Ekviterni regulace vs termostat

Od: Datum: 06.11.13 00:01 odpovědí: 17 změna: 14.11.13 20:02

Dobry den, mam novy dum dvoupodlazni 2 x 70m2 , zatepleny , trojsklo. Vytapeni elektrokotlem Protherm Ray 12 KW. V celem dome je teplovodni podlahove vytapeni. V hale v dolnim patre mam pokojovy termostat. Mam 20 hodin nizky tarif na topeni. Porad laboruji s nastavenim kotle, vystup teple vody a Kilowaty na kotli. Dnes jsem zkousel nastavit teplotu vody na 33 stupnu a vykon mi na kotli ukazoval 8-10 kw. Zda se mi to nejak hodne. Tak me napadlo, ze bych koupil ekv.cidlo primo k memu kotli. Mam vytahly kabel od kotle az ven na severni stranu. Myslite, ze bych si nejak pomohl? Bylo by topeni uspornejsi? Muze se zkombinovat ekv.regulace a termostat? Diky Martin


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: rnk*
Datum: 06.11.13 00:34

Termostat s ekvitermem zkombinovat nejde. Některé kotle (tento ne) mohou použít speciální termostat od výrobce, který komunikuje s řídící jednotkou regulace a modifikuje křivku ekvitermu.

Problém je jinde. Podlahové vytápění má velkou setrvačnost a proto se to nedá tak okamžitě vypozorovat. Z důvodu té setrvačnosti není ani vhodný klasický termostat. Protože když vypne tak podlahovka hřeje ještě 3 hodiny a naopak se zase stejně dlouho nahřívá.

doplněno 06.11.13 13:08:

jak už jsem psal. Chytré termostaty existují, ale musí je podporovat kotrel. A to kotel tazatele neumí. Ověřoval jsem to. Ekviterm popisujete správně. Po vyladění nastavení by tazateli zajistil regulaci bez výkyvů, které vznikají dlouhou sertrvačností podlahovky. Tím způsobem by mohl i něco ušetřit.

Ale vychytat nastavení ekvitermu není na dva dny. je to dlouhodobější záležirost. Zejména bez toho "chytrého" termostatu.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.11.13 08:46
avatar

jsou přece i chytré termostaty, které zjistí, že když teď sepnou a vzduch se ohřeje o 2°C za 3 hodiny, dokáže s tou informací pracovat. Ale určitě by to chtělo nějakou přímo s programem pro podlahové vytápění (existuje?), protože tam jsou ty časy opravdu sakra dlouhé.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.13 08:43
avatar

mám sice plynový kotel, ale s ekviterní regulací. Chci se ujistit, že víte o čem to přesně je. Tato regulace na zakládě venkovního čidla zjistí, že je venku např -15°C a nastaví kotli, že cirukulující voda má mít např 55°C. Když je venku +5°C nastaví vodu na např 35°C. U kondenzačního kotle to má svůj přínos v tom, že čím nižší teplota vytápení tím úspornější to je. U elektřiny to neplatí, ta bude mít účinnost vždy kolem 100%.

Pro vás by se jednalo jen o komfort v tom smyslu, že podlaha byla po celý den více rovnoměrně teplá bez výkyvů, které ale už sama z podstaty dlouhého naběhu eliminuje.

Asi to pro Vás nemá smysl. Klidně můžete nastavit vodu na 35°C a stejně pokud bude dům vytopený o to dřív tak o to dřív se vytápění ukončí - jen možná tou setrvačností je větší riziko přetopení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.13 23:59

Tak pochopil jsem spravne, ze muzu pouzit ekv.cidlo, ale musim vyrusit klasicky termostat? Je tedy lepsi nastavit teplotu vody na kotli na vic treba 40 stunu a nechat to zapinat a vypinat tim klasicky mojim termostatem? Jakou maximalni teplotu muzu pusti do podlahovky? Martin

Od: rnk*
Datum: 07.11.13 00:50

Martino, pochopil jsi to. Buď termostat nebo ekviterm. Do podlahovky max. 50°C. Doporučuje se 40°C. Já doporučím řídit se venkovní teplotou. Dokud nemrzne, tak klidně jen 30°C, až bude mrznout tak 40. Pokud by to nestačilo (ale mělo by stačit) tak 45.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 00:28

Dnes jsem prisel na jeden problem, v prizemi ma podlahovku rozdelenou na tri okruhy. Kdyz mi dnes jelo topeni tak jeden okruh mene hral, podlaha byla chladnejsi. Poznal jsem to hned,protoze mam v celem spodnim patre dlazbu. Cim to muze byt?

Od: rnk*
Datum: 08.11.13 00:41

Zkontrolujte průtoky v rozdělovači.

doplněno 08.11.13 12:34:

Seřídit by se to mělo na hodnotu dle projektu. Pokud jsou okruhy podobně velké tak nastavte na všech stejný průtok. Zejména krátké okruhy je potřeba seškrtit. Okruhy se navzájem ovlivňují.

doplněno 11.11.13 22:16:

Rozdělovač bez průtokoměrů není určen pro podlahové vytápění, ale např. pro radiátory. Reklamujte to u zhotovitele.

No a po tom seřízení se teplota podlahy srovnala?


doplněno 13.11.13 21:39:

Co předělat? Teplota podlahovky se řídí nastavením průtoku v rozdělovači. štelujte to dokud nebude teplota taková jakou potřebujete.


doplněno 14.11.13 20:40:

Teoreticky to lze, prakticky to nefunguje a já od toho všechny zrazuji. Je to kvůli dlouhé tepelném setrvačnosti podlahového topení. Když termostat vypne tak to ještě 4 hodiny topí. A naopak. Správně navržený systém by měl jet podle inteligentně řízeného ekvithermu a nemít vůbec termostat, ale jen čidlo venkovní a vnitřní teploty, které komunikuje s regulací a modifikuje ekvitermní křivku. Jenže váš kotel právě neumí pracovat při ekvitermním řízení s vnitřním čidlem.

POkud zde někdo psal, že má radiátor na vyšší teplotu než podlahovku tak se to dělá tak, že kotel jede na vyšší teplotu a do podlahovky se to míchá trojcestným ventilem. Je na to tedy potřeba druhé oběhové čerpadlo a druhou regulaci teploty.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 09:25
avatar

popř na jedné větvy uberte aby se na další přidalo... voda jde nejmenším odporem. :)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 12:27

Prutok tam je, kdyz uberu na jine vetvi tak na na jine se zvedne? Musim vyzkouset, ale ted netopim,protoze je teplo

doplněno 08.11.13 12:30:

Stupnice je 0-6 litru za min. Ty ventily ma otevrene naplno. Mam tedy ty tri vetve vyladit tak aby byl stejny prutok v litrech? Diky

Datum: 10.11.13 22:46

Tak jsem ty tri ventily v rozdelovaci v prizemi jsem seridil stejne. Dva okruhy pri plnem otevreni ventilu davaly 2 litry za min.a ten jeden okruh pri plnem otevreni 1,5 litru za min.-ten jsem nechal napno a ty dva jsem priskrtil taky na 1,5 litru za min. Je to tak spravne? Slysel jsem, ze jsou i rozdelovace s cerpadlem vestavenym, je to pravda? Ja tam cerpadla nemam. Vse jede na cerpadlo v kotli . V patre mam 5 okruhu, ale bohuzel bez prutokomeru. Jak to mam seridit? Ventily jsou tak mam je nechat vsecny napno? Diky vsem za odpovedi. Martin

doplněno 11.11.13 22:00:

Nikdo prosim neporadi?

Datum: 10.11.13 22:47

Topeni neni delano dle projektu. Martin

Datum: 13.11.13 20:37

No celkem se ta teplota podlahy srovnala, ale neni stejna. Porad se mi zda chladnejsi. Jeste resim problem, ze termostat mam dole v hale nastavenych na 21,5 stupnu. To je v poradku ale v patre treba v koupelne nebo loznici je chladneji o 1,5 stupnu. Jak to mam tedy vyladit? Neslo by to nechat nejak predelat abych si mohl vrchni patro ridit zvlast?

Datum: 14.11.13 20:02

No myslim, ze treba vymenit ten rozdelovac a napadlo me jestli jde kazda mistnost nebo patro ridit zvlast, jako ze nastavim v koupelne 24 st. a v loznici 20 st. aby se to ridilo samo nejakym termostatem. Martin

 

Datum: 08.11.13 09:51
avatar

Něco mi tu nesedí... já mám roky ekvitermní regulaci a prostorový termostat.

Ekvitermní regulace sleduje vnější teplotu a čím je nižší, tím vyšší teplotu výstupní vody nastaví na kotli. Teda když zjistí pokles venkovní teploty, ví, že budou větší tepelné ztráty a přidá na teplotě vody, aby se ztráty co nejdříve vyrovnaly. A když venkovní teplota stoupne, ubere na teplotě výstupní vody, aby se zbytečně nepřehřívalo... Na mém plynovém kotli se dají nastavit různé křivky ekviregulace podle mojí potřeby a třeba i povětrnostních podmínek. Jinak nastavím křivku v Praze a jinak ve Špindlu...

Můj ekviterm nesleduje teplotu uvnitř objektu! Na to slouží prostorový termostat, který podle teploty v referenční místnosti zapíná kotel.

Já tvrdím: ekvi a vnitřní termostat spolu, nebo jen vnitřní termostat.
Pokud bude jen ekviterm, bude sice regulovat podle vnější teploty, ale bez ohledu na současnou vnitřní, teda může klidně objekt přetápět, podle nastavení případně i nedotápět.

doplněno 08.11.13 11:18:

Zase mi tu něco nesedí... otevřel jsem si http://kotle.heureka.cz/proth…-ray-12k/specifikace/#section a Návod a omáčku ke kotli http://www.protherm.cz/stepon…loads_sd/2d/00/00/nio-ray.pdf všude o ekviregulaci píší a kreslí...

Nová řada závěsných elektrokotlů RAY nabízí ...bla bla bla ...Kotle jsou již z výroby kompletně vybaveny všemi provozními a bezpečnostními prvky včetně základní regulace. Oproti starším verzím elektrokotlů mají nové kotle RAY plynulou modulaci výkonu a vestavěnou ekvitermní regulaci.

Tazatel by měl prostudovat návod ke kotli, zda v něm opravdu ta ekviregulace je zabudovaná... Nevíme, či náhodou neexistuje i stará řada RAY bez ekviregulace.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rnk*
Datum: 08.11.13 10:12

Jenže já jsem už psal, že tohle tazatelův kotel neumí. některé to umí jako váš, některé jdou ještě dále a termostat není jen spínač, ale vnitřní čidlo a ovládací panel a kotel podle vnitřní teploty koriguje nastavení křivky ekvitermu.

doplněno 08.11.13 11:37:

vy o koze a já o voze. Přečtěte si prosím všechny moje odpovědi v tomto dotazu. Nikdy jsem nepsal, že tento kotel nemá ekviterm. Návod jsem samozřejmě četl před 1. odpovědí. nejsem internetový rozumbrada, ale této problematice se věnuji profesionálně.

doplněno 08.11.13 12:37:

Martine jak to funguje už jsem vám napsal. Buď ekviterm nebo termostat. Podívejte se do návodu. jetli chcete aby termostat fungoval současně s ekvitermem, vyměňte kotel.

doplněno 08.11.13 13:38:

Z návodu:

Provoz kotle s pokojovým
regulátorem

V případě použití pokojového regulátoru
je nutné na ovládacím panelu kotle nastavit
takovou maximální teplotu OV, na kterou
byl váš otopný systém navržen (tak,
aby nedošlo k poškození systému) a která
je schopna pokrýt tepelné ztráty objektu
V tabulce jsou uvedeny jednotlivé stupně
modulace výkonu kotle podle typu kotle.
14
i při nízkých venkovních teplotách. Ohřev
otopné vody může být potom regulátorem
řízen jen do Vámi zvolené maximální hodnoty
teploty OV nastavené na ovládacím
panelu kotle.

Provoz kotle s ekvitermní regulací
Kotel reguluje teplotu OV na základě změn
venkovní teploty. V tomto případě musí být
ke kotli připojen snímač venkovní teploty.
Nastavení ekvitermní regulace je popsáno
v části "Volba režimu nastavení".
Upozornění: Nastavením maximální teploty
otopné vody na ovládacím panelu
kotle můžete ovlivňovat fungování ekvitermní
regulace. Teplota otopné vody zvolená
na ovládacím panelu kotle je navíc
i teplotou omezovací. Vhodné nastavení
teploty otopné vody na ovládacím panelu
kotle je jedinou ochranou proti překročení
maximální povolené teploty do otopného
systému.

Nic o kombinaci obou možností návod neuvádí. Já jsem přesvědčen, že obě možnostri se vylučují. Takový poznatek mám i z praxe, ikdyž si nejsem jist, že to byl přesně tento typ. Typů kotlů je moho a podléhají častým změnám.

Asi to tazatel bude muset vyzkoušet. Jinak to nerozřešíme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 08.11.13 12:26

Muj kotel to umi, je to v navode a jsou v kotli i svorky na pripojeni cidla. Jen to cidlo nemam a nevim jak to funguje v praxi. Martin

Datum: 08.11.13 13:03
avatar

Martine, jak to funguje, už jsem napsal...podle mne buď ekviterm spolu s termostatem, nebo jen termostat. Nejsem profesionál, a pokud bych měl Váš kotel, a chtěl, aby termostat fungoval současně s ekvitermem, otevřel bych si návod na straně 14 a podíval se také na schému zapojení na straně 32, na svorky č. 4 připojil prostorový termostat, na svorky č. 5 připojil čidlo ekvitermu. Nebo také schéma na straně 27. Legenda na straně 29...

používám jako internetový rozumbrada materiál výrobce http://www.protherm.cz/stepon…loads_sd/2d/00/00/nio-ray.pdf

rnk, omlouvám se, že jsem nepochopil, co myslíte pod výrazem TOHLE. ani do teď nevím, co tazatelův kotel neumí... zřejmě jsem...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.