Kontrola základů domu - sonda?

Od: Datum: 17.11.13 18:06 odpovědí: 3 změna: 18.11.13 18:52

Ahoj,

máme dům, přičemž jedna polovina je stará (dvojité duté zdi, pískovcový sokl) a druhá polovina je nová, podsklepená a na skále - sklep se doslova musel vykutat, takže na této části domu problém se základy není.

Chceme ale stavět patro a předpokládám, že bych asi měl pro jistotu provést šetření, zda základy na původní staré části domu jsou ok a případně je zpevnit podbetonováním. Sousedi sice stejný dům rovnou zvedli o patro, ale jistota je jistota.

Kromě skály je u domu jíl, není tedy jasné, zda starý dům stojí na jílu nebo na skále. Obvodové zdivo je cihlové duté (15 cihla, mezera a mezitím sloupky, a další 15 - výsledně "45"). Stropy jsme zpevnili před lety traverzami po celé délce a vylili betonem.Praskliny ani nic podobného na domu nejsou.

Jak bychom měli postupovat, specializuje se na toto nějaká firma, nebo stačí odkopat základy sám? Jsem v tomhle úplně mimo..

Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.11.13 18:23
avatar

určitě najít čas a buď sám kopat ručně nebo nějakým strojním kopátkem okolo domu. Jmenuje se to kopaná sonda = prostý výkop a firma by to dělala stejně jak vy. Stačí šířka cca 60 cm, nebo podle konečné hloubky. chce to aspoň dvě tři sondy kolem domu. Dokumentuje se to standardně foťákem kde je přiložené měřítko na místě focení.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 17.11.13 22:58

Rozhodně nekopejte kolem celé zdi! To by vám taky mohl dům rovnou spadnout!

Vykopejte díru u zdi (co nejmenší, jen ať se tam vejdete) tak hluboku až se dostanete na spodek základů. Pak to ukažte nějakému odborníkovi. Ale pokud bude hloubka dostatečná tak to zcelka jistě bude v pohodě. Ale viděl jsem už základy jen v hloubce 40 cm...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pietros
Datum: 18.11.13 18:52

Děkuji. Dům téměř jistě stojí na skále, ale raději chci plnou jistotu. Přinejhorším by se prý musely základy podbetonovat, což prý není tak náročné.

Kopat budu určitě jen na malém kousku, ale dům by spadnout neměl, je postaven velmi dobře a starší část nemá žádné problémy.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.