Kotovice vs. starý dům a rekonstrukce

Od: Datum: 05.11.13 19:05 odpovědí: 13 změna: 17.04.16 21:10

Dobrý den, má zde někdo zkušenosti s rekonstrukcí starého domu, který je převážně právě z kotovice? Umět se podělit o poznatky, jak zpevnit obvodové stěny, věnec a možná vytvoření podkroví? Lehce se zde najde mnoho lidí, kteří umí poradit s novostavbou, cihlovým domem, ale těžko se najde človíček, který se dokáže podělit z domem z vepřovice. Děkuji za různé rady a zdárné výsledky.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jezevecstavici
Datum: 05.11.13 19:11

Podělit se můžu, mám za sebou rekonstrukci takového domu. Okopali jsme vše až na vepříky. Z bytu 4 + 1 celkem 22 tun suti. Pak nový vedení (proud, plyn, voda) a šlo se nahazovat. Místy zedníci přizdívali i 8 cm ! Pak se nahozené zdi natahovaly lepidlem, přes ně síť a znovu lepidlo, nakonec štuk. Podkroví bylo uděláno z navážky a nepálených půdovek, vše šlo ven a dovnitř jsme nechali nastříkat betonové podlahy, na ně přišly stěny z porobetonu. Žádné extrazpevňování se nedělalo, pokud nepočítám kari sítě apod. ale to je samozřejmě klasika.

Ale jestli ti můžu doporučit - JDI DO TOHO! Výsledek je ten, že dům luxusně drží v zimě teplo a v létě chládek, prostě paráda. Jestli chceš bližší info, napiš na karelhlavaty@email.cz, pošlu ti nějaký fota

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.13 19:13
avatar
dle meho jsou reseni stejna u cihly i veprovic pokud ale mate nejaky konkretni problem tak sem s nim tezko totiz budeme rozepisovat rekonstrukci domu
Ohodnoceno: 0x
 
Od: andres
Datum: 05.11.13 19:55

Zvažuji rohovou místnost, která je z vepřovice vyzdít z pálených cihel, jelikož je právě v rohu svislá prasklina. Měte s podobným problémem zkušenosti? Zvažujeme vytvořit věnec, aby jsme mohli mít půdní vestavbu. Dle statika v pohodě. Co vše nás čeká, když v době bydlíme?

Od: buss
Datum: 05.11.13 19:35

Hlavně zamezit pronikání vody, vlhkosti.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andres
Datum: 05.11.13 19:58

Dům je zatím suchý.

Datum: 05.11.13 19:56
avatar

andres,

dole máte asi 50 cm opuku, kémen, či přepálené cihly, na tom vepřovice, pak zase cihly?

Síla stěn je 60-80cm? Žádná hydroizolace, tu musíte dodat, abyste neměl vhkost v bytě..

Dneska bych strop podepřel, stěnu vyboural a postavil novou, slabou s tepelným izolantem..

Co konkrétně Vás zajímá?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: andres
Datum: 05.11.13 20:03

Víte, koupili jsme dům letos v létě a tvrzeno, že je cihlový. Že tomu tak není všude bylo zjištěno až při nových rozvodech elekřiny. Nechci se mi ani o tom mluvit, že jsme koupili "zajíce v pytli". Pane Milan, jste na ICQ?

Od: rnk*
Datum: 05.11.13 19:56

Proč zpevňovat? Pokud dům nepraská, není nic takového potřeba. Důležité je jen zajistit izolaci proti vlhkosti. Dnes se z nepálených cihel zase staví a dokonce se propagují hliněné omítky. Pokud ze zdí nic neodpadává nemusíte nic osekávat. Rozhodně je lepší hliněná či vápenná omítka než lepidla plná chemikálií.

Pokud chcete dům zvyšovat, je věnec na místě.

doplněno 05.11.13 19:58:

Pokud část zdi vyzdíte z pálených cihel, žeď vám začne praskat. Důvodem je to, že vepřáky pomalu sedají a pálené nikoliv.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 05.11.13 23:56
avatar

Viděl jsem už takové rekonstrukce. Na rovinu - nevyplatí se to. Jedině prodat nebo komplet zbourat. Taková složitá rekonstrukce nestabilního, neizolovaného domu z nepálených cihel, to je hrozně drahá sranda s nejistým výsledkem. Nejhorší je, že vepřovice pracují, teď mají nějakou vlhkost, vy je vysušíte, dům může začít praskat. Třeba známí opravili jednu stěnu - omlátili omítku, sítě, nová omítka. Stejně se jim to odlouplo a museli to zase zhodit. Ono na domě nejsou nejdražší ty cihly ze kterých je postavený, ale všechno okolo. A pokud to všechno navěsíte na mizerný základ, jsou to vyhozené peníze. Přestěhovat se přechodně do maringotky/dřevěného domku, komplet zbourat a postavit znovu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: rnk*
Datum: 06.11.13 00:19

Jsem přesvědčen, že se mýlíte. To, že se jim to odlouplo nebylo způsobeno nepálenými cihlami, ale tím, že na ně dali nevhodnou omítku. Cementová omítka (dnešní pytlované) nebo dokonce ty lepidla na nepálenou cihlu nepatří. Mají jinou roztažnost a nepropouštějí páry. Žil jsem v domě kde byly stěny z nepálených cihel. za 40 let tam nic nepraskalo a nic se neodlupovalo. Poznalo se to jen když jste do zdi zatloukal skobu. na nepálenou stěnu patří omítka ideálně hliněná nebo klidně vápenná. Ale opravdu vápenná bez cementu. A žádné sítě nejsou potřeba. Naopak perlinka se dává na ytong, který tak pracuje, že bez ní by byly vidět všechny spáry. Nepálená cihla je 100x stabilnější.Problémy jsou jen pokud kombinujete nmateriály. Pokud třeba část zdi postavíte z pálených cihel. Pak na styku těch materiálů vznikají praskliny.

doplněno 06.11.13 10:58:

milancukrar: To jste mě stím praskáním ne pochopil. Vepřovice se sesedá pod zatížením, pálená nikoliv. pokud máte dole pálenou a nahoře vepřák (nebo naopak) ničemu to nevadí. Praská to když jsou materiály rozdílné horizontálně. Tedy např. jedna stěna je z vepřáku a druhá z pálených. Ta z vepřáků sedne a vznikne výškový rozdíl. Pokud máte zeď a její např. levou polovinu vybouráte a vyzdíte z pálených a pravou necháte z vepřáku, pravá si časem sedne a levá nikoliv. Vznikne prasklina.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.13 09:26
avatar

Z větší části souhlasím s rnk, až na to míchání materiálů.

Neviděl jsem všechny stěny z kotovic, vepřovic, báchor, hliněnek a jak se jim různě říká, ale ty co jsem viděl nebyly nikdy je z těchto cihel. Vždy dole, kde je nebezpečí vody byl kámen, opuka přepálené cihly. Na nich kotovice, nahoře opět pár cihel. A bez praskání..

doplněno 06.11.13 11:18:

oprava:

souhlasím s kolegou r n k.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 06.11.13 19:51

Jen pro zajímavost - podkroví, co jsem dělal před 5 lety (7x4.4m, cena materiálu včetně oken 150tis.Kč, vše jsem dělal sám). Dům mám z vepřáků a cihel, je zvednutý, to dělal původní majitel než jsem to koupil včetně oklepání omítek. Podkroví je dělané jako už druhé patro. Dům je větší.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: okurka
Datum: 17.04.16 21:10
Dobrý den,
už máte rekonstrukci hotovou? Čeká mě to taky a čim víc s tim otálim, tím víc se toho děsim ;)
Čím začít? Chtěl bych se zeptat, jestli je někde k sehnání nějakej ucelenej materiál na toto téma, to by asi pomohlo.
Rád bych udělal izolaci - ale nevím jak; pod podlahama to částečně nejde (beton a podobně zničeno), ale rád bych objekt "podřízl" a odizoloval stěny, aby zdivo nevlhlo; ale abych se přiznal-moc si to představit neumím... Proto budu vděčný za každou zkušenost a radu...
Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.