Elektřina vedená vedle vody

Od: Datum: 11.11.13 10:48 odpovědí: 11 změna: 11.11.13 18:57

Dobrý den,

rád bych se zeptal, zda-li je možné, aby byla elektrika vedena těsně vedle vody, viz. obrázek?

DěkujiSeznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.11.13 10:51

Ještě jsem zapomněl dopsat, že ta voda je prasklá, resp. ta trubka, proto je tam ta voda... ale jde mi spíše o to, jestli je možné, aby byla zásuvka vedle těch kohoutů na vodu... Díky

Datum: 11.11.13 10:56

Říkalo se, že v Rusku - tam je všechno možný. Teď už je to i u nás .

Možný to je, ale nedělá se to.

Kabel má dvojitou izolaci, takže voda se na vodivé části nedostane.

Problém ale vidím v tom, že kabel je krátký. Pokud by tam byl 1metr kabelu, tak bys mohl kabel natáhnout do bezpečné vzdálenosti od rozvodů vody.

Takhle bys musel kabel napojovat a to už je možný zdroj problémů.

Co já jsem zatím viděl, tak se voda vždycky tahala nahoru směrem od podlahy zatím co elektrika se spouštěla z rozvodů pod stropem na úroveň vypínačů nebo zásuvek.

doplněno 11.11.13 11:00:

Tak zásuvka tam být nesmí!

Poraď se s elektrikářem. Já přesně předpisy neznám, ale vždycky dávám vzdálenost od vodovodního kohoutku aspoň 1m.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.11.13 10:59

A vztahuje se k tomu nějaká vyhláška nebo něco takovýho? Že bych tomu el. řekl, ať to dá jinam...

Díky

Od: instalater*
Datum: 11.11.13 14:47

Colombo , píšeš ta zásuvka tam být nesmí a potom že neznáš předpisy . Tak jak to je ! Já se s tím na stavbách stále potkávám a pochybuji , že všichni elektrikáři porušují předpisy. Netvrdím to ani ono , ale mohl by jsi prosím dát odkaz na nějakou vyhlášku podle které je to zakázáno.

Dále píšeš , že voda se tahá odspodu a el. z rozvodu pod stropem. Nebudu mluvit za elektrikáře , ale voda se tahá většinou ( nepíšu vždy) nejkratším směrem , abych neodpouštěl moc teplý. A přitom se snažím vyhnout místům , kde by se mohla provrtat. Když mám např . za kuch. koupelnu- vanu , tak nepůjdu s vodou k podlaze a zase nahoru +- 2m , ale rovnou přes zeď.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: koukolik
Datum: 11.11.13 10:57

Pokud to není přímo koupelna (předpokládám, že jde o prostor za kuchyňskou linkou) tak to není proti žádnému novému předpisu. Ale osobně bych tu zásuvku asi instaloval jinam. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 11:01

Mno ono už to je zadělaný... kabely natahaný... tak teď nevím, co s tím... :-/ jestli to nechat nebo to natáhnout znova či nějak nastavit nebo nevím, co s tím...

Od: koukolik
Datum: 11.11.13 11:09

Podle už několik let platných předpisů musí být všechny zásuvky (až na výjimky) zapojeny přes proudový chránič, takže přímé nebezpečí pro obsluhu zásuvka nepředstavuje. Je to jen komplikace pro případ havárie potrubí, jak se vám stalo.

Co s tím? Buď to risknout a nechat jak je. Opravdu to žádnému předpisu neodporuje. Nebo využít toho, že budete stejně opravovat tu trubku, vysekat i kabel, v nějakém blízkém místě nadpojit v krabici a přetáhnou jinam.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: instalater*
Datum: 11.11.13 14:33

Jestli to odporuje předpisům to nevím , ale s tímto se na stavbách velice často potkávám. Dá se říci že asi v 90 % novostaveb nebo rekonstrukcí. Otázka je , kam tu zásuvku dát , aby byla dobře přístupná. S velkou pravděpodobností se jedná o myčku . ( někdy o 10l bojler pod dřez) Za myčku ji dát nemůžeš.Má velkou hloubku a musela by být povysunutá. Také by k ní nebyl přístup. Ostatní skříňky mají většinou ,, záda". Tak kam jinam?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.11.13 16:06

Pokud se mohu zovat odborníkem, tak moje stanovisko je takové, že toto zásadně neporušuje žádné předpisy a normy.

Zásadně píšu proto, že kdybych byl revizácký vlčák, jistě bych si dovedl podle nějakého předpisu obhájit, proč to nelze (vhodné jsou některé ze základních norem ČSN 33 2000-...), ale osobně v tom žádný problém opravdu nevidím.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 11.11.13 16:35

To by pak elektrika, zásuvky nesměly být v mokrém prostředí, že ano. Jsou ale zóny (koupelna, kuchyně), kde se umisťují + vypínače. Třeba načíst normy. Ale, jedna věc je norma, znalý elektrkář a další přání zákazníka. A proudový chránič?

Ohodnoceno: 2x
 
Od: hop®
Datum: 11.11.13 18:57
avatar

Umístění není proti předpisům, maximálně by revizák mohl požadovat osazení GO zásuvkou (s vyšším krytím)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.