Jak prát ručníky

Od: Datum: 26.11.13 08:23 odpovědí: 10 změna: 10.12.13 22:37

Poradí někdo jak zacházet s ručníkem aby zůstal měkký - jak prát a žehlit nebo ne ..? Děkuju

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 26.11.13 08:33

Z praktického hlediska bych ho nežehlil (k čemu?)

A když vím, co udělá za pár měsíců avyváž v nádobce v pračce a jak blbě se to čistí (byť horká voda pomůže), tak i s ní bych to moc nepřehíněl. Navíc do ručníku utíráte tělo a kdo si chce otřít tělo do ružníku se zbytky pracího prášku nebo avyváže? Já tedy ne a tak ručníky neavyvážuju (alergik).

Kupodivu je mám měkké, ale jestli je to tím..?

Ohodnoceno: 0x

Datum: 26.11.13 08:34

dlouholetá zkušenost nejen z domova říká " používat aviváž a pak se nemusí ani žehlit

Od: dako®
Datum: 26.11.13 09:02

Zřejmě máte tvrdou vodu, tak ty ručníky jsou po vyprání hrubé. Používejte aviváž , mě se osvědčil Silan, nebo Lenor. Vyžehlit můžete, ale říká se, že froté ručníky se žehlením ničí. Já žehlím a zničené je nemám.

Datum: 26.11.13 09:19

V létě, když se suší venku, dávám místo aviváže ocet. V zimě zůstávám u aviváže. Ručníků používám za týden hodně, tedy nejsou příliš špinavé a tak si mohu dovolit prát na 40. S práškem jsem velice opatrná a dávkuji mnohem méně, než výrobci doporučují. ;) Jednou, nevím, co se stalo, mi ručníky hodně ztvrdly. Vyzkoušela jsem předpírku a se sodou. Byly ještě tvrdší. Tak jesm je nechala, už čisté, vyprát s octem na 60, na celý program. Toho octu jsem dala skoro litr. Ručníky jsem vytáhla nádherně hebké. Odvápnily se, ocet všechno rozpustil.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 28.11.13 14:34

To musím někdy taky vyzkoušet. Ocet používám jen na odtranění vodních kamenů z tech. předmětů (spirály bojlerů,vodovodní batery, čidla,apod...), ale že i na tvrdé ručníky platí... Díky za tip!

Datum: 26.11.13 11:56
Já také dávám méně prášku, než doporučuje výrobce. Aviváž používám, nežehlím a ručníky mám měkké. Mám vypozorováno, že sušení venku je lepší, než v zimě doma. Ocet se mi líbí - vyzkouším...

Datum: 26.11.13 15:01

Moje zkušenost je že ručník ztvrdne tak nebo tak,buďto hned nebo časem. Co pomáhá,je sušička. Po sušení je opravdu jemný a měkký.

Datum: 27.11.13 10:44
Já díky Bohu takovou zkušenost nemám. I dvacetileté ručníky mám měkké. Teď mě napadlo: kamarádka je pravidelně vyváří a za chvíli je má jak prkna :( - tak v tom bude svou roli hrát i teplota...

Od: sara111*
Datum: 10.12.13 22:19

Peru dle navodu na 60 nebo 70. Pokud jsi alergik tak pouzivej BIO prasky. Staci troska a pradlo je krasne hebke a voni bez avivaze. Rucniky zehlim, jsou pak mekci a prijemnejsi.

Od: sara111*
Datum: 10.12.13 22:37

sem ti nasla primo desatero: takze to vsichni delame spatne :) Desatero správné péče o ručníky a osušky
1) Před prvním použitím ručníky dvakrát vyperte a nejlépe usušte v sušičce, či nechte volně uschnout, aniž byste se do nich utřeli. Vlákna se zatáhnou a prodlouží se životnost.
2) Dodržujte předepsané dávkování prášku. Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.
3) Dodržujte oddělené praní podle barev.
4) Barevné ručníky perte v tekutém pracím prostředku _ ten se lépe rozpouští.
5) Na barevné prádlo zvolte prášek nebo gel s označením color (bez optických zesvětlovačů). Na bílé ručníky jednoznačně používejte prášek, nikoli gel určený pro bílé prádlo. Optické zesvětlovače jsou pouze v sypkém prášku; gely pro bílé prádlo nejsou zdaleka tak výkonné jako prášky.
6) Nepoužívejte aviváž. Ta vlákna slepí k sobě a ručníky ztratí měkkost. Může také zapříčinit tvorbu žmolků. U bílých a světlých ručníků může barevná aviváž působit i jejich šednutí či zaprání.
7) Dodržujte předepsané plnění pračky. Při přeplnění nebo naopak nedostatečném naplnění by třením o buben mohlo rovněž dojít k tvorbě žmolků.
8) Ideální je sušička. Vlákna nejen usuší, ale i načechrá.
9) Sušení na radiátoru nebo na přímém slunci škodí Vlákna se mohou polámat a poničit.
10) Ručníky ani osušky nežehlete. Smyčky se zploští a polámou a mají pak menší savost

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.