak kabel pro jistotu vyměním. Netřeba riskovat.

A dotaz k té sekačce. Pořád mi nejde do hlavy, jak bych i přesto mohl přijít k úrazu. Pokud dojde k nějaké poruše sekačky, tak pořád přece v ruce držím plastové madlo...

Datum: 26.11.13 17:24
avatar

stačí aby jsi se k ní ohnul a dostal jí , padneš na ní a budeš se klepat celej den...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: hudzi*
Datum: 28.11.13 19:23

jj soused na chatě měl taky takovou zásuvku jen na sekačku...pak tam dal čerpadlo a dneska už není mezi námi

Takže za mě- pokud není zásuvka vedena v TN-S a pod fíčkem, tak pro mě není nikdy bezpečná

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.