Kotel na tuhá paliva - dřevo

Od: Datum: 08.11.13 13:57 odpovědí: 4 změna: 08.11.13 19:45

Dobrý den, chtěl bych poprosit zkušené o radu.

Máme starší rodinný domek (plné cihly) s obvodovými zdmi 300-450 mm, nezateplený (záměr řešit situaci v budoucnu samozřejmě je). Současné vytápění je elektrikou - přímotopy. Na nový rok chceme toto neúnosné vytápění nahradit vytápěním na tuhá paliva a zde bych si dovolil položit několik otázeček:

1. Jaký kvalitní kotel za rozumnou cenu a s jakým výkonem bych měl zvolit, pokud bychom měli vytápět v přízemí 3 obytné místnosti a v podkroví další 2 (celková podlahová plocha obytných místností by činila cca 120 m2, celková podlahová plocha domu by byla do 150 m2)?

2. Jak ideálním způsobem řešit rozvod vytápění k otopným tělesům? Teplovodní rozvod je jedinným způsobem řešení této otázky?

3. Dá se k přesnému kotli určit, jaké vlastnosti musí mít nový komín domu (nepředpokládáme s novou vložkou do stávajícího komína, bude proveden nový)?

4. Doslechl jsem se, že by bychom při změně takového vytápění mohli uvažovat i o nové "zelená úsporám", nemáte někdo s tímto nejlépe osobní zkušenost?

Popřípadě budu rád za každou radu, připomínku, upozornění proto, abychom mohli levně, ale účinně na nový rok fungovat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: bgmaniac*
Datum: 08.11.13 14:19

Máte hodně obecné otázky, tak i odpovědi budou obecné:

1. tepelné ztráty domu jdou podle vytápěné plochy určit jen hodně od boku, je to střelba na slepo. Je to řadový dům, osamoceně stojící, v krajině s větry nebo v závětří a kde (alespoň okres), jaké máte okna, jakou výslednou teplotu chcete mít v místnostech? Opravdu velmi, ale velmi hrubě, pokud by šlo o samostatně stojící budovu v krajině s větry - mám podobný dům - odhaduji tak 15-16kW tepelnou ztrátu. Je možné a dokonce ideální si to nechat spočítat kvalifikovanou firmou, pokud tepelné ztráty nemáte uvedeny v projektové dokumentaci domu.

2. Pokud se rozhodnete pro teplovodní kotel, potom teplovodní rozvod. Pokud nějakým druhem krbových kamen, je možný rozvod i teplým vzduchem.

3. Vyvložkovaný komín je ideál, samozřejmě dosahující vhodných parametrů k vybranému kotli nebo kamnům (průřez, účinná výška, materiál, izolace..) pokud máte starý jednovrstvý a je v pořádku, je možné ho použít pokud bude na kotel dostatečný - posoudí kominík.

4. Zelená úsporám - kotlíková dotace - nejsem si jist, ale myslím, že tato dotace se vztahuje pouze na změnu z neekologického topení na ekologické, tj. nevím zda by Vám dotaci uznali, když v současnosti topíte elektřinou. Každopádně se vztahuje pouze na automatické kotle na pelety (uhlí) a na dřevoplynové kotle min. 3. třídy, tj. obecně kotle, kde nemůžete svou obsluhou nijak negativně ovlivnit kvalitu spalování. Na kotle splňující sice 3. třídu, ale s ručním přikládáním paliva mimo dřevoplynu se dotace nevztahují.

5. Pokud uvažujete do budoucna o zateplení, výměně oken apod. (na to můžete zelenou úsporám za určitých podmínek též použít), je třeba mít na paměti, že kotel na tuhá paliva navržený na současný nezateplený stav bude po zateplení příliš silný a Vy budete mít doma buď nonstop přetopeno nebo budete muset kotel dusit, což se projeví v zanášení kotle, komínu a neekonomickém využití paliva. Nebo byste musel současně se zateplením instalovat akumulační nádrž ke kotli, která by Vám naddimenzovaný výkon kotle dokázala pojmout.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 08.11.13 15:21

1. hlavně musíte vybrat kotel splňující minimálně 3. emisní třídu viz informace zde: https://www.poradte.cz/domacn…ni/23070-revize-na-komin.html

Z kotlů na dřevo to splňují zplynovací kotle nebo Viadrus LIGNATOR. Ten má výhodu, že je litinový a jistě vydrží i 40 let.

Zplynovací Atmos např. má dle výrobce životnost 9 let. (diskutéry, kteří nebyli na školení Atmosu prosím, aby s tím nepolemizovali).

Některé zplynovací kotle mají rovněž dlouhou životnost, např. Guntamatic, ale stojí 200 tisíc.

2. jiný než teplovodní rozvod od teplovodního kotle neznám

3. Vzhledem k tomu, že nepřipadají v úvahu jiné kotle než s ventilátorem tak komín s vložkou. Autoritou je však kominík.

4. u dotace na na kotel musíte doložit likvidaci nekologického kotle. To u vytápění el. nedoložíte, brali by to jako podvod.

Ideální řešení je nechat si zpracovat projekt vytápění. Jinak se stanete obětí topenářských firem, které montují to na co mají od dodavatele větší rabat.

.

doplněno 08.11.13 19:09:

Použitý kotel je vždy riziko. Plechový bude na konci životnosti a litinový může být prasklý.

Také zvažte jaké budete mít dřevo. Zplynovací kotle vyžadují naprosto suché, 3 roky schnoucí dřevo. Litinovému kotli stačí 2 roky schnutí. Obojí na vzduchu a zakryté proti dešti.

doplněno 08.11.13 20:19:

Také se nenechte topenářem přesvědčit na tenké 15 mm trubky. Dělají to jen kvůli úspoře materiálu. Vy pak budete celý život poslouchat šumění vody v potrubí.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 16:50
avatar

svůj účel splní i toto http://aukro.cz/atmos-dc15e-16kw-i3694732074.html za ušetřené peníze za elektriku koupíte za rok kotel novej . na bazaru seženete spoustu radiátorů pár trubek a topíte . Poznáte i jaký výkon je potřeba a zohledníte to při koupi nového

doplněno 08.11.13 17:42:

minulou sezonu nám odešel kotel na pevný asi tak po min 20letech a z noze jsme koupily přímotopy . jely asi od vánoc a nedoplatek za el. něco kolem 25000 takže at už pořídíte cokoliv tak ušetříte . Já si těžim dřevo sám ale i kdyby jste si ho koupily za nějakých 10000 tak za zimu přežijete

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 19:45

1. pokud plánujete zateplení tak kotel litina cca 15 Kw

2. Cu trubky, které při 15 mm ani nejsou vidět

3. Komín je základ, musí vyhovovat ke kotli, takže pokud bude nový komín, žádná starost.

4. Na zelenou úsporám, pokud Vám to neudělá někdo známý za lidovou cenu i s razítkem se patří vysr..., páč firma Vás natáhne, vy budete mít spoustu byrokratického běhání s nejistým výsledkem, takže kotel a radiátry koupit na netu a nechat si udělat rozvod někým rozumným.

čím dřív to uděláte tím víc vám zůstane peněz v kapsi.

Já měl topení na plyn a dnes topím dřevem a jsem na 1/4 ceny

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.