Domov důchodců a odevzdání bytu

Od: Datum: 17.11.13 16:53 odpovědí: 4 změna: 17.11.13 19:48
Dobry den
Prosil bych o radu slyšela jsem pokud někdo stary vlastní byt a chce jít do domova důchodců musí byt proti domovu důchodců odevzdat , aby se do toho domova důchodců mohl dostat. Je to pravda? A jak to funguje?
Děkuji za odpověd (ptá se moje Mama)

Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.11.13 17:09
avatar

Není to pravda, komu by měl žadatel svůj byt odevzdat, když je jeho majetkem? Ale na druhou stranu obec nebo stát doplácí na každého klienta zhruba 13000 Kč měsíčně. Není proto korektní, aby se klient držel byt a případně jej pronajímal a přitom byl jeho pobyt v domově dotován poměrně vysokou částkou. Takové případy nejsou u nás právně ošetřeny, proto se občas vyskytují. Např. v Německu se výše úhrady za pobyt a stravu v DD odvíjí od výše jeho majetku a majetkové poměry se zjišťují (asi) 15 let zpětně.

doplněno 17.11.13 18:07:

Cyril: Vaše připomínka není zcela pravdivá. Existuje řada subjektů - pobytových sociálních zařízení - které získaly dotace od státu či obce. Podmínkou ovšem je, že jsou zapsány v registru podle § 101 a 105 zákona o sociálních službách. Pro příklad mohu uvést Luminu, Diakonii, domovy arcidiecézní a oblastní Charity a j.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 17.11.13 17:57
avatar

Má to jeden háček. Ta státní dotace je určena pro domovy v majetku krajů, měst a státu, nikoli pro soukromé subjekty. Ty si musí vystačit s tím, co vyberou od klientů podle stejného ceníku jako ty "státní".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mussik
Datum: 17.11.13 19:46

Pokud byt patří městu a domov důchodců spravuje též město, byt se odevzdat musí. Zkušenost v rodině.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.11.13 19:48
avatar

Co říká zákon ví asi nejlépe Bruno, v jednom menším městě je to takle: pokud žádáte o domov pro seniory a bydlíte v OB musíte ho odevzdat městu kterému patří, pokud vlastníte byt v OV nebo dům musíte ho před umístěním do domova darovat (dětem) nebo prodat, prostě vy nesmíte být majitel. Loni zrovna rodiče kamarádky, majitelé domu, museli dům darovat aby umístění do domova pro seniory měli, žádali o ně ze zdrav. důvodů-žena po mozkové příhodě a pán amputace ruky (neschopni žít sami).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.