Povinnost opravit plot

Od: Datum: 21.11.13 11:30 odpovědí: 9 změna: 21.11.13 20:05

dobry den,chci se zeptat zda mam nejakou pravni moznost donutit souseda, aby opravil plot stojici mezi nasimi pozemky. Sousedime spolu dvema stranamy, pricemz jednu stranu cca 18 metru noveho plotu jsme vybudovali my, a druha strana, cca 6 metru, se nyni jiz castecne zhroutila na nas pozemek, zbyvajici cast je tesne pred spadnutim.. stary dreveny plot, ze ktereho trci hrebiky. Vzhledem k tomu, ze mi po zahrade bela mala dcerka, mam obavy, ze by mohla prijit k urazu. Sousedi to ignoruji. Bohuzel nevznikla zadna dohoda, ze to je jejich plot a pokud vim, v dnesdi dobe uz neplati prava-leva strana. Vse je na dohode.. ale pokud se dohodnout neda...? dekuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.11.13 11:34
avatar

Upozornit na stav a nutnost situaci řešit. Pokud to nokam nevede, plot spálit v zájmu o bezpčnost mého dítěte. Postavit si pak plot svůj, pokud ho potřebuji...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 21.11.13 11:35
avatar

Záleží zda jsou sousedi mladší nebo staří, zda mají na opravu peníze nebo ne, nebo zda jsou flegmatici. Já bych si udělala plot svůj, jejich popadaný bych jim odsunula na jejich pozemek a budete mít klid. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radil*
Datum: 21.11.13 11:41

Pravá levá strana neplatila nikdy, to bylo pouze nepsané pravidlo. Plot je toho, kdo ho postavil. Před stavbou to není ničí povinnost. Teď byste měli spíš zjistit, čí plot je a majitel by měl zajistit jednak to, aby neohrožoval zdraví a taky to, aby se nesypal na sousedův pozemek, tudíž, je-li plot sousedů, měli by ho na vlastní náklady zlikvidovat. Kdo postaví nový je už jenom na dohodě a potřebě, pokud on ho nepotřebuje, nemá důvot stavět a bude to pouze na vás.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 21.11.13 12:21

Omyl, dávno tomu platilo, že vlastník pozemku odpovídá za postavení plotu po pravé straně při pohledu od veřejné komunikace a tento mu patří. Bohužel, zákony se nečtou a co kdysi lidi slyšeli, pro ně platí furt.
Pokud tvrdíte NIKDY, podívejte se na OZ 1811 a nevíte, že to zrušil OZ 1950, jako zvyk se to ale drží dál, proč ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 21.11.13 12:27

Obecně není povinnost plotit. Podívejte se na § 127 OZ. Buď se domluvíte (pomůžete), soused opraví, postaví, nebo postavíte vy (pokud je jeho a o bude nadávat..., ač může být rád), nebo postavíte vedle svůj.
Místo nucení jeho bych to řešil svým, nač se rozčilovat za pár metrů pletiva. Joo, sousedské války.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.13 12:29
avatar

Vlasníka plotu vyzvěte k opravě. Pokud nic neudělá, musíte si postavit svůj plot nový. Kdo potřebuje plot více? Vy nebo on?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.13 12:40
avatar

souhlasím, ale s malou úpravou: vyzvěte ho k opravě plotu nebo k jeho likvidaci, protože ohrožuje zdraví vašich dětí - je nebezpečný. Pokud jej zboří vy si vyřešte, zda si postavíte svůj vlastní plot.

Pokud má na zahradě zvířata bude ho "muset" postavit on, aby neběhala na váš pozemek :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.11.13 15:09

Povinnost nemají. Pokud s nimi není domluva a na žádost o nápravu nereagují, udělejtae sám, co je potřeba, ať se malá nezraní. Je zde pouze povinnost majitele pozemku zabránit, aby jeho zvířata (o dcerách tam asi nic není :) ) přebíhala k sousedovi.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jindraf
Datum: 21.11.13 20:05

Věc je asi trochu složitější - problém bude zjistit čí plot je . Pokud byl soused první na místě kde se parcelovalo (osamocená parcela¨;), pak zřejmě oplotil celý svůj pozemek (a další majitel sousedního pozemku už měl část hranice svého pozemku oplocenou) a další své hranice si (ten nový majitel) oploti svým plotem. Zajímavá ale bude situace, kdy Váš soused (aniž o tom budete vědět) například při prodeji své parcely zahrne do odhadu a prodeje i Váš plot. Nový nabyvatel pak bude žít v domění, že plot který koupil je jeho a stejně tak i původní majitel. Může se tak stát, že k jednomu plotu se budou moci hlásit dva majitelé (jistě ne proto, aby se starali o jeho obnovu, ale spíš o zvýšení ceny své parcely (pozemku) při případném prodeji). Plot v katastrální evidenci zapisován není a kupní smlouvu nebo kolaudační výměr Vám asi soused ukazovat nemusí. Poradit by už pro konktretní případ mohl snad jen stavební úřad. I pro ten to ale bude "lahůdka".

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.