Souhlas najemniku se zateplenim domu

Od: Datum: 22.11.13 18:36 odpovědí: 6 změna: 24.11.13 18:33

Dobry den, bydlim v dome (spolecenstvi vlastniku), kde je sest najemniku. Byty mame odkoupene od naseho bytoveho druzstva. Vetsina najemniku ma zajem o zatepleni domu, ale dva najemnici jsou proti. Otazka: je nutny 100% souhlas vsech najemniku, nebo staci nadpolovicni vetsina? Dekuji za vase nazory! Sebor


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.11.13 18:52
avatar

Nejprve upřesnění. Byty jsou ve vlastnictví jejich uživatelů, proto to nejsou nájemníci, nýbrž vlastníci nebo majitelé. Nyní k hlasování. Zákon o vlastnictví bytů m.j. stanoví: Při hlasování je rozhodující velikost spoluvlastnických podílů vlastníků jednotek na společných částech domu spoluvlastníci jednotky mají postavení vlastníka jednotky (jeden hlas). Jde-li o důležitou záležitost, může přehlasovaný vlastník jednotky požádat soud, aby o ní rozhodl. Právo je nutno uplatnit u soudu do 6 měsíců ode dne přijetí rozhodnutí, jinak právo zanikne.

K přijetí usnesení o věcech, které jsou obsahem prohlášení podle § 4 zákona (což je váš případ), o schválení nebo o změně stanov, o uzavření smlouvy o zástavním právu k jednotkám a o rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky jednotek je zapotřebí tříčtvrtinové většiny přítomných hlasů.

Musíte tedy spočítat podíly vlastníků na společných částech domu (najdete je i na internetových stránkách katastru nemovitostí) a pokud jejich součet těch, kdo jsou přítomni na schůzi a hlasují pro zateplení dosahuje alespoň tří čtvrtin podílů všech přítomných, pak lze usnesení o zateplení považovat za schválené.

doplněno 22.11.13 19:06:

Ještě chvi podotknout, že pokud 1.1.2014 nabyde účinnosti nový občanský zákoník (což je velice pravděpodobné), bude zákon o vlastnictví bytů zrušen a bude se postupovat podle ustanovení nového obč. zákoníku, který k vašemu problému říká: K přijetí rozhodnutí se vyžaduje souhlas většiny hlasů přítomných vlastníků jednotek, ledaže stanovy nebo zákon vyžadují vyšší počet hlasů.

doplněno 22.11.13 21:20:

Dobrý večer. Ještě upřesním, že § 11 odst. 5 cit. zák. řeší přímo váš problém, ale i zde jsou ty tři čtvrtiny. K přijetí usnesení o změně účelu užívání stavby a o změně stavby je zapotřebí souhlasu všech vlastníků jednotek. Jde-li o modernizaci, rekonstrukci, stavební úpravy a opravy společných částí domu, jimiž se nemění vnitřní uspořádání domu a zároveň velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu, postačuje souhlas tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek. Ustanovení zvláštních právních předpisů tím nejsou dotčena.

Pokud by se vám v příštím roce podařilo změnit stanovy tak, aby postačovala nadpoloviční většina, pak podle nového OZ by bylo možné zateplení prosadit.

Pro zajímavost si přečtěte tuto diskuzi: http://www.portalsvj.cz/diskuse/zatepleni-domu-3

doplněno 22.11.13 21:44:

Teď jsem to trošku popletl. Pokud stávající stanovy zásady hlasování neřeší, bude podle nového OZ rozhodovat většina. Jestliže máte pro tyto případy ve stanovách zakotveny 3/4, musíte je dodržovat až do případné změny stanov.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 22.11.13 20:25

Dobry vecer, moc dekuji za fundovanou odpoved! Spoluvlastnicke podily mame vsichni stejne, jedna se o 6 stejnych bytovek. Dva jsou proti zatepleni, takze vysledek hlasovani nedopadne dobre. Snad od 1.1. se situace zmeni:). Jeste jednou diky za zpravu! Sebor

Datum: 23.11.13 13:57
avatar

K zateplení mohu dodat.V našem domě se o tomto problému také dlouho diskutovalo.Bydlící vlastníci zčásti byli důchodci,takže zvýšení fondu oprav,s tímto spojené - kvůli bankovnímu úvěru - jim dost sahalo na jejich finanční možnosti.Ale první rok ukázal na dost velkou úsporu nákladů na topení,což jim každý rok přinese značné úspory.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 23.11.13 14:10

Mnoo, starý zákon zrušen, o tom se vedou boje, je v NOZ jak je zvykem o tom psáno, zrušuje se ...? Je možná retroaktivita? Neplatí NOZ jen pro SVJ vzniklá po r. 2013? A co když se někdo šprajcne, že zájem nemá, prachy na to nedá, hypotéku si nebere? Jsou i ti, co by si to uhradili keš, ale nelíbí se jim omezení o ručení. Vstupuje do toho i stavební úřad, např, na valbovou střechu je třeba souhlas 100 %.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.13 16:44
avatar

Argumenty pro jsou asi v tom,že není potřeba platit nic "kasch" - keš -,tedy za hotové.Protože zateplení domu je poměrně nákladná záležitost,řeší se běžně formou úvěru.K tomu banka stanoví podmínky,z nichž jedna nejdůležitější je tvorba fondu oprav.Ovšem je tu i kladná záležitost,příspěvek ze státního fondu "zelená úsporám".

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.11.13 18:33
avatar

kvůli zelené úsporám bych nejraději podal na stát žalobu. Jednou to jede, jednou to je přerušené a pak to zase jede. U nás se zateplovalo zrovna, když byl program zastaven a tak máme od státu velký kulový. Stát je špatný hospodář a tak prostě mají někteří smůlu. Podle mě by měli mít v tomto všichni rovné podmínky a to právě těmi pozastávkami nebylo. Je to bordel.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.