Ověření stavu domu před koupí/ právní servis

Od: Datum: 15.11.13 14:00 odpovědí: 6 změna: 16.11.13 01:19

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat na několik otázek ohledně plánované koupě domu. Jedná se mi o to, že máme vytipovaný domek z roku 1950, takovou starší dvoupodlažní vilu. Vzhledem ke stáří budovy bych měla ráda někoho povolaného při ruce, aby zhodnotil celkový stav domu, ať závažnost nějakých drobných prasklinek na zdivu, tak celkový pohled, abychom nekoupili něco, co má hodnotu leda tak zbourání. Zajímalo by mne, kdo je tím kompetentním a jaká může být cena za jeho návštěvu.

Druhá věc se týká právního servisu. Dům je zatím řešen přes RK, ale jelikož se mne a paradoxně, ani majiteli domu, moc nezamlouvá přístup makléře, domluvili jsme se, že případná koupě by se řešila bez RK, jen mezi námi.

Zde ale mám strach ze setsavení kupní smlouvy a celkévého právního podložení, abychom byli kryti, jako kupující..na dům je momentálně uvaleno zástavní právo exekuční, s tím, že dluh majitele byl uhrazen exekuční kanceláři a ta již dala pokyn na katastr k výmazu. Tzn., jak se řeší koupě bez RK, stačí k tomu notář, který dokáže zpracovat komplet právnický servis? a případně, kolik se pohybuje cena za vyřízení?

Mnohokrát děkuji za odpověď,

s pozdravem Jana S.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.13 14:08

Jani, dobrý den.

Odpověď je jednoduchá. Soudní znalec v oboru stavitelsví má všestrané znalosti. Ten je ten správným kdo Vám udělá posudek na barák. I kdyby byla cena posudku 10.000Kč, určitě se to vypaltí, páč Vám najde to, co zedník, topenář, plynař, malíř, podlahář...a jiní nenajdou.

Smlouvu mimo realitky kvalitě napíše kvalitní notář, nebo právník...

(všude se najdou zlí lidé)

Ohodnoceno: 2x

Od: djane
Datum: 15.11.13 14:20

Dobrý den Milane,

mnohokrát Vám děkuji za odpověď. Taková možnost mne ani nenapadla Je pravda, že jestli koupit dům za 2 mil. a poté zjistit nedostatky, na které vynaložím dalších 0,5 mil., tak 10 000 za kvalitní posudek a rady k nezaplacení, není opravdu nic. Snad ještě jen v případě notáře, či právníka, nemáte představu na kolik cca může vyjít celkový právní servis při koupi domu?

Od: flip
Datum: 15.11.13 15:06

Co se týká stavu domu, také jsme nedávno kupovali a oslovili firmu http://www.nemoinspekt.cz/ . Měli jsme tu první variantu a i tak nám pán řekl první poslední.. Posudek byl cca do 3 dnů, pán tam s námi strávil 2 hodiny.

Ohodnoceno: 0x

Od: djane
Datum: 15.11.13 15:09

děkuji za typ. zeptám se jen, jaká byla konečná cena posudku (v návaznosti na rozlohu domu)? popřípadě, objevili se nějaké skryté vady, díky kterým se podařila ještě ujednat kupní cena?

Od: flip
Datum: 15.11.13 20:36

Stálo nás to 3,5k včetně cesty, což je cca 15km z Prahy (po Praze to tuším mají zdarma). Rozloha domu je cca 150m3, 1 patro, pán prolezl i na půdičku . Dům byl a je v pořádku, nejhorší věc co zjistil, byla oproti plánům menší izolace do hloubky.

Datum: 16.11.13 01:19

Osobně bych do domu z roku 1950 rozhodně nešel. Počítejte, že tam je vše stavěné dávno přežitými technologiemi. Málo nebo žádný železobeton, dávno sežrané vodorovné i svislé izolace, pravděpodobně i nevyhovující elektroinstalace, zanesené vodovodní trubky a já nevím co ještě. Z toho plyne mnohem nákladnější provoz a vyhlídka problémů a nutných rekonstrukcí. Na druhou stranu, pokud byl dům průběžně pečlivě rekonstruován, mohlo by to být lepší. Tyto staré barabizny se ale vůbec nedají srovnat s moderními stavbami - kamarád má opravdu velkou novostavbu a za zimu protopí míň než já v poměrně malém bytě. Vše je tam nové, moderní, žádné studené podlahy, vlhkost, plísně.

Sepsání kupní smlouvy a návrhu na vklad do katastru je poměrně jednoduché - kupoval nebo pomáhal jsem kupovat už několik nemovitostí a nikdy jsem předraženého notáře nepotřeboval. Vše proběhlo zcela hladce. Naopak jsem našel ve smlouvě od notáře tak závažnou chybu, že by znamenala pro kupujícího ztrátu nemovotosti - notář samozřejmě tvrdil, že to nebyl záměr, no ale čert ví... Takže sepsanou smlouvu raději nechte prověřit ještě někým nezávislým než začnete podepisovat - může se Vám stát, že narazíte na nějakého "absolventa" z Plzně ;)

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.