Plyn. kotel Dakon - hořák nejde do výkonu

Od: Datum: 24.11.13 10:24 odpovědí: 7 změna: 30.11.13 19:04

Dobrý den. Máme plyn. kotel Dakon a problém se týká výkonu kotle. Při puštění teplé vody má kotel hřát větším výkonem a jen lehce přidá a pak lehce ubere, voda je jen vlažná. A do topného okruhu mi to připadá podobné, plamen hořáku je jen cca 1 cm vysoký. Bohužel ani teploměr neukazuje, je dokonce pod nulou:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: zabu
Datum: 24.11.13 11:06

Jaký je to typ? Podle popisu bych tipoval na vadné(upadlé) čidlo termostatu(ale to by pravděpodobně kotel neběžel vůbec), nebo zaseklý trojcestný ventil - to může způsobit např. vadné čidlo trojcestného ventilu. Další z poruch, to může být závada elektroniky. Uvnitř jsou trubičky co vedou od trojcestného ventilu k výměníku a zpět. Jsou horké, nebo jen vlažné, stejně jako je topná voda na výstupu z kotle?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janek*
Datum: 24.11.13 11:48

Díky moc za rychlost:) Tak kotel je Dakon DUA 24 HV-CK, měřáček teploty bude asi v háji, protože trubky jsou teplé jak pro TUV tak i topení. Velikost plamenu na TUV reaguje i na regulaci potenciometru a při zapnutí vody normálně naskočí, začne topit velkým výkonem a po chvilce klesne na menší, ale i když dám teplotu vody naplno, tak pod kohoutkem pořád ruku udržím a při napouštění vany cca 7m trubek je voda opravdu vlažná a pocitově na koupání nic moc.

Od: zabu
Datum: 24.11.13 12:22

Pokud se Vám při puštění TUV ohřívají i trubky od topení, vypadá to na závadu trojcestného ventilu. Pravděpodobně zůstal otevřený napůl. Vzhledem k tomu, že na tom ventilu téměř nemá co odejít tak to asi bude jeho čidlo. To čidlo je při puštění TUV omýváno studenou vstupní vodou a nedovolí jeho přestavění a chlazování výměníku topnou vodou. Pokud máte dokumentaci ke kotli snadno ho najdete. Dá se sice koupit, a výměna není složitá. Nicméně to není jen o výměně. Při výměně se musí odpojit dvě trubičky(s převlečnou matkou) co k tomu vedou. A při montáži je třeba dávat pozor na správnou polohu dist. sloupku uvnitř trojcestného ventilu. Celé čidlo je drženo uvnitř ventilu dvěma závrtnými šroubky(?M3-M4?) na bocích .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janek*
Datum: 24.11.13 15:20

Tak trubky od topení se zároveň s TUV nezahřívají, jen v prostoru kotle i s čerpadlem a to si myslím je normální. To vše je před tím trojcestným ventilem. Ven z kotle se zahřívají jen trubky pro TUV. Radiátory jdou pouze při sepnutí termostatu. Funkce vypadají normálně, jen jakoby ztratil výkon. U TUV kotel zatopí větším výkonem a pak ho sníží na menší výkon, jakoby si myslel, že už je teplota TUV vysoká a ubere výkon.

Od: zabu
Datum: 24.11.13 16:29

Těžko radit takhle na dálku. Tím hmatem se dá podle teplot hodně zjistit. Ale na to se musí sundat kryt, a kontrolovat při zapnutí kotle teploty(jejich náběhy) přímo na trubičkách mezi trojcestným ventilem a výměníkem. Podle toho se dá posoudit, jestli a kde je závada. Ten trojcestný ventil má více funkcí. Jedna z nich je ta, aby při zapnutí TUV uzavřel obvod TV. tzn, když si pustíte teplou vodu, tak se nesmí ŽÁDNÁ teplá voda objevit na výstupu do topení. Pokud ano, termostat nefunguje. Musí se začít ohřívat trubička na výstupu z výměníku do trojc. ventilu a dál ven. Automatika kotle(termostatický omezovač průtoku) se stará sama o to, aby při náběhu tekla dost teplá voda, škrcením množství výst. vody. Stáhněte si návod a prohlédněte si obrázek s technologickým schématem kotle, a podívejte se, jak to je vše propojené.
Další funkcí trojcestného ventilu je ta, aby při zatápění nešla do výměníku TV studenější než asi 38-43°C. Zabraňuje to roseni výměníku a skapávání kondenzátu dop plamene.
Tak mě napadlo. Pokud ty vody teče hodně ale skoro studené, mohl by to být i ten termostatický omezovač průtoku. To je ta "posledni krabička" na výstupu TUV z kotle. Tahle vecička při studené vodě pouští jen malé množství vody, aby kotel stihl vodu ohřívat. Teprve když se kotel ohřeje, a je schopen dodávat větší množství, tak ta teplejší výst. voda ho pomalu otevírá naž do plna. Koukněte ještě na tohle.Záleží jak hodně nebo málo voda teče.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: janek*
Datum: 24.11.13 20:17

Tak díky moc za rady, dnes to opouštím a pozveme servis. Díky Honza.

Od: janek*
Datum: 30.11.13 19:04

Tak jsem zase tady. Servisák na kotli vyměnil teploměr a nějaké teplotní čidlo a hlavně nechal propláchnout výměník od vodního kamene. U nás na to sice netrpíme, ale budiž. Bohužel to nepomohlo. Tak jsem dnes zase testoval sám a výsledek vidím tak, že ta poslední "potvora" před výstupem TUV je vadná, protože kotel sepne, topí, voda která do téhle "potvory" vede je teplá, že na ní sotva udržím ruku, ale za "potvorou" je vlažná. Není možné, aby to míchalo při poruše teplou i studenou vodu do výstupu TUV? Vedou k tomu totiž obě vody - teplá i studená. Měl jsem za to, že je to podtlakový spínač ohřevu vody.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.