Vlhkost kvůli spodní vodě nebo

Od: Datum: 13.11.13 14:10 odpovědí: 7 změna: 13.11.13 16:49

Dobrý den,

koupili jsme starší cihlový dům, který byl asi tři roky neobývaný, tudíž nevytápěný. Na některých vnitřních zdech je vlhkost od země asi do půl metru vysoko v jednom místě je skvrna i na obvodové zdi. Nejdříve jsme mysleli, že hlavní příčina bude v tom, že pod dům tekla voda z rýny, která byla právě v místě vlhké obvodové zdi, vodu jsme v létě odvedli od domu a čekali jestli se bude mapa zmenšovat. Nezmenšuje, naopak. Zajímal by nás váš n, názor na to, čím může být vlhkost způsobená. Našla jsem tady dotaz starý 4 roky, kde probíráte příčiny - relativní vlhkost v domě nebo spodní voda. Někdo tam radil dát do lednice dlaždice a dát je na asi tři hodiny na místo, kde se vlhkost objevuje, pokud se orosí, problém je pravděpodobně způsobený relativní vlhkostí. Už jsem se to chystala udělat, ale vzpoměla jsem si, že v létě, když jsme v domě ještě nebydleli, dlažba kolem místa, kde je to nejhorší, bývala orosená.

Teď dům obýváme, tedy suchou místnost nad sklepem, topíme v celém domě zatím jen zlehka...

Děkuji za rady, tipy...


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 13.11.13 14:13
avatar

1) má dům vodorovnou hydroizolaci?

2) sdělte složení a sílu stěny

3) měříte vlhkost a teplotu v místnostech?

doplněno 13.11.13 16:27:

Podle přítele dům izolaci má - lepenkou.To je tedy v pořádku, pro jistotu je třeba se podívat, zdali je vidět někde lepenka.

Stěny jsou asi 60cm široké, cihla. V rámci rekonstrikce bude třeba objekt zateplit, tím se zvýší vnitřní povrchová teplota stěn.

Vlhkost jsme zatím neměřili, teplota se teď pohybuje kolem 14tiC (bydlíme zde krátce, topíme krbem s výměníkem, radiátory jsou zapojené nedávno a dřevo, kterým topíme, není moc suché, ale to je zase jiný problém

Vy tam bydlíte, topíte na teplotu 14°C?To je málo, proto se Vám může srážet vlhkost na povrchu stěn. Páč když naměříte v místnosti 14°C, tak povrchová teplota stěny bude určitě pod hodnotou rosného bodu.

Pokud objekt nebyl dlouho obýván, nebyl větrán, vytápěn, může být vlhkost ve stěnách.Zde odbočím, měli všichni ti co říkají, že stěny dýchají vysvětlit, proč nevydýchali tu vlhkost. A zpět, začněte vytápět na vyšší teplotu (opravdu tak málo topíte?) a situace se vylepší.

Určitě si pořidte nová okna, ale kvalitní zasklení!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: vendy*
Datum: 13.11.13 15:57

Podle přítele dům izolaci má - lepenkou.

Stěny jsou asi 60cm široké, cihla. Vlhkost jsme zatím neměřili, teplota se teď pohybuje kolem 14tiC (bydlíme zde krátce, topíme krbem s výměníkem, radiátory jsou zapojené nedávno a dřevo, kterým topíme, není moc suché, ale to je zase jiný problém:)...

Od: vendy*
Datum: 13.11.13 16:44

Obýváme zatím jednu místnost s kuchyní (tyto dva pokoje jsou suché a podsklepené), tyto samozřejmě vytápíme na víc, než na 14:)...Ale zbytek domu je zatím " pracovní" prostor, hala je úplně otevřená do chodby, vchodové dveře moc netěsní, vlhkost je hlavně v chodbě a v pokoji vedle haly.

Od: rnk*
Datum: 13.11.13 14:32

Doporučuji topit pořádně a řádně větrat, V žádném případě nedávejte plastová nebo jiná těsná okna. Pokud to chcete udělat tak budete muset dům odiuzolovat od spodní vlhkosti, zaizolovat tepelnou izolací zdi a stropy a namontovat řízené větrání s rekuperací. Pokud z toho cokoliv vynecháte bude problém s vlhkostí.

doplněno 13.11.13 14:36:

Ještě jsem zapomněl na tepelnou izolaci podlah.

doplněno 13.11.13 14:43:

Prostě logika je taková:

1. Buď máte dům takový jak se stavělo před 100 lety a tak se i nadále budete chovat. Tedy nezaizolované zdi a podlahy, netěsná okna a vytápíte silným zdrojem tepla, ideálně kamny (krbem) v místnosti. Tyto si nasávají vzduch z místnosti, který do ní proudí netěsnostmi a tak se dům vysušuje. Takto budete mít doma teplo a sucho.

2. Nebo dům kompletně zrekonstruujete jak jsem psal prve, podle dnešních standardů a vytvoříte proti vlhku a teplu izolovanou hermeticky uzavřenou budovu. Větrat však musíte kvůli vlhkosti, ktrou vydechujeme a dále vzniká při mytí a vaření. Kvůli tomu ta rekuperace.

Tak se rozmyslete. Jakékoliv polovičaté řešení je vždy zdrojem problémů.

Ohodnoceno: 3x
 
Od: vendy*
Datum: 13.11.13 16:49

Plastová okna dávat určitě nehodláme, tedy v patře vystavěném ještě minulými majiteli plastová okna jsou, taky francouzské okno dali plastové, ale ostatní okna jsou dřevěná a dřevěná zůstanou.

Topíme krbem...

Děkuji moc za Váš názor, sama jsem spíš pro první variantu...

Datum: 13.11.13 15:51

a pokud budete z domu dělat hermeticky uzavřenou budovu,jak radí kolega,nezapoměňte na radon,který tak bezpečně v domku uzavřete. /V současné době probíhá zdarma měření radonu/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 13.11.13 16:23

Pokud to opravdu udělá tak jak píše kolega, tak se radonu nemusí obávat. Radon je plyn a rekuperace se postará o jeho odstranění...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.