Hadice na připojení sporáku

Od: Datum: 22.11.13 00:49 odpovědí: 13 změna: 22.11.13 23:55

Dnes byl u mě na pravidelné jednoroční kontrole plynař a sdělil mě, že moje hadice ke sporáku již nevyhovuje nějaké nové evropské normě a že je třeba ji vyměnit za jinou, nějakou celokovovou. Minulý plynař šel do důchodu, podle něj je to v pořádku a nyní tento nový mladý přišel s tímto. Mám dojem, že si chce za každou cenu vydělat. Horší je to, že je to v družstevním paneláku a napsal to jako závadu při kontrole.

Máte někdo nějakou radu, zdali se to zakládá na pravdě, nebo je to výmysl?

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: celp®
Datum: 22.11.13 06:04

Dobrý den.Nejlépe odpoví revizní technik.Všeobecně je potřeba aby hadice pro připojování plynových spotřebičů splňovaly požadavky normy EN 1775 a TPG 704 01.To neznamená,že okamžitě masově začneme staré pryžové hadice vyměňovat za nové nerezové.Pouze při skončení životnosti starých hadic je nesmí plynař nahrazovat stejnými,ale jen novými z nerezu.

Ohodnoceno: 0x

Od: flekl*
Datum: 22.11.13 10:15

Dobrý den. Jak se pozná, že už je na konci životnosti? Zvenku to vidět není. A myslím, že právě to vypadá, že by chtěl vyměnit masově všechny staré hadice za nové, asi alibizmus, co kdyby něco.

Od: radil*
Datum: 22.11.13 10:36

Pokud dělá revizi, tak ten alibizmus je na místě. Až to řápne, tak budeš první, kdo ukáže na plynaře, že to měl líp zkontrolovat. Je mnohem lepší vyměnit hadici o rok dřív, než o den později.

Od: radil*
Datum: 22.11.13 06:34

Nové předpisy už neznám, ale dost pochybuju, že by někdo riskoval sankce kvůli pár korunám. Starý plynař v důchodu už nemusí o nových předpisech nic vědět, počítám, že mladý chodí na veškerá přezkoušení, která musí mít... Možná zkusit pozvat ještě jiného nestranného.

Datum: 22.11.13 07:50

Uvědomte si prosím, že se nejedná o vodu, ale o plyn. A dále, raději povzpomínejte, kolik let už má vaše stávající hadice za sebou. Patnáct nebo dvacet? Být vámi, pak si tu novou hadici pořídím. Plynař na ní zase tak moc nevydělá, protože se jedná jen o výměnu a s tou by měl být hotový za pár minut.

Od: olaf71*
Datum: 22.11.13 09:04

Vy děláte na minuty? započatá hodina je i jedna minuta. i kominík při revizi kotle bere litr a stráví u toho pár minut

Datum: 22.11.13 10:11

Nevím, kolik si plynař vydělá, ale říkal něco o 1.000,-Kč.

doplněno 22.11.13 23:49:

Za výměnu, včetně hadice, tedy 700 hadice, 300 práce.

Datum: 22.11.13 10:31

Vloni, při kontrole, jsme měli totéž. Revizor plynu nám všem napsal, že máme špatnou hadici ke sporáku. Marně jsme říkali, že plyn nám oficielně předělávala firma před třemi lety a revizní technik to schváli. Nikdo si s tím hlavu nelámeme, nic jsme nikdo neměnil. Sranda je v tom, že od té instalace a tímhle kategorickým technikem byly už 3 spokojené kontroly. *zed*

doplněno 22.11.13 14:54:

Hadici máme umělohmotnou a revizák tvrdil, že nám měli namontovat nerezovou. 27.11. má přijít další revize, tak jsem zvědavá, co bude říkat on.

Od: asdd
Datum: 22.11.13 11:35

Chtějte upřesnění v čem nevyhovuje. Hadice musí splňovat předpisy platné v době instalace, novější předpisy až při výměně.

V každém případě jde o plyn, takže šetření je nesmysl.

Od: buss®
Datum: 22.11.13 15:42

A proč se nezeptáte v čem nevyhovuje? Bývají tvrdé, lámou se, mají jakousi životnost, unikal plyn? Mám ji též vyměněnou a je nafurt. Myslím kolem 600? Ale to přece nemusí vyměňovat on, tak mu ty prachy nezáviďte.

Datum: 22.11.13 23:55

Zpovzdálí na ní kouknul a že se tenhle typ již nepoužívá a bylo. Mám pocit, že jí ještě není ani 10 let.

Datum: 22.11.13 17:32

Taky už jsem se s podobnou revizní zprávou setkal. Je zajímavé, že se ony "nevyhovující" plastové hadice stále v odborných prodejnách prodávají.

doplněno 22.11.13 17:36:

Ony celokovové hadice mají jednu značnou (podle mě) nevýhodu. Jejich ohebnost je dost omezená a podle mě je otázka času, kdy se při častějším ohýbání zlomí (jen můj selský rozum).

Datum: 22.11.13 17:39

Ahoj. Tak taky přispěji svou troškou k dotazu. Právě jsem mluvi se známým revizákem přez plyn a ten potvrdil názor, že pokud má stará plynová hadice více jak 10 let, musí se vyměnit za PROTIPOŽÁRNÍ. A stačí ji zase napojit na původní kulový uzávěr. Ale jen v případě, že tento funguje na 100 procent. Že je schopen uzavření přívodu. Hadice má přijít na asi 6-7 stovek a dá se zakoupit ve specializovaných obchodech. Potřebnou schopnost bezvadné montáže si musí každý zvážit sám. Ale, jak bylo zmíněno, jde o plyn. Bezpečnostní uzávěry v ceně asi 900 Kč se montují jen do veřejných prostor. Jen pro informaci, když dojde k velkému úniku plynu třeba z důvodu utržení trubky nebo hadice, regulátor ve venkovním měřícím domku/nebo nice), zastaví tento únik. Ale, musí tam být středotlakový systém.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.