Přídavek na dítě vs hmotná pomoc v nouzi

Od: Datum: 06.11.13 19:59 odpovědí: 5 změna: 06.11.13 23:22

Dobrý den , chtěl bych se zeptat jestli by ste nědo nevěděl odpvěď na moji otázku dnes jsem byla na úřadě soc. zab. a bylo mi zdělaeno že jako samživitelka pokud nezažáám o přízpěvek na dítě bude mi odejmuta hmotná pomoc v nouzi, pokud by se někdo chtěl namáat hledat na netu byla bych vděčna já tam nic nenašla děkuji za ochotu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.11.13 20:59
avatar

Co jste hledala a co přesně se potřebujete dozvědět (nemá smysl hádat, nač se ptáte)?

doplněno 06.11.13 21:55:

Vyživovací povinnost k dítěti (a za určitých okolností i k Vám) má otec Vašeho dítěte.

Nárok na pomoc v hmotné nouzi je teprve po vyčerpání všech možností. Tzn. nárokovat od otce dítěte výživné odpovídající jeho možnostem, státní sociální podporu (do níž spadá přídavek na dítě a příspěvek na bydlení)

Pak teprve lze žádat o pomoc v hmotné nouzi.

___ Odkazy:

Státní sociální podpora

Pomoc v hmotné nouzi

Sociální poradce

Ohodnoceno: 2x
 
Od: colaska
Datum: 06.11.13 21:19

hledala jsem zda je možné aby mi byla odejmuta pomoc v hmotné nouzi pokud si nepodám žádost o příspěvěk na dítě zní mí to od dané paní jako blbost ale chtěla bych o tom něco zjistit. Potom by mě zajímalo jestli musím mít při podání žádosti o tento příspěvek přiznání výdělku od bývalého přítele a otce dítěte pokud spolu nežijeme

Datum: 06.11.13 21:34

blbost to není, protože abyste měla nárok na hmotnou nouzi, musíte nejdřív vyčerpat všechny ostatní možnosti, jak přijít k penězům. tedy například požádat o přídavek na dítě, pokud máte děti nebo o příspěvek na bydlení, pokud na něj splňujete nárok nebo požádat si o výživné na děti, pokud ho nepobíráte a tak podobně.

doplněno 06.11.13 21:44:

jinak je to zákon o pomoci v hmotné nouzi.

par. 11, odst. 1 a 2:

(1) Při posuzování nároku na příspěvek na živobytí se zjišťuje, s výjimkami uvedenými v odstavcích 4 až 6, zda mají osoba a společně s ní posuzované osoby možnost zvýšit si příjem vlastním přičiněním.

(2) Zvýšením příjmu vlastním přičiněním se rozumí zvýšení příjmu


a) řádným uplatněním nároků a pohledávek,

b) prodejem nebo jiným využitím majetku.


a dále je tam par. 3 odst. 1 písm. c:

(1) Nestanoví-li tento zákon jinak, osobou v hmotné nouzi není osoba, která

c) prokazatelně neprojevuje dostatečnou snahu zvýšit si příjem vlastním přičiněním (§ 11),

takže pokud máte nárok na přídavky na děti, tak je dle zákona v pořádku, že po vás úřednice chce, abyste ho nejdřív uplatnila.

doplněno 06.11.13 21:49:

aha, a ještě jsem zapomněla ty přídavky na dítě.

otec dítěte je společně posuzovanou osobou. jeho příjem byste nemusela prokazovat, pokud máte děti svěřené do své péče - potom prokazujete pouze svůj příjem a na dalším formuláři přiznáváte výši výživného na dítě. teď se dokládají příjmy z roku 2012.

pokud dítě svěřené do péče nemáte, nicméně otec dítěte s vámi nežije, tak můžete na úřadu požádat o jeho vyloučení ze splečně posuzovaných osob. ale tady záleží na rozhodnutí úředníka, jestli ho vyloučí nebo ne, ale pokud vím, tak obvykle k tomu chtějí právě stanovené výživné.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: colaska
Datum: 06.11.13 22:10

děkuji za Vaše odpovědi, jestli tomu tedy dobře rozumím pokud budu mít nárok na přídavek na dítě tak přijdu o hmotnou pomoc kterou mám přiznanou?

Datum: 06.11.13 23:22
avatar

Záleží na více okolnostech, které neznáme. Pravděpodobně se výplata hmotné nouze sníží.

Při žádostech o pomoc od státu je potřeba postupovat sestupně: 1) vlastní síly (zaměstnání, výživné od otce dítěte, ...) 2) státní sociální podpora (přídavek na dítě, příspěvek na bydlení) 3) pomoc v hmotné nouzi (příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení)

doplněno 06.11.13 23:24:

Ve výsledku byste ale měla pobírat ± totéž v jiné skladbě.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.