Prasklé obložkové dveře

Od: Datum: 15.11.13 08:06 odpovědí: 5 změna: 16.11.13 18:00
avatar

Dobrý den,

Včera při prásknutí dveřmi, praskla zárubeň dveří. :(

Jdu si za Vámi pro radu, jestli by prasklina nešla něčím slepit. Dveře jsou z dřevotřísky s umělou dýhou. Dveře jsou obložkové.

Napadly mne dvě varianty:

1) Koupit (jestli existuje) speciální lepidlo nebo nějáké lepidlo, a nacpat jej do prasklin, zárubeň stáhnout, a slepit

Bylo by to nejlevnější. Ale: otázka je, zdali by to i potom drželo a k něčemu to bylo? Můj názor je, že to bude naprd nebo-li nalevačku a časem, na tom stejně místě to opět praskne. A dojde k druhé variantě:

Druhá varianta je:

2) Zavolat firmu, nábytkáře (asi?), co dělají obložkové dveře, a nechat poškozenou část obložek vyměnit. Ale: Bohužel jsem zjistila, že ta prasklá lišta, jakoby pod ní, je lišta z umělé hmoty, která je součástí zbylých části zárubní (obložek). Jenže netuším, zda-li to vůbec jde? Mám obavy, abych se nemusela vyměnit celá obložka.

Do té díry se dává ještě kování (kovová ohnutá destička), do kterého dojíždí střelka kliky a zámek dveří. Ta kovová destička nelze přichytit, protože v místě přichycení šroubů je ta prasklina. Navíc dveře drhnou.

Můžete mi prosím poradit, co s tím?

Moc díky - ZuzkaSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 15.11.13 11:10
avatar
Nejjednodušší bude koupit nějaký disperzní lepidlo, stačí Herkules a tím to slepit a stáhnou. Sice to nebude vrchol elegance, ale bude to fungovat.
Jinak už jedině výměna. A asi u Sapeli, truhlář od vedle nemá potřebný věci. Ten by udělal klidně celou novou oblozku, ale že by měl tohle na výměnu, tomu nevěřím. Příště by možná stálo za úvahu se poohlédnout po nějakým truhláři, kterej by to udělal i s dveřmi ze dřeva. Při troše hledání to ani není dražší než tyhle papundekly. A vydrží, nemusí se člověk bát s tím praštit.
Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 15.11.13 14:43
avatar

Naprosto souhlasim s jenykem - rozumné řešení je prolepit tu rozškubnutou dřevotřísku disperzním lepidlem. Prostě vzít třeba kus dýhy, nebo proužek něčeho, co je doma a našťouchat to lepidlo co nejhlouběji do té trhliny. Pak to stáhnout ztužidlem, nebo svěrkou přes nějakou podložku (odřezek lamina, v nouzi malé prkénko na maso), prostě přes něco, co rozloží tlak na celou plocho lepení. Po vytvrzení lepidla bych doporučoval v místech, kde jsou ty vruty, co drží protiplech, vyvrtat díry 8mm vrtákem a zalepit tam normální hmoždiny do zdi tak, aby se rozevíraly podél materiálu, ne napříč ( aby neměly tendenci to zase rozervat) To je řešení, které zaručí dobré držení vrutů. i v dřevotřísce. Ovšem nedělejte si iluzi - dělat obložky z dřevotřísky je hrozné zvěrstvo - to už je na levelu nábytku z IKEA - ono to nějakou chvíli vypadá jakože dobré, ale prostě je to papundekl, který se rozsype prakticky na počkání. A ještě k tomu onen dámský zvyk třískat dveřma - zkuste své emoce vyventilovat jinak, třeba zvoláním : Ale to je velmi nemilé *smich*

Ale vážně - tohle není typ zárubní na třískání...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 16.11.13 11:23
avatar

Děkuji Vám oboum za odpověď.

Dveřmi jsem netřískla já, ale manžel. Jak to probíhalo, vím pouze zprostředkovaně. Byla jsem ve škole, přišla jsem večer. (proto si myslím, že to bylo ještě trošku jinak)

Dveře budu muset ale opravit já, i přesto, že jsem to já neudělala. Bohužel. Momentálně řeším, že nemáme ztužovadlo, to co jsme si půjčili je úzké. Kde ho vezmem, zatím netuším. :(

Děkuji za tip s hmoždinkami. Ještě jej zvážím, protože tam není opravdu moc manévrovacího prostoru. Navíc, pokud se tam dají všechny 3 šrouby, aby kování dobře drželo, dveře začnou drhnout. Budu muset ještě trošku tu kovovou lištu více zapoustit, aby se neodíraly dveře.

Jinak ještě jednou moc děkuji za odpovědi, rady a pomoc.

Zuzka

Datum: 16.11.13 12:29
avatar
Pokud ti drhnou dveře o protiplech, zkus napřed trochu, stačí o jeden zavit, zašroubovat panty.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.11.13 18:00
avatar

Koupil jsem v tubě lepidlo UHU,lepí takové defekty bezpečně.Po aplikaci a stažení prasklé části je nutno dva dny počkat a pak je vše v pořádku.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.