Jak zjistit olovo na předmětech?

Od: Datum: 13.11.13 20:42 odpovědí: 6 změna: 16.11.13 10:41

Dobrý den, chci se zeptat jaké látky se používají pro indikaci přítomnosti olova a zda se dají opoužít i v domácích podmínkách. Nebo zda se mám poohlédnou po nějakém komerčním produktu- Jde mi o zjištění přítomnosti olova v místnosti kde se pájelo a s olovem pravcovalo.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.11.13 21:26

Dobrý den, analyticky v laboratoři. Chce se to poptat v nejbližších laboratořích, nebo třeba VŠ, kde se učí chemie a mají tam laborky, musí se odebrat určité množství omítky, dřeva, tkanin a u nich se udělá analýza. Ale pokud se ptáte přímo na látky k tomu určené tak to jsou :

Analytické stanovení olova se provádí komplexometricky titrací na eriochromovou čerň. Bod ekvivalence se v alkalickém prostředí(pH=10-11) projeví změnou barvy indikátoru z červené na modrou. V mírně kyselém prostředí (pH=5-6) se stanovení olova provádí komplexometrickou titrací s indikátorem pyrogallolová červeň, bod ekvivalence indikuje barevný přechod z modré na žlutou. Jednoduchý orientační důkaz na přítomnost olovnatých iontů v roztoku je možné provést přídavkem roztoku jodidu draselného, přítomnost olova se projeví vznikem žluté sraženiny jodidu olovnatého PbI2.

zdroj : http://www.prvky.com/82.html

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 13.11.13 21:59

Odneste vzorky na okresní hygienickou stanici. Jeden vzorek minimálně 500,-Kč.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.13 01:16
avatar

Z jakého důvodu chcete olovo zjišťovat? Nejedná se o nějak zvlášť nebezpečný prvek. Musel byste denně jíst z olověných nádob abyste se jím přiotrávil. Stokrát horší jsou pevné částice z moderních dieselů, ty prokazatelně způsobují rakovinu a leukemii a denně jich vydýcháme plno.

Když tu místnost vymalujete a vyhodíte koberec, bduete mít jistotu, že je tam "čisto". Lepší než vyhazovat peníze za testy.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.13 01:53

To si zvyknete, tady se lidé ptají na rozličné věci, které jsou ně pro důležité a pro nás banální. Ale když se zeptá, tak se mu snažíme poradit, zajímalo by mě, jestli si ty chemikálie a laboratorní nářadí nakoupí a testy si udělá sám doma, jak požaduje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.11.13 14:23
avatar

Domácí pájení neuvolňuje tolik olova,aby stálo za to se tím vážně zabývat.Ani při průmyslovém pájení plošných spojů výrobci s tím nemají problémy.Olovnaté sloučeniny nemají schopnost se do atmosféry uvolňovat v nebezpečném množství.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kalimal
Datum: 16.11.13 10:41

Děkuju za odpovědi. Míchat chemikálie nebudu, zdá se to být složité. Avšak chci mít jistotu, že je možné v místnosti bezpečně bydlet, takže se zkusím porozhlédnout po nějaké testovací sadě nebo hydienické stanici.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.