Vytápění RD vhodný systém

Od: Datum: 13.11.13 13:50 odpovědí: 2 změna: 13.11.13 15:56

Dobrý den, měla bych takový dotaz ohledně "nejlepšího" systému vytápění pro náš RD, tedy co by jste nám doporučovali. Máme v plánu stavbu podkrovního RD na Jížní Moravě (Mikulovsko), kde v přízemí bude kuchyně obyvák pracovna chodba koupelna šatna, v podkroví pak 3 pokoje koupelna. 2 pokoje v podkroví jsou plánovány jako dětské pokoje do budoucna, takže jejich využití je plánováno min za 4 - 5 let. Z důvodu svahovitého pozemku jsme se rozhodli dům částečně podsklepit (zadní polovina podsklepená), kde budou technická místnost sklad prádelna. Půdorys domu 9,75 x 11,75, celková užitná plocha 220 m2, dům bude jednou stěnou nalepen na sousední RD. Plyn k pozemku přiveden není, solární ohřev není výhodný z důvodu špatné orientace střechy vůči světovým stranám. Zatím se nejvíc přikláníme k variantě elektrika dřevo, kde bychom chtěli kombinaci elektrokotle krbových kamen (s výměníkem) a to nejlépe do podlahového topení. Je problém, že elektrokotel je plánováno umístit do sklepa? Místnost by se nacházela pod obývacím pokojem, kde jsou plánovány krbové kamna. Jak je to s možností kombinace podlahové topení x klasické, např. pokud bychom chtěli přízemí vytápěné podlahovým topením a podkroví klasickým? Je toto technicky možné a ekonomicky výhodné? Také co 2 pokoje v podkroví, které momentálně nebudou využívané, pokud by se zde plánovalo podlahové topení, dá se regulovat a snížit teplota pouze v těchto místostech? Případně na koho si myslíte, že je nejlepší se obráit s obecným dotazem na vytápění? Díky moc


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: oics
Datum: 13.11.13 14:17

S tímto by vám měl pomoci někdo kdo se zabývá TZB - vytápění. V dané oblasti nikoho neznám takže neporadím. Ale u podlahového topení pozor, pokud máte křečové žíly tak bych do toho nešel. Taky je problém, že pokud budete v místnostech kde bude podlahovka chodit bosky, max. v ponožkách tak vám to může způsobit zdravotní problémy (roztahují se vlasové žilky).

Dále, kombinace podlahovka klasika, jde to ale je to náročné. Co bych si zvolil asi já, je mít podlahovku a žebřiňák v koupelně, v prostoru WC bych si pak dál malý deskáč (otopné těleso) a všude jinde bych dal radiátory - tedy otopné tělesa. Ideálně je, nemít radiátor ničím překryt. A v době topení zvednout záclony. teplo půjde ve větší míře do prostoru místnosti, nikoli ke stropu, jak tomu je u případu, že před radiátorem je záclona, nebo nějaká překážka.

Volil bych taky něco, co nebude závislé na energii. Já mám třeba samotížku (těžko regulovatelná, velké množství topné vody) ale nebojím se výpadku el. energie. kdy by došlo k roztrhání kotle, expanzky.

U vás ale spíše připadá v úvahu nějaký nucený oběh, tedy čerpadlo a potom něco dál. Ideálně krb. Pokud možno situjte krb do prostřed domu. Komín který půjde na střechu totiž bude ohřívat místnosti a vlastně teplota spalin která ohřívá komín, bude ohřívát i prostory uvnitř objektu.

Počítejte s tím, že třeba budete dva týdny řešit reklamaci směšovacího ventilu a firmu nebude zajímat že klepete kosu. (toto se stalo minulý rok jedne rodině, spali u krbu než se podařilo vyreklamovat díl).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 13.11.13 15:56

Doporučil bych vám tepelné čerpadlo vzduch/voda a podlahové topení v celém domě. Díky topnému faktoru buda spotřeba elektřiny třetinová oproti přímotopům nebo elektrokotli. Získáte i výhodný tarif.

Kombinace s radiátory možná je, ale není výhodná.

Doporučuji nechat si zpracovat projekt od dobrého projektanta TZB, který se specializuje na realizační projekty.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.