Rekonstrukce stodoly na dům?

Od: Datum: 26.11.13 10:04 odpovědí: 10 změna: 28.11.13 10:08

Dobrý den, dostala se nám do rukou velmi výhodná koupě stodoly (v katastru vedené jako zemědělský objekt bez čísla popisného) s obrovským pozemkem. Máme zvířata, takže je to pro nás naprosto dokonalá nabídka, ale...chtěla jsem se zeptat, zda je možné ze stodoly udělat objekt k trvalému bydlení s číslem popisným...majitel již část k bydlení uzpůsobil..přesto. na to, abychom z toho mohli udělat objekt k bydlení, je určitě potřeba nějakých stavebních povolení a přidělení čísla popisného apod...nemáte s tímto někdo zkušenost, nemohli by jste mi prosím poradit, jak se zachovat, co kam jít nejdříve řešit a zda to vůbec jde? Děkuji, za každou radu budu ráda

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.13 10:32

Někde na webu jsem viděl přestavbu stodoly na obytný dům,aniž se stará stavba zbourá.Navenek zůstane stodola stodolou,pouze uvnitř se vystaví nové bydlení.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.11.13 16:07

Datum: 26.11.13 16:36

Jo, zvláště ten interiér. Kdo umí, ten umí.

Od: canynka
Datum: 26.11.13 18:49

Já Vám všem velice děkuji, ale potřebovala bych vědět, jak je to se stavebním úřadem a nějakým povolením, když to není objekt k bydlení, ale zemědělská stavba...musím nejdřív na stavební úřad? A co když mi přebudování stodoly nedovolí?

Datum: 26.11.13 19:02

Jde jednoznačně o změnu užívání stavby, takže k získání popisného čísla budete potřebovat kolaudaci (a k ní spoooustu lejster a povolení - projekt, statik, hasič, hygienik, ochránce životního prostředí...). Spolupráci se stavebním úřadem se nevyhnete. Pokud Vám to z nějakého důvodu nepovolí, máte smůlu. Lze to samozřejmě postavit bez povolení, ale v tom případě zapomeňte, že Vám to někdo uzná jako obytný dům a že dostanete popisné číslo. Absence toho čísla Vám pak přinese nespočet dalších problémů.

Od: moto®
Datum: 26.11.13 19:13

Osobně bych stodolu začal nenápadně adaptovat maximálně v rámci ohlášení stavebních úprav a je otázkou, zda je nutné mít objekt kolaudován jako obytný objekt. Mám osobní zkušenost, že když se člověk úřadu moc ptá, moc se doví a když se jim podá prst, utrhnou ruku. Vždy záleží na konkretních úřednících a zvyklostech v místě a místních občanech. Jsou místa, kde se nějaká přestavená stodola neřeší, jinde se zase sousedé napráskají za nepovolenou kůlničku nebo plot.

Takže před padnutím do jha úřadu, projektantu a všelijakých povolovačů bych napřed udělal místní špionáž a pak bych operativně řešil. A na případném stavebním úřadě bych ev. nepřiznal celý rozsah adaptace, jen části pro obytný prostoru. O zbývajících užitných prostorech bych se vůbec nebavil.
Jeden známý si koupil něco podobného, na dvůr si postavil velký obytný přívěs ve kterém přechodně s paní žil a nenápadně si objekt přestavovali, naprosto bez dohledu úřadů. Později se stejně nenápadně do objektu přesunuli a bylo dokonáno.

Sám jsem si ze stodoly udělal nádhernou dílnu. Dnes mi pani navrhuje, že si z ni uděláme velký obývák. Je to suché, izolované, zateplené, velká plastová okna.

Datum: 28.11.13 10:08

"a bylo dokonáno."

Vzápětí přijde (třeba na udání) kontrola ze stavebního úřadu a celou "dokonanou" stavbu nařídí zbourat. Takovouhle akci si může beztrestně dovolit jen někdo z horních 10000, což Vy asi nebudete.

Datum: 26.11.13 19:16

cacynko, vše je možné.

Osobně bych doporučil dojít na Váš stavební úřad, aby Vám příslušná referentka sdělila podrobnosti, za jakých podmínek je Váš záměr možný. Buď předělání stodoly, nebo postavení nového domu na místě stodoly. (postavit barák a pak zbourat stodola..)

Od: ga
Datum: 27.11.13 23:16

Doporučuji Vám savštivit místně příslušný stavební úřad a o záměru si s příslušným referentem pohovořit. Jednat na rovinu.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.