Převod vlastnictví bytu na dceru

Od: Datum: 19.11.13 12:11 odpovědí: 6 změna: 20.08.14 20:44

Dobrý den,

poradí někdo jakým způsobem postupovat, když chci nechat přepsat vlastnictví bytu na dceru. Co je k tomu potřeba za náležitosti? Nebo stačí jen zajít na katastr, říci požadavek a oni to zařídí? Zkrátka jaký je správný postup? Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.11.13 12:33
avatar

Nejprve musíte sepsat kupní nebo darovací smlouvu ve čtyřech vyhotoveních. Na jednom z nich musí být podpisy úředně ověřeny. Smlouvu si můžete sepsat sám podle vzoru na internetu nebo vám ji sepíše advokát nebo notář. Na pracovišti katastru nemovitost si vyzvednete formulář Návrh na vklad práva do katastru (lze jej i stáhnout na stránkách KN), vyplníte jej, okolkujete a spolu se smlouvami jej předáte na KN. Za nějaký čas se každému z vás vrátí smlouva s doložkou, která potvrzuje provedení vkladu do KN. Tím se majitelkou bytu stává vaše dcera.

doplněno 19.11.13 12:44:

Pokud dochází k převodu nemovitosti mezi osobami v I. a II. skupině (což je tento případ), neplatí se daň z převodu nemovitosti, proto je znalecký odhad zbytečný. Ještě chci upozornit, že nabyvatelka musí do 31. 1. podat na finančním úřadu přiznání k dani z nemovitosti.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pavla2013
Datum: 19.11.13 15:28

Jestliže si někdo myslí, že zajde na katastr a tam to nahlásí, pak asi není na místě mu radit, ať si stáhne vzor z internetu a sám napíše příslušnou smlouvu. Dceři pravděpodobně nebude byt prodávat - daň z převodu nemovitostí by platili i když je to prodej potomkovi a to dokonce i tehdy, kdyby si to prodali za 1 Kč.! Znalecký odhad při prodeji nemovitosti v tomto roce je ještě povinný. Takže nejspíše půjde o smlouvu darovací. Nemovitost darováním přechází tudíš se nepřevádí a tudíš není žádná daň z převodu nemovitostí. Mohla by být daň darovací, ale ta je u darování potomkovi osvobozena. Každý nejlíp udělá, když zajde k notáři. Pokud se cítí na to, že vše nastuduje a sepíše sám - budiš - ale pak je třeba navštívit fóra, kde člověk najde odborné informace mesec.cz, penize.cz, notářská poradna atp. Portál poradte.cz je určitě moc užitečný, ale jak psát správně darovací smlouvu tu nenajdete !

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.11.13 12:37
avatar

Odhad netřeba?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: asdd
Datum: 19.11.13 15:26

A nezappomeňte na věcné břemeno (aby vás dcera po přepsání nevyšoupla - stává se to často...)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.14 19:30

Před více než rokem přepsala moje panimáma na mou ženu byt (ve vlastnictví). Manželka má 4 sourozence (2 na slovensku)a zajímalo by mne,jestli je ze zákona povinna, je v případě prodeje bytu vyplatit.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.08.14 20:44
avatar

Manželka pravděpodobně dostala byt darem, může s ním nakládat dle své libosti - užívat, prodat atd. Vůči svým sourozencům nemá žádné povinnosti.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.