Úhrada opravy kanalizační přípojky

Od: Datum: 18.11.13 16:17 odpovědí: 5 změna: 23.11.13 12:52

Potřebuji poradit, kdo má hradit náklady na opravu kanalizační přípojky u rodinného domku. Přípojka je vedena z potrubí pod vozovkou, dále pod trávníkem (tzv. veřejná zeleň), veřejným chodníkem a dále pokračuje podél domku již na soukromém pozemku. Před časem byla část na soukromém pozemku opravena, část pod chodníkem, trávníkem a vozovkou zůstala v původním provedení (betonové roury. Asi před třemi roky probíhala v ulici rekonstrukce chodníků a při té příležitosti se pokládaly nové kabely i části vodovodních přípojek. Byl proveden poměrně velký výkop pro možnost nasazení protlačovacího stroje, ale stávající betonová kanalizace se neměnila. Po dokončení prací se jáma zahrnula, byl zhotoven nový chodník a obnovena zeleň. V loňském roce jsme zjistili problémy s odvodem odpadových vod z domku. Pokoušeli jsme se pročistit odpadové potrubí pomocí čistícího spirálového pera, potom tlakové vody (tzv. hydročističem), vše ale bezúspěšně. Závěr našich snah byl, že pokud se nepodaří odtok vyřešit, bude nutno provést opravu potrubí v otevřeném výkopu. Ani průzkum pomocí kamery nepřinesl žádný výsledek - vždy jsme skončili přibližně na hranici mezi soukromým a veřejným prostorem. V minulém měsíci se odpad ucpal zcela a byl naprosto nepoužitelný. Nebylo možno použít ani WC, ani koupelnu a při každém dešti veškeré odpady vytékaly volně na pozemky kolem domku. Byla to přimo hygienická katastrofa. Obyvatelé domku museli používat WC mimo domek a použití vody bylo zcela nemožné. Opakované použití kamery nepřineslo nic nového a proto pracovníci SčVaK přistoupili k provádění výkopu s cílem zjištění příčiny této poruchy. Přitom oznámili, že úhradu opravy bude muset provést majitel domku. Po provedení výkopu bylo zjištěno, že betonová roura kanalizace pod chodníkem a trávníkem, tedy mimo soukromý pozemek, je prasklá a v místě lomu propadlá (obě části nebyly v ose), což bylo příčinou ucpání. Podle našeho názoru došlo k lomu v důsledku postupného sedání zeminy v oblasti výkopu, prováděného při rekonstrukci chodníku (viz popis výše). Poškozené roury byly vyjmuty a nahrazeny plastovými a chodník a prostor trávníku byl uveden do původního stavu. Podle našeho názoru by úhradu této havárie měl hradit správce kanalizací, protože havárie vznikla zřejmě nedostatečným zabezpečením kanalizačního potrubí při dříve prováděných výkopech. Má toto naše stanovisko nějakou oporu v legislativě, nebo který předpis či zákon tuto problematiku řeší? Údajně se na počátku roku projednávala ve sněmovně nějaká novela zákona ale nevíme, jaký je současný platný stav. Pro jednání se správcem kanalizací potřebujeme mít v ruce platné argumenty. Prosím, poraďte.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: fribble*
Datum: 18.11.13 17:17

Celou problematiku řeší Zák. 274/2001 Sb. v novelizovaném znění http://www.mzp.cz/www/platnal…c12566430024f452?OpenDocument ale podle §3 odst.3. to pro vás moc dobře nevypadá. Spíš to vypadá na spor o tom, kdo kanalizaci zničil ...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 18.11.13 18:56
avatar

A co tohle:

274/2001 Sb.

§ 3
Přípojky

(7) Opravy a údržbu vodovodních přípojek a kanalizačních přípojek uložených v pozemcích, které tvoří veřejné prostranství, zajišťuje provozovatel ze svých provozních nákladů.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: fribble*
Datum: 19.11.13 08:56

Klobouk dolů - s tím by se dalo na provozovatele tlačit. Moje chyba, že nedočtu § do konce.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.11.13 22:59

Ahoj. Ti vandráci z VaKu to na vás jen jednoduše zkusili. U někoho jim to projde, někdo si nechá poradit a další jim navíc odpoví pomocí právníka a odežene takovouhle pohromu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.11.13 12:52
avatar

i kdybyste přistoupili na zaplacení, vymáhejte částku po tom, kdo na veřejném prostranství způsobil poruchu kanalizace - zhotovitel stavby. Problém je s dokazováním. Podle mě pochybili stavaři při realizaci stavby na veřejném pozekmku. v místě sítí měli postupovat obezřetně a práce uzpůsobit tak aby nedošlo k poškození existujících sítí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.