Tlumení hluku z běžeckého pásu

Od: Datum: 09.11.13 12:17 odpovědí: 5 změna: 09.11.13 18:53

Prosím o radu, jak ztlumit hluk, který vzniká při chození na běžeckém pásu ( dunění ). Stroj máme v obýváku, bydlíme v paneláku. Sousedce pod námi se třesou sklenice. Sousedka je zatím v pohodě, ale chápu její pocity. Mohlo by pomoci podložení stroje polystyrenovými deskami nebo kombinace polystyrenu a molitanu? Pokud ano, v jaké tloušťce? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.11.13 12:32
Polystyren sedne, molitan je moc měkký a houpalo by se to.
Existuje velmi dobře fungující černá pěnová guma, něco jako neoprén, ale v tloušťce několik cm. Ale netuším, kde se prodává.
Pak se prodávají hotové, ale není to levné. Zvlášť když by bylo lepší dát dvě na sebe: http://www.fitham.cz/104-kettler-podlozka-220x110cm
doplněno 09.11.13 12:34: Toto musí také fungovat a koupíte to v každém Bau.. po dlaždicích.
http://www.guma.cz/desky_bon-elast.htm
doplněno 09.11.13 12:47: Už jsem to asi našel.
http://www.prumyslovezbozi.cz/pryze-a-podlahy/mikroporezni-pryze-ploche/sbr/penova-guma-sbr-500x1500x15-%5Bid%3D30048%5D.html
Je potřeba vyzkoušet, jakou maximální tloušťku (klidně více vrstev na sebe) můžete dát, aby se s vámi trenažér nepříjemně nekýval. Předpokládám, že trenažér má 4 nožky, tak stačí nařezat pod každou čtverec cca 20x20 cm. Pokud mají nožky trenažéru moc malou plochu, pak by bylo dobré ji zvětšit (pokud nenáte možnost tam něco navařit/namontovat, pak aspoň vložit tuhé podložky třeba z prtinaxu, nabo aspoň OSB desky 200x200x18 mm), jinak se to bude do gumy hodně protlačovat a bude to špatně plnit funkci.
Ohodnoceno: 2x
 
Od: hujer123*
Datum: 09.11.13 12:35

Myslím, že by se to dalo koupit někde, kde prodávají pračky,

Ohodnoceno: 0x
 
Od: horec*
Datum: 09.11.13 12:39

Pro tomkk - děkuji.

doplněno 09.11.13 12:41:

Pro tomkk a hujer123 - děkuji za odpovědi, po něčem takovém se podívám.

Datum: 09.11.13 12:43
avatar

Jak se bránit hluku? Jednu z možností představuje tzv. tichá dlažba. Pod keramické dlaždice se použije zvukově izolační vložka - SDI panel s tloušťkou jen 4,8 mm. Ten se vkládá mezi vrstvy lepidla.
"Minimální navýšení podlahy vyhovuje i pro rekonstrukce v panelácích, kde každý centimetr navíc způsobuje často problémy. Způsob pokládky dlaždic se nemění," vysvětluje Pavla Nováková ze společnosti Lasselsberger. Panely by měly snížit hlučnost o 16 až 18 decibelů - tuto účinnost potvrdila akustická studie.


Pokládání zvukově izolačních panelů
Metr čtvereční zvukově izolačního panelu SDI stojí 260 Kč (bližší informace lze nalézt na www.lbcs.cz).
Další možností pro snížení hlučnosti je použití vodě odolného systému weber.sys acoustic. Ten funguje jak u dlažby, tak u jiných tvrdých nášlapných vrstev, například parket.
Na speciální lepicí tmel přijde akustická textilie, která se pokládá na sraz. Na ni se pak aplikuje samonivelační ztužující hmota s výztužnými vlákny. Po čtyřech hodinách je možné pokračovat běžnou pokládkou _ nanesením lepidla a položením dlažby. Přenosu zvuku do svislých konstrukcí lze zabránit pružnou samolepicí koutovou páskou.
"Z hlediska útlumu hlučnosti jsou vhodnější menší formáty, více spár totiž ´rozbíjí´ hluk, rozdíl mezi moderními velkoformátovými dlaždicemi a klasickou velikostí však není příliš velký," vysvětluje Pavlína Sobotíková z firmy Weber Terranova.
Útlum hluku se pohybuje od 18 do 25 decibelů. Systém není ani náročný na výšku - představuje osmimilimetrovou vrstvu. Včetně lepidla pro pokládku vyjde přibližně na 800 korun za metr čtvereční.
"Je velmi vhodný třeba pro panelákové předsíně, chodby nebo koupelny, kde plocha nebývá nijak velká. Finanční náklady na zvukovou izolaci za klid mezi sousedy určitě stojí," říká Pavlína Sobotíková. (Více na www.weber-terranova.cz)


Do vrstvy fixačního lepidla se pokládá akustická textilie.
Samozřejmě ideální je myslet na hluk už při stavbě a volbě konstrukce podlahy. "Pro zvýšení útlumu kročejového hluku se doporučuje všechny akusticky tvrdé prvky konstrukce podložit izolačním materiálem, který přeruší akustický most," radí napříkladIng. Miroslav Zliechovec ze společnosti Knauf Insulation (www.knaufinsulation.cz).
Podle něho pomáhají bránit šíření zvuku například okrajové pásy izolace, jejichž funkcí je přerušit šíření kročejového hluku z vodorovné podlahové konstrukce do svislých stěn a následně do spodních podlaží.


Akustické podlahy
Sousedské vztahy
Co lze udělat v případě, že váš soused zvukovou izolaci podlahy ignoroval? Částečnou úlevu mohou přinést například speciální podhledové systémy z děrovaných sádrokartonových desek Rigips, které lze instalovat na strop - www. rigips.cz.
Další možností jsou speciální akustické textilie používané na podhledy - tzv. vlies. Akustické kazetové podhledy Rigips z řady Casoprano a Gyptone lze i demontovat. Jsou to kazety o velikosti 600 x 600 mm nebo perforované lamely zesádrokartonuopatřené na zadní straně akustickou textilií.


Zvuk se nese podlahou i vzduchem

Tzv. vzduchová neprůzvučnost podlah představuje zjednodušeně schopnost podlahové konstrukce bránit pronikání zvuku z jedné místnosti do druhé (společně se stropní konstrukcí). Pro naměřené hodnoty se používá laboratorní neprůzvučnost Rw nebo stavební neprůzvučnost R’w.
Zatímco laboratorní vychází z ideálních podmínek bez ohledu na okolní konstrukce, stavební je "reálná", bere v potaz vliv okolí.

Běžný uživatel bytu se častěji setkává s výrazem kročejová neprůzvučnost podlah, tedy schopnost podlahové konstrukce tlumit hluk. Ten vzniká kontaktem s podlahou, ať již běžnou chůzí nebo různými nárazy. Šíří se jako vlnění do okolních, pevně navázaných konstrukcí.Zdroj: http://bydleni.idnes.cz/co-de…080813_180924_dum_stavime_rez
Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 09.11.13 18:53
avatar
Na to vám nic nepomůže. Možná přestěhovat pás do sklepa, ale hluk se bude šířit i odspodu.
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.