Pronájem domu a plesnivění

Od: Datum: 16.11.13 12:04 odpovědí: 3 změna: 16.11.13 19:18

Ahoj všichni.

Máme takový problém. Již 3 roky bydlíme v pronájmu domu , podle majitele novostavba , podle Nás kompletně zrekonstuovaný starý, vlhký dům , ale to zde řešit nebudu. Jde o to , že zde již celé 3 roky kompletně plesnivý podkoroví , za tu dobu jsme zde již spotřebovali 11 litrů sava proti plísním ( 22 lahviček po 0,5 l ) a přestává nás to bavit. Když majiteli něco řekneme , svede to na nás , že málo větráme , že susšíme doma prádlo atd. Upozorňuji , že větráme několikrát denně , máme všude ceresit kapsle , koupili jsme za 20 000 sušičku prádla která vypouští minimum vlhkosit a dům prostě vlhne čím dál tim více. doma se vlhkost pořád pohybuje kolem 80-85 % a již z ní i z toho věčného sava začínáme mít dýchací potíže. Topíme klasicky na 21 ° a plísen se vyskytuje pořád a pořád. Nestačilo mu ani to , že jsme si na vlastní náklady pozvali odborníky přes okna a ti nám řekli , že všechna okna jsou špatně usazená a je to na vybourání. Nic nechce slyšet. Zajímá Nás , zda máme nárok na určitou slevu z nájmu , protože za plíseň platit 20 000 Kč měsíčně se Nás opravdu nebaví. Určitě uvítám jakoukoli radu.

V příloze zasílám pár fotek.

Mockrát děkuji za odpovědi a přeji hezký víkend. Michal B.Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: geox®
Datum: 16.11.13 13:22

Spíš bych se soustředil odkud se bere ta vlhkost a podle toho pak jednal.

Jestli to z toho že vznika moc vlhkosti vaším provozem a neodvětrá se to, nebo to je nějakou konstrukční vadou (rosné body, izolace, neprostupnost pro páry apod.).

Je třeba najít jednoznačně příčinu, z toho se lze posunout dále, jinak vy budete tvrdit je to domem, majitel bude tvrdit nevětráte apod. .

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.11.13 17:53
avatar

Provlhání stěn a oken je záležitost především dostatečného vytápění.Stejný případ jsem řešil u vnučky,která si pronajala byt bez zateplení a s plastovými okny.Aby se na stěnách nesrážela vlhkost,je potřeba ve stěnách naakumulovat teplo.Proto je třeba udržovat teplotu vzduchu aspoň na 25 stC .Pak je důležité během dne několikrát vyvětrat.Toto je samozřejmě spojeno s dost vysokými náklady na topení.Ale je nutno si vybrat.Buď ušetřit a mít plísně,nebo topit a platit.Za to nenese samozřejmě vinu pronajímatel.

JABRAKA

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.11.13 19:18
avatar

Takhle to dopadá, když někdo provede "rekonstrukci" staré ratejny nebo půdní vestavbu - to lze poznat asi na první pohled. Ona potom vypadá naoko dobře, nějaká "kafka" (bez urážky) se chytí a vychytralý majitel si mne ruce, jak to dobře vymyslel a jak se hezky sypou penízky. Moje rada zní - okamžitě najít jiné bydlení. Pokud máte v bytě takové ohromné plísně a všude ve vzduchu jejich spóry, říkáte si o vážné zdravotní problémy. Je ta stavba alespoň někde ve středu Prahy? Předpokládám, že ano, jinak byste asi za takovou plesnivou díru nedávali 20 tisíc měsíčně. Termín "nárok na slevu z nájmu" neznám, předpokládám, že výše nájmu je klasicky smluvená mezi Vámi a pronajímatelem. Pokud se Vám zdá vysoká, můžete se domluvit na jiné nebo smlouvu vypovědět. Možná by neškodilo pozvat do bytu hygienu - když budete mít "štěstí", zakážou prostory využívat pro bydlení.

Je i jiné řešení - nakoupit nějaké pořádné elektrické odvlhčovače a rozestavět je po celém bytě. Můžete také nainstalovat tepelný výměník, které mají účinnost kolem 80%. Tím budete nuceně větrat a vlhkost taky snížíte bez ztráty tepla. Můžete také ošetřit místa s plísní tak, aby se tam již plíseň netvořila, na dřevo i zeď lze použít různá napouštědla (ne Savo), stačí se zeptat v nejbližším bau* obchodě.

Btw. možná by neškodilo uvažovat o vlastním bydlení na hypotéku. Těch 20 tisíc za nájem doslova házíte do koše, do budoucna to nic nepřinese, když 20 tisíc měsíčně dáte na vlastní bydlení, za rok je to 240 tisíc a kdyby to vlastní bydlení stálo řekněme 2 400 000, za 10 let to máte splacené a bydlíte zadarmo ve svém.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.